Provázek na hrad. (DHNPäProvázek na hrad. (DHNPä
Divadlo, hudba, výstava i letní kino. To vše nabídne již druhý ročník festivalu Divadla Husa na provázku na hradě Špilberk. Na terasách s nádherným výhledem na Brno bude divákům od 25. do 30. června 2016 opět otevřena letní divadelní scéna, která nabídne celovečerní divadelní a kulturní program.

Balada pro banditu, commedie dell´arte i výstava

Festival bude slavnostně zahájen 25. června v 18,45 vernisáží výstavy Sochy na Špilberku – jde o sochy studentů FAVU z ateliéru jednoho z nejlepších současných českých sochařů Michala Gabriela.

Pod otevřeným nebem se diváci mohou těšit na nestárnoucí muzikál plný legendárních hitů Milana Uhdeho a Miloše Štědroně – Balada pro banditu – v hlavních rolích s Evou Vrbkovou a Janem Zadražilem. S příběhem o velké lásce a ještě větší zradě publikum bude moci strávit sobotní, nedělní a pondělní večer.

Po představení bude 25. a 26. června následovat projekce osobitého letního Bia Forman. K vidění bude filmová verze muzikálového zpracováni osudů Nikoly Šuhaje loupežníka, jak je pro brněnské Divadlo na provázku podle archivních dokumentů a novinových článků napsal Milan Uhde a nastudoval režisér Zdeněk Pospíšil z roku 1978, a neuvěřitelné dokumentární filmy Vladimíra Morávka.

Úterní večer se v prostorách hradu ponese v duchu commedie dell´arte, tedy hry podle textu Huberta Krejčího – Strašlivá novina o čarodějném proměnění měšťana v kozla a jeho následné záhubě skrze hrozný pád – v režii Vladimíra Morávka. Starobylý komický příběh o starci proměněném v kozla a o jeho nestydaté ženě, jež skončí zakopána na popravišti, prověří především artistické umění provázkovského souboru.

Středa a čtvrtek 29. a 30. června budou patřit remaku slavné provázkovské inscenace dle filmové předlohy Miloše Formana, Jaroslava Papouška a Ivana Passera – Lásky jedné plavovlásky – Plavovlásky jedné lásky. V hlavní roli nešťastně zamilované Anduly se představí Anežka Kubátová a Tereza Marečková. Celý festival zakončí 30. června energií nabitý koncert kapely Stones Beatles, barevný ohňostroj a Mejdan na závěr sezony. Kdo chce zažít neopakovatelnou festivalovou atmosféru na Špilberku, ať vyrazí vzhůru za Provázkem na hrad!