Bývalý čínský vůdce Ťiang Ce-min na 18. sjezdu Komunistické strany Číny, Peking 14. listopadu 2012. (Lintao Zhang / Getty Images)
Bývalý čínský vůdce Ťiang Ce-min na 18. sjezdu Komunistické strany Číny, Peking 14. listopadu 2012. (Lintao Zhang / Getty Images)

Bývalý vůdce Čínské komunistické strany, exprezident Ťiang Ce-min, byl odveden ze svého sídla a umístěn do armádní vazby v Pekingu, uvedl zdroj z Číny, který je přímo obeznámen se situací. Tato událost by mohla potvrzovat schylování se k jeho dlouho předjímanému zatčení, které má být vyvrcholením rozsáhlé čistky uvnitř čínského režimu, kterou započal současný čínský prezident Si Ťin-pching v roce 2012.

Zdroj řekl čínsko-jazyčné kanceláři Epoch Times o sledu událostí okolo uvalení vazby na exprezidenta, jejichž pravdivost je v procesu ověřování. Níže postupně zveřejňujeme podrobný popis události, který nám zdroj sdělil.

Ve čtyři hodiny ráno dne 10. června byl exprezident Ťiang Ce-min násilím vyveden z jeho rezidence a předán oddílu ozbrojené policie. Akce proběhla na rozkaz velitele bezpečnosti přiřazené k vysloužilým vedoucích kádrům komunistické strany Číny, uvedl zdroj, který je členem této bezpečnostní jednotky.

Ozbrojená policejní jednotka v čele s náčelníkem štábu útvaru ozbrojené policie poté eskortovala exprezidenta do střežené vojenské oblasti spadající k hlavnímu městu Číny, Pekingu. Exprezident Ťiang Ce-min byl předán do rukou generálporučíka a staršího plukovníka Čínské lidově osvobozenecké armády. Na místě byl přítomen také muž v civilu, pravděpodobně bezpečnostní agent neznámého zařazení, sdělil zdroj Epoch Times.

Zdroj sdělil Epoch Times, že příkaz k převezení exprezidenta přišel přímo z Ústřední vojenské komise, nejvyššího vedení ozbrojených sil čínského režimu, a že celá akce byla provedena v módu vysokého stupně utajení.

Epoch Times se snaží zjistit pravdivost informací. Současné místo pobytu exprezidenta Ťiang Ce-mina není známo a dosud neexistují žádné oficiální zprávy o této události.

Další zdroj Epoch Times před časem prozradil, že také oba synové exprezidenta byli umístěni pod nějakou formu dohledu s omezením pohybu.

Čeng En-čchung, známý šanghajský právník působící v oblasti lidských práv, který byl umístěn do domácího vězení poté, co se dostal do sporu s úředníky spojenými s mocenskou frakcí exprezidenta Ťiang Ce-mina v Šanghaji, sdělil Epoch Times v březnu 2016, že Ťiangovi a jeho synům byla omezena možnost volného pohybu. Právník Čeng En-čchung uvedl, že tato informace pochází z „vysoce spolehlivých“ zdrojů a poukázal na to, že došlo k uvolnění situace okolo jeho vlastní osoby, což indikuje slábnoucí moc exprezidenta Ťiang Ce-mina a potvrzuje informace, které dostal.

V rozhovoru pro mezinárodní rádiovou stanici Sound of Hope Radio 14. června 2016 Čeng En-čchung uvedl, že byl nedávno pozván na setkání starých spolužáků, z nichž jeden je bývalým důstojníkem působícím na úrovni místoředitele. „Říkali mi, že musím přijít, protože slavíme skutečnost, že Ťiang Ce-min je vyřízený,“ uvedl Čeng.

S politikou a osobou exprezidenta Ťianga je úzce spjata masivní represivní kampaň duchovního hnutí Fa-lun Kung (Falun Gong) vedená na území celé Číny. Násilné represe si podle expertů vyžádaly více než sto tisíc obětí na životech. Ťiang Ce-min byl v roce 2009 u španělského soudu obžalován z genocidy a zločinů proti lidskosti ve spojitosti s pronásledováním Falun Gongu. Od roku 2014 bylo na Ťiang Ce-mina podáno čínským úřadům více než půl milionu žalob převážně následovníky Falun Gongu, obyvateli Číny, Tchaj-wanu a různých asijských zemí.

Zatčení Ťiang Ce-mina, pokud k němu skutečně došlo, bude tedy nejenom vyvrcholením boje o moc mezi současným vůdcem komunistické strany Si Ťin-pchingem a exprezidentem Ťiang Ce-minem, který trvá již od začátku roku 2012, ale i zadostiučiněním obětí jeho násilné represivní politiky.

Článek přeložil a upravil Milan Kajínek

Zdroj

Čtěte také:

Syn čínského exprezidenta Ťiang Ce-mina byl režimem umístěn do domácího vězení

Bývalý v.ůdce Čínské komunistické strany exprezident Ťiang Ce-min, byl odveden ze svého sídla a umístěn do armádní vazby v Pekingu, uvedl zdroj z Číny, který je přímo obeznámen se situací.

 

Zdroj řekl čínsko-jazyčné kanceláři Epoch Times o sledu událostí, jejichž pravdivost je v procesu ověřování. Níže postupně zveřejníme podrobný popis události, který nám zdroj sdělil.