Pěvecký sbor Gaudeamus ze Světlé n. Sáz. zazpíval české sloky císařské hymny Zachovej nám, Hospodine. (Z. Danková / ET ČR)
Pěvecký sbor Gaudeamus ze Světlé n. Sáz. zazpíval české sloky císařské hymny Zachovej nám, Hospodine. (Z. Danková / ET ČR)
Havlíčkobrodsko – Řízná dechovka udávala směr a napovídala mnohým návštěvníkům, na kterém místě v Pohledi proběhne slavnostní odhalení busty císaře pána. Na návsi u zvonice se v sobotu 20. srpna dopoledne shromáždily skoro dvě stovky lidí, aby znovu pohlédly do tváře rakousko-uherskému mocnáři, který Čechům i jiným národům vládl skoro 70 let.
 
Někteří zúčastnění přicházeli v kostýmech, stáli zde rakousko-uherští vojáci, horští myslivci, dámy kloboučcích a krinolínách. Malé děti měly snahu tančit za třesku dechovky, která sice vyhrávala jen z reproduktoru, její pochodový rytmus byl však velice nakažlivý.

Společnost pro obnovu království českého pořádala v letním dopoledni velkolepou ceremonii, za jejímž zrodem stál starosta obce Pohleď Jindřich Holub a také památka na vysázení pěti lip před více než sto lety, které tu rostly na počest císaře Františka Josefa I. Lípy už nezůstaly, obec však vysázela nové, o čemž je v obecní kronice i záznam.

20160822-josef2a
Kostýmy představující rakousko-uherské vojsko v monarchii. (Z. Danková / ET ČR)
Starosta Holub připomněl, že tehdy lidé svého císaře ctili a na letošní rok připadá 100 let výročí, kdy císař zemřel - 1916, během první světové války. Podle starosty J. Holuba není republika špatnou formou státu, ale schází mu v ní prvek stability, kterou zaručuje panovnický rod.

Mluvčí spolku v rozsáhlém projevu vyjmenoval několikero českých osobností, kterým se v původní monarchii dařilo – firma Laurin a Klement, Kaplan, vynálezce vodní turbíny, baronka Bertha von Suttnerová roku, jež 1905 obdržela Nobelovu cenu míru, Prahu si k místu pobytu vybral Einstein, narodili se a žili zde pěvkyně Ema Destinová, cestovatel Emil Holub, hudební skladatelé Antonín Dvořák, Zdeněk Fibich a mnoho dalších Čechů, kteří prosluli ve světě.
 
Po odhalení busty následovalo svěcení, které vykonal pozvaný kněz Tomáš Fiala, farář z blízké Světlé nad Sázavou, a pěvecký sbor Gaudeamus zazpíval české sloky císařské hymny Zachovej nám, Hospodine.

Pozdravena byla výprava z Rakouska v dobových kostýmech, která zastupovala potomky habsburského rodu. Historička Krista Petrásková přečetla úryvek, jak císař zažíval svůj pracovní den, když vládl, a dodala, že na území ČR se dochovalo jen pět jeho pomníků.

Starosta obce uvedl, že náklady na pomník i odhalení byly pořízeny převážně z darů. Z více než dvoumetrového podstavce shlíží bronzová busta císaře, jež pochází z dílny pražského sochaře Zbyňka Josefa Preclíka. Kromě hlavních dat o panovníkovi je pod bustou vyrytý císařův výrok:

„Mým hlavním úkolem je chránit mé národy před jejich politiky“.

Nám současným Čechům nezbývá, než se zamyslet nad tím, proč tak mnoha ročníkům bylo ve školách podsouváno, že císař pán byl směšnou figurkou a že Čechy neměl  rád. V Haškově Švejkovi se neúcta k panovníkovi také zhusta opakuje a najít poctivou knihu s životopisem Františka Josefa I. asi nebude snadné.

20160822-josef3a
Kostýmy představující rakousko-uherské vojsko v monarchii. (Z. Danková / ET ČR)

20160822-josef4a
Zástupci rakouské delegace v dobových kosstýmech. (Z. Danková / ET ČR)

20160822-josef5a
Kněz Tomáš Fiala, farář z blízké Světlé nad Sázavou, posvětil bustu císařovu. (Z. Danková / ET ČR)