Nathan Law (uprostřed) na setkání se svými podporovateli, Causeway bay, Hong Kong, 2016. (Isaac Lawrence / AFP / Getty Images)
Nathan Law (uprostřed) na setkání se svými podporovateli, Causeway bay, Hong Kong, 2016. (Isaac Lawrence / AFP / Getty Images)
Takzvané „Umbrela movement“ neboli „Deštníkové hnutí“ v Hongkongu stále pokračuje a zvolilo svého zástupce do vedení města. Studentský vůdce Nathan Law, který pomáhal organizovat protesty proti vzrůstajícímu vlivu a působení čínského režimu v Hongkongu, získal ve volbách místo v  legislativní radě, když kandidoval za nově vytvořenou stranu Demosisto. Law se tak stal historicky nejmladším členem rady.
 
Kromě něho se do rady v nedávných volbách dostalo mnohem více prodemokraticky orientovaných kandidátů než bylo dosud zvykem, i když to neměli lehké. Jeden z kandidátů Liberální strany Ke Chow byl během předvolební kampaně zastrašován třemi útočníky z pevninské Číny, kteří vyhrožovali jemu i jeho rodině násilím. V důsledku tlaku Chow odstoupil od kandidatury a opustil Hongkong. Po volbách se vrátil zpět a oznámil zastrašování tisku a protikorupční komisi.

Eddie Chu Hoi-dick, který byl prohlášen za „krále voleb“, neboť získal 84 000 hlasů, oznámil, že jemu a jeho rodině bylo vyhrožováno smrtí, pokud bude pokračovat v kandidatuře. Během slavnostní řeči po úspěšném zvolení několikrát zopakoval, že jeho boj proti propojování vlády, byznysu s triádami (čínská mafie) vystavil jeho rodinu politickému násilí.  

Dále vyslovil naději, že jeho dcera pochopí, že to co dělá, je pro budoucnost Hongkongu. „Její otec nebude zastrašen,“ dodal.

20160921-hk2
Ken Chow at interview with the press, in Hong Kong on Sept 7, 2016. (Stone Poon / Epoch Times)
Na jeho podporu se sešlo okolo 1 300 lidí. Chu na shromáždění prohlásil, že „pouze demokracie zvítězí nad násilím“ a následně vyzval k zamezení spolupráce mezi propojením vlády s firmami a triádami.

Volby ukazují nejenom silný odpor obyvatel vůči totalitní moci, ale také vysoce gangsterské praktiky, které jsou vedené proti prodemokratickým kandidátům do legislativní rady.

Výsledky voleb podle analytiků ukazují, že se obyvatelé Hongkongu snaží posilovat prodemokratickou základnu v legislativní radě města, která dosud zaujímala jednu třetinu míst, což je základ pro schopnost blokovat zákonodárné změny, které chce v Hongkongu prosadit čínský režim. Události ukazují, že rezistence a obrana demokratického systému Hongkongu stoupá úměrně tlaku, který Peking vyvíjí na jeho ovládnutí.

Současné volby nejsou pouze přílivem nových lidí do legislativní rady, ale také ukazují, že kandidáti loajální Pekingu svá místa obhájili jen velice těsně. Někteří z nich vyhráli pouze o několik set hlasů. Rovněž stoupá angažovanost mladých lidí a studentských hnutí, která rezolutně odmítají totalitní zřízení a neváhají vyjít do ulic.

20160921-hk3
Eddie Chu Hoi-dick, který byl prohlášen za „krále voleb“, neboť získal 84 000 hlasů, oznámil, že jemu a jeho rodině bylo vyhrožováno smrtí. (Song Bilong / Epoch Times)

„Měli bychom mít svobodu vyjádření našich politických názorů. Neměli bychom být vystavováni hrozbám. Toto je můj vzkaz Hongkongu. Doufám, že lidé v Hongkongu za to bojují společně se mnou. Strach a politické násilí by se nemělo stát součástí naší společnosti,“ prohlásil Eddie Chu, který čelil smrtelným pohrůžkám během kandidatury.