Bývalý čínský vůdce Ťiang Ce-min na 18. sjezdu Komunistické strany Číny, Peking 14. listopadu 2012. (Lintao Zhang / Getty Images)
Bývalý čínský vůdce Ťiang Ce-min na 18. sjezdu Komunistické strany Číny, Peking 14. listopadu 2012. (Lintao Zhang / Getty Images)
Zajímavý paradox vznikl okolo čínského exprezidenta Ťiang Ce-mina, který byl v roce 2009 obžalován u soudních dvorů v Argentině a ve Španělsku. Po silném politickém tlaku byly obě žaloby staženy, ale jak se dle posledních zpráv z Číny jeví, došlo paradoxně k tomu, že ho nechala zatknout samotná komunistická strana přímo v samotné Číně.

Argentinský soudce Octavio Araoz de Lamadrid na exprezidenta dokonce vydal zatykač, který doručil Interpolu. „Zaměstnanci Interpolu z toho byli tak nervózní, že mi třikrát volali ohledně toho, jak má proběhnout jeho zatčení,“ uvedl soudce v rozhovoru pro Epoch Times.

Obvinění ze zločinů mučení, kterého se měl exprezident dopustit společně s vedoucím takzvaného Úřadu 610 Luo Kanem během represivní kampaně vedené proti duchovnímu hnutí Falun Gong (Fa-lun Kung) v Číně, bylo po politickém tlaku z čínské strany zrušeno. Případ soudci odebrali a jeho nástupce uložil případ takříkajíc „k ledu“.

20100127-octavio-araoz
Argentinský soudce Octavio Araoz de Lamadrid z Federálního soudu č. 9 dne 17. prosince 2009 vydal nařízení k zadržení obou funkcionářů, kteří se v současnosti nacházejí v Číně. (Epoch Times)

Další soudní proces probíhal ve Španělsku, kde soudce Imael Moreno přijal případ obvinění exprezidenta včetně dalších čtyř vysoce postavených úředníků komunistické strany Číny ve věci genocidy a zločinů proti lidskosti. Čínská strana obdržela obsílky s pozvánkou, aby se obvinění dostavili k soudu, což se nesetkalo s odpovědí ani s účastí dotyčných u soudního procesu.

V roce 2014 byl exprezident Ťiang Ce-min ve Španělsku obžalován znovu, tentokrát ve věci genocidy prováděné na území Tibetu. Po této obžalobě Čína vyvinula silný diplomatický tlak a došlo dokonce k aktivní účasti španělského parlamentu na změny zákona a díky tomu i ke zrušení obou případů obvinění.

Paradoxně byl nakonec podle posledních zpráv z Číny Ťiang Ce-min zatčen ve svojí rezidenci v Šanghaji a odvezen do nejmenovaného armádního prostoru poblíž Pekingu.


Čtěte také:

Bývalý čínský vůdce Ťiang Ce-min byl údajně vzat do vazby

Syn čínského exprezidenta Ťiang Ce-mina byl režimem umístěn do domácího vězení