Ilustrační foto z demonstrace AI v Praze na podporu svobody slova v Turecku, 2013. (© Kaan Senol / AI)
Ilustrační foto z demonstrace AI v Praze na podporu svobody slova v Turecku, 2013. (© Kaan Senol / AI)
Prezident Turecka Erdogan narazil na výsměch části obyvatel své země. Jeho čistky nejdou podle plánu. Zatímco země se dosud vzpamatovává z pokusu o převrat ze dne 15. července 2016, Erdoganova vláda spustila rozsáhlé zatýkání, které postihuje tisíce lidí.


Na satiriky je Erdogan krátký, stále unikají a prezidentovi to dávají jasně najevo,“ uvádí EuroZprávy.cz.


Z jiného úhlu pohledu panuje odůvodněný strach o lidská práva a svobodu v Turecku následkem tvrdých vládních zákroků, které následovaly po nezdařeném pokusu o převrat.

„Řekněte prezidentovi Erdoganovi, že těžce získaná práva a svobody nelze odebrat a ignorovat, a to ani při výjimečném stavu.

Těžce vydobytá práva nelze jen tak vzít,“ apeluje Amnesty International.

V době strachu a nejistoty se k celosvětové výzvě Amnesty International přidalo několik set tisíc lidí, kteří doposud podepsali petici, aby turecká vláda nepošlapávala lidská práva v honbě za spravedlností. Vyhlášení výjimečného stavu v zemi nijak nepřevyšuje závazky Turecka k mezinárodnímu právu a nikdo se nemůže cítit bezpečně, když nejsou dodržována lidská práva. Zároveň agrese, ke kterým došlo během pokusu o převrat, mají být prošetřeny a jejich pachatelé postaveni před soud, sděluje AI.

Petice adresovaná prezidentovi Turecka – Recep Tayyip Erdoğanovi, požaduje respektovat lidská práva, propustit lidi, proti kterým neexistují důkazy o trestné činnosti a zaručit spravedlivý soudní proces všem. Zákaz mučení je absolutní a nikdy nemůže být zrušen nebo pozastaven. Výjimečný stav nemá být zneužíván jako záminka pro tvrdé zákroky proti poklidným hlasům opozice nebo pro rozsáhlé čistky. Cenzura médií, uvalená čistě kvůli kritice vládní politiky, je protiprávní, a to i během výjimečného stavu.

Podle EuroZpravy.cz jsou vztahy mezi Ankarou a Berlínem napjaté, jak přiznal německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Současně se prudce zvýšil počet Turků žádajících v Německu o azyl v prvním letošním pololetí, uvedl Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF).

Turecko, AI, akce zahájena 3. 8. 2016, petice je stále aktivní.