Hloh. (Plamen Radev / freeimages.com)
Hloh. (Plamen Radev / freeimages.com)
Hloh slouží jako potrava i lék po tisíce let. Jde o jednu z nejdéle používaných léčivých rostlin evropské bylinkářské tradice. Až do 19. století byl široce spojován s pohádkovými bytostmi a kouzly.

Dnes se hloh řadí na Západě mezi tři nejužívanější „srdeční byliny“ (společně s česnekem a kajenským pepřem) a předepisují ho jak bylinkáři, tak lékaři. Používá se u celé řady kardiovaskulárních problémů: vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, srdeční arytmie, angína, zvětšené srdce, kornatění tepen a další.

Lidé hloh užívají jednak jako prevenci, a jednak u pokročilých srdečních chorob. Meta-analýza výzkumu hlohu z roku 2010 dospěla k závěru, že bylina má „výrazný potenciál jako užitečný lék při léčbě kardiovaskulárních chorob“.

Tvrdý a ostrý

Hloh dosahuje velikosti keře až stromu. Jde o příbuzného růže, a každým jarem se osype trsy malých kvítků, růžových, červených nebo bílých, v závislosti na odrůdě.

Na podzim dává strom malé, tvrdé bobule ve tvaru miniaturního jablíčka. Když opadne listí, strom odhalí své dlouhé, ostré trny. Botanické jméno hlohu, crataegus, pochází z řeckých slov značících tvrdý a ostrý.

20160903-hloch
Ilustrace hlohu z knihy „Wild Fruits of the Countryside“ (Plané ovoce venkova) od F. Edwarda Hulmeho z roku 1902.  (Volné dílo)
Hloh dorůstá malé výšky, ale stromy se často dožívají dlouhého věku (některé i přes 700 let). V Německu a Británii se hloh používá už po staletí jako živý plot k ohraničení pozemku.

Jedna z přezdívek hlohu je „strom chleba a sýru“, protože bobule, květy i listy jsou konzumovatelné a poskytovaly stravu v dobách hladomorů. V čase hojnosti se jako strava používají bobulky, a to k výrobě džemů, sirupů nebo vína.

Které části rostliny používat

Zatímco bobule jsou často používané jako potravina, z léčivého hlediska se studie výrazně přiklánějí k listům a květům. To samozřejmě neznamená, že by plody hlohu neměly žádné přínosy pro srdce. Výzkum ukazuje na bohatý obsah antioxidantů v hlohu a jejich léčivé schopnosti, jen je to tak, že každá část rostliny má jiný podíl kladných složek.

Co se týče doplňků stravy, doporučuje se zapátrat po preparátech, které mají alespoň 1,8 procenta vitexinu a 10 procent procyanidinů. Tato doporučení dávají spotřebitelům něco, co mohou srovnat s produkty, které zkoumali vědci při výzkumu a v klinické praxi.

20160903-hloch2
Olejomalba větve hlohu, autorka Betzy Marie Petrea Libert. (Volné dílo)
Abyste pochopili, jak hloh funguje, podívejme se na tzv. ACE (enzym přeměňující angiotensin). Tento enzym zužuje krevní cévy, a tím zvyšuje krevní tlak. Výtažek z hlohu funguje podobně jako léky zpomalující ACE. Reguluje činnost ACE a uvolňuje krevní cévy, čímž tlak klesá a zlepšuje se celkový oběh krve.
Další výzkum ukázal, že hloh může regulovat také tep srdce, zvyšovat tok krve do srdce a slouží jako mírné sedativum.

Čínský hloh

Na bylinkářství je zajímavé to, že v dějinách různé kultury často používají tu samou rostlinu naprosto jiným způsobem.

Zatímco hloh se na Západě používá hlavně na srdeční potíže, v tradiční čínské medicíně slouží většinou k léčbě zažívacích problémů, jako průjem a nadýmání. Zejména se doporučuje po tučných jídlech. Plody se používají také jako bonbón, ve formě želatiny anebo prášku, z něhož se připravuje sladkokyselý čaj konzumovaný po jídle. S tím, jak hloh slaví kardiovaskulární úspěchy  na Západě, lékaři v Číně ho teď začínají používat také pro léčbu těchto symptomů.

Opatrnosti není nikdy nazbyt

Hloh je velmi bezpečná rostlina a evropští lékaři ho často kombinují s konvenčními léky. Přesto by se pacienti, kteří léky na srdce berou, měli nejdřív poradit se svým lékařem, zda hloh do léčby zařadit.

Výtažky hlohu jsou dostupné v celé řadě forem, od prášku přes tinktury až po kapsle. Dávky se pohybují od 160 až do 900 miligramů na den. Vždy se poraďte se svým lékařem, jaké dávkování bude vhodné právě pro vás.


Přeložil: Ondřej Horecký; zdroj: small United States