Tajemník Ústřední komise pro disciplinární inspekci na konferenci v Pekingu, Čína, 3. března 2016. (Lintao Zhang / Getty Images)
Tajemník Ústřední komise pro disciplinární inspekci na konferenci v Pekingu, Čína, 3. března 2016. (Lintao Zhang / Getty Images)
V Číně probíhá od počátku roku 2012 masivní vnitrostranická čistka. Bylo zatčeno několik generálů, ředitel veřejné bezpečnosti i členové politbyra. Nyní se vnitrostranické oddělení pro disciplinární inspekci v čele s členem stálého výboru politbyra Wang Čchi-šanem zaměřilo na Úřad 610, který renomovaný čínský právník Kao Č’-šeng označil přezdívkou „Čínské gestapo“.

Podle výroční zprávy z roku 2008 parlamentní komise pro Čínu amerického Kongresu byl Úřad 610 založen 10. června roku 1999, z tohoto data je také odvozen název úřadu. Jeho zakladateli byli bývalý čínský prezident Ťiang Ce-min a člen politbyra Luo Kan. Úkolem Úřadu 610 bylo prosazení zákazu Falun Gongu a tvrdý zásah proti jeho stoupencům. Od roku 2007 stál v jeho čele člen stálého výboru politbyra Čou Jung-kchang, který byl v roce 2014 zatčen a odsouzen k doživotnímu trestu odnětí svobody.

Dne 22. června vydal Wang Čchi-šan, šéf interního disciplinárního výboru, nařízení k prošetření 32 stranických oddělení, jak uvedl polostátní tisk Beijing Times.

Úřad 610 dostal pravomoc dohlížet nad zatýkáním a soudními procesy s následovníky Falun Gongu. Později byl orgán změněn na Vedení prevence a řešení problému kacířských organizací a jeho kompetence rozšířena také na další skupiny. Úřad 610 zůstával nadále úzce spojen s bezpečnostním a právním aparátem.

Dosud byly, kromě výše zmiňovaného Čou Jung-kchanga, zatčeni někteří další přední funkcionáři Úřadu 610. Li Tung-šeng, bývalý náměstek šéfa veřejné bezpečnosti a šéf Úřadu 610, byl zatčen v roce 2013 a následně odsouzen k 15 letům odnětí svobody v lednu 2016. Čang Jüe, bývalý šéf bezpečnosti a Úřadu 610 v provincii Che-pej, začal být prošetřován v dubnu 2016.


Článek byl redakčně zkrácen
Přeložil a upravil Milan Kajínek; originální článek: small United States


Čtěte také:

Blíží se pád čínského šéfa propagandy?

Čínský režim odsoudil syna a manželku bývalého vrchního šéfa bezpečnosti

Bývalý čínský vůdce Ťiang Ce-min byl údajně vzat do vazby

Syn čínského exprezidenta Ťiang Ce-mina byl režimem umístěn do domácího vězení

Si Ťin-pchingovy nedávné projevy indikují potenciální posun současné stranické politiky