Předseda komunistické strany Číny Si Ťin-pching ve Velké síni lidu v Pekingu 25. července 2016. (How Hwee Young / AFP / Getty Images)
Předseda komunistické strany Číny Si Ťin-pching ve Velké síni lidu v Pekingu 25. července 2016. (How Hwee Young / AFP / Getty Images)
Analýza zpravodajství

Když straničtí vůdci čínských provincií veřejně provolávali slávu prezidentu Si Ťin-pchingovi jako novému vrcholovému vůdci komunistické strany, stranický vůdce Čang Čchun-sien z provincie  Sin-ťiang namísto toho řekl reportérům, „promluvíme si později“. O několik dní dříve se záhadně objevil na zpravodajské webové stránce provincie Sin-ťiang text buřičského dopisu, vyzývajícího prezidenta Si Ťin-pchinga k rezignaci.

Nyní naopak oznámila „rezignaci“ Čanga Čchun-siena státní tisková agentura Sin-chua, aniž by uvedla, na jakou novou pozici bude umístěn. Dvě zahraniční čínskojazyčná média, hongkongský deník Ming Pao a singapurský Lianhe Zaobao, oznámila, že Čang Čchun-sien bude sloužit jako zástupce šéfa stranického oddělení pro zahraniční stranickou ideologii se sídlem v Pekingu.

Pokud jsou tyto zprávy důvěryhodné, dalo by se Čangovo funkční přemístění přirovnat k situaci, kdy guvernér Aljašky náhle opustí kancelář, aby zaujal místo ve vedení think tanku ve Washingtonu, D.C..

Během předešlých dvou měsíců byli Čang Čchun-sien a několik dalších stranických provinčních vůdců propojených s exprezidentem Ťiang Ce-minem sesazeni a přemístěni na pohodlné pozice v Pekingu. Analytici čínské politické scény míní, že tyto přesuny úředníků jsou způsobem, jak je dostat pod kontrolu, a jsou pravděpodobně částí plánovaného vystoupení prezidenta Si Ťin-pchinga proti exprezidentovi Ťiang Ce-minovi na Stranickém sjezdu v roce 2017.

20160905-cinaa2
Čang Čchun-sien, bývalý stranický tajemník provincie Sin-ťiang. (Lintao Zhang / Getty Images)

Na rozdíl od západních demokratických systémů nejsou v Číně vrcholnou mocí instituce, ale lidé. Ve stopách Mao Ce-tunga a Tenga Siao-pchinga si udržoval Ťiang Ce-min moc ve straně prostřednictvím dosazených spojenců na klíčová místa po více než desetiletí po skončení jeho funkčního období. Pro Si Ťin-pchinga znamená převzetí moci odstranit Ťiangovy spojence a eventuálně starší členy strany.

Objevilo se několik případů, kdy Si Ťin-pching sesadil vlivné úředníky a povolal je do Pekingu. Následně se stali předmětem vyšetřování. Si vede proti frakci Ťiang Ce-mina takzvanou „kampaň proti korupci“ prostřednictvím stranické disciplinární komise, což pro něj není zdaleka tak těžké, neboť exprezident Ťiang Ce-min vybudoval mocenskou strukturu založenou právě na systému přijímání úplatků, čímž zajišťoval svým stoupencům vliv a bohatství.

Předpokládá se, že Si Ťin-pching bude chtít proti Ťiang Ce-minovi vystoupit na dalším plánovaném stranickém sjezdu, a proto potřebuje mít na své straně většinu členů politbyra. Na pozice sesazených kádrů doplňuje své lidi, což mu jeho výchozí pozici pro takový politický krok vylepšuje.


Na tvorbě článku se podíleli Luo Ja a Sie Tung-jen.
Článek byl redakčně zkrácen.
Přeložil Milan Kajínek; zdroj: small United States