Král Lear. (mdb.cz)
Král Lear. (mdb.cz)
Přesně 400 let letos uplyne od úmrtí nejslavnějšího dramatika všech dob – Williama Shakespeara. Městské divadlo Brno se rozhodlo tomuto velkému dramatikovi věnovat týdenní festival, který by jej připomenul. Pod názvem Pocta velkému Williamu Sh. se ve dnech 27. září až  5. října 2016 na prknech MdB uskuteční přehlídka Shakespearových her, kterou doplní slavnostní večer s názvem Williamovy Sonety.

V Benátském kupci i Králi Learovi zazáří Boleslav Polívka

Ředitel Městského divadla Brno Stanislav Moša představuje dění v Městském divadle Brno takto: „Celý kulturní svět si v tomto roce připomíná čtyřsté výročí od úmrtí nejvýznamnějšího dramatika a básníka, který kdy žil – Williama Shakespeara. Rozhodli jsme se památku tohoto zcela mimořádného umělce uctít více než týdenním festivalem, který nese název Pocta velkému Williamu Sh. Začátek tvoří čtyři reprízy Krále Leara (27.–30. září) a závěr pak dvě reprízy Benátského kupce (4. a 5. října). V obou těchto inscenacích vytváří skvostně titulní role Boleslav Polívka. Mezi těmito představeními se pak odehraje 2. října slavnostní večer s názvem Williamovy Sonety. Jedná se o komponovaný večer plný nejrůznějších překvapení a zážitků za významné účasti Orchestru Městského divadla Brno v režii Igora Ondříčka. Srdečně vám doporučuji tuto výjimečnou událost navštívit.“

„Inscenaci Král Lear jsme uvedli v premiéře na jevišti Hudební scény v listopadu loňského roku a stejně jako Benátský kupec (premiéra 5. dubna 2014), který se do MdB vrátí po jeden a čtvrtroční pauze, zaznamenaly značný úspěch u diváků i kritické obce, jež oceňuje kompaktnost představení, jehož prvky – od scény, hudby, kostýmů, režijního pojetí samozřejmě až po herecké výkony – do sebe skvěle zapadají a doplňují se. „…Boleslav Polívka rozvíjí Šajlokovy proměny a ambivalence bravurně… Sympatické je až civilní uchopení jeho zešílevšího krále, Polívka netlačí na pilu… Jednoduchá, brutálně účinná scéna je vrcholem inscenace… Dnešní kostýmy Andrey Kučerové evokují nadčasovost poselství hry. Scénická hudba Zdenka Merty – kompaktní celek nadbíhající střihovému charakteru inscenace…,“ dodává ředitel Stanislav Moša.

20160926-shakespeare2
Bolek Polívka v Králi Lear. (mdb.cz)
 
Shakespeare´s RAPsody  jako čtyřicetiminutová skladba

Právě hudba Zdenka Merty se stane těžištěm slavnostního večera Williamovy Sonety, kterým festival MdB vyvrcholí. Jeho Shakespeare´s RAPsody je 40 minutová skladba, v níž zazní zhudebněné sonety W. Shakespeara a orchestrální intermezza. „S nápadem tohoto zpracování několika sonetů přišli moji noví přátelé – rapeři, konkrétně Oto Klempíř,“ vzpomíná Zdenek Merta. „Několikrát jsem zhudebňoval Shakespearovy verše v různých českých překladech, když jsem psal divadelní hudbu k jeho hrám. Ale podívat se na originál Sonetů, nechat se inspirovat největším básníkem historie této planety a vytvořit vlastní tvar, bylo opravdu lákavé. A tak jsem si vymyslel tuto RAPsody. Trochu se rapuje, trochu zpívá, orchestr si docela zahraje a já jen doufám, že se ten starý provokatér ze Stratfordu nad Avonou bude na nějakém novodobém Parnasu spokojeně šklebit.“

V průběhu večera si také připomeneme Shakespearovy hry, které jsme v minulosti uvedli na jevištích MdB; nebude samozřejmě chybět ani slavná balkonová scéna z Romea a Julie, která zazní v různých překladech. Vedle hostů James Cole či Oto Klempíř (frontman hudební skupiny J.A.R.) vystoupí herci MdB, jako Aleš Slanina, Jana Musilová, Zdeněk Junák, Jiří Mach, Radka Coufalová, Michal Isteník, Jan Mazák a další.