Čeští příznivci metody Falun Gong (Fa-lun Kung) rozběhli mírovou iniciativu „Rozsviťte svoje srdce“, která se zasazuje za ukončení násilných represí duchovního hnutí Falun Gong v Číně. Čínský režim vede represivní kampaň proti příznivcům metody od 20. července 1999.

„Kampaň Rozsviťte své srdce si klade za cíl zvýšit povědomí o pronásledování milionů praktikujících Falun Gongu v Číně a také apelovat na srdce lidí, aby tuto kampaň podpořili, třeba tím, že vyfotí zapálenou svíčku na své dlani a dají si ji na Facebook,“ říká Veronika Sun, předsedkyně Asociace Falun Gong ČR.

Případ represí duchovního hnutí se stal opakovaně předmětem jednání Evropského parlamentu, jehož členové nedávno vydali písemné prohlášení odsuzující represe a požadující jejich ukončení.

Evropský parlament (EP) a Sněmovna reprezentantů USA (SR USA) vydaly rovněž rezoluce, které zvažují závěry vyšetřovacích zpráv z oblasti čínské transplantační chirurgie. Zprávy uvádějí, že dochází k propojení vězeňského systému s vojenskými nemocnicemi Lidově osvobozenecké armády, které vede ke zneužívání vězňů svědomí z duchovního hnutí Falun Gong. EP i SR USA uznaly vyšetřovací zprávy jako důvěryhodné.


„Když lidé projeví solidaritu a soucit s mučenými lidmi, kterým hrozí, že budou zabiti pro orgány, tak jakoby rozsvítí své srdce, a v tom je naděje pro lidi v České republice i v Číně,“ míní Veronika Sun.

Projekt Rozsviťte svoje srdce již podpořili známí čeští umělci: zpěvačka Marta Kubišová, virtuoska Jitka Hosprová nebo zpěvák Matěj Rupert.

Téma represí Falun Gongu se opakovaně dostává i na jednání OSN a lidsko-právních organizací, které považují zadržované a vězněné příznivce Falun Gongu v Číně za vězně svědomí, kteří odporují represím nenásilnou formou, mírovými protesty a osvětovou činností.



„Není možné nečinně přihlížet k takovémuto pronásledování nevinných lidí, navíc je to bezprecedentní. Celé mezinárodní společenství by mělo usilovat o co nejrychlejší ukončení represí,“ míní Jiří Pokorný, manažer projektu Rozsviťte svoje srdce.

Za ukončení pronásledování jsou vedeny celosvětové petice a osvětové akce. OSN obdržela žádost o vyšetřování podepsanou 1,3 miliony lidí. Čínský exprezident Ťiang Ce-min byl obviněn u soudních dvorů v Argentině a Španělsku ve věci mučení, genocidy a zločinů proti lidskosti, kterých se měl dopustit při vedení represí.

Soudní procesy byly po diplomatickém tlaku ze strany Číny zastaveny, avšak paradoxně poslední zprávy z Číny uvádějí, že došlo k zatčení exprezidenta přímo v Šanghaji, na příkaz interního disciplinárního oddělení komunistické strany. Zprávy o jeho zatčení zatím nebyly oficiálně potvrzeny.

Čtěte také: Po 17 letech pronásledování se Falun Gong těší na novou Čínu