Ťiang Mien-cheng, bývalý prezident šanghajské pobočky prestižní Čínské akademie věd, hovoří na konferenci akademie 16. července 2005. (Chinese Academy of Sciences)
Ťiang Mien-cheng, bývalý prezident šanghajské pobočky prestižní Čínské akademie věd, hovoří na konferenci akademie 16. července 2005. (Chinese Academy of Sciences)

Analýza zpravodajství

Ťiang Mien-cheng, starší syn bývalého šéfa Komunistické strana Číny, exprezidenta Ťiang Ce-mina, je v současné době v domácím vězení. Tuto informaci sdělil Epoch Times zdroj blízký oddělení stranické disciplinární inspekce v Šanghaji. Jeho zadržení velmi pravděpodobně indikuje fakt, že se schyluje k zatčení samotného exprezidenta, které je v médiích předjímáno již několik měsíců.

Zdroj sdělil čínsko-jazyčné pobočce Epoch Times, že Ťiang Mien-cheng je držen v domácím vězení na tajném místě na okraji Šanghaje a je mu dovoleno vycházet pouze na čerstvý vzduch. Zdroj uvedl, že osobně viděl Ťianga na uvedeném místě pomocí „pozorovací zařízení“, které použil, aby ověřil informaci o jeho zadržení.

Zadržení Ťianga Mien-chenga protikorupčním oddělením komunistické strany je vyvrcholením řady zatčení provedených během posledních cca 18 měsíců. Protikorupční oddělení zavítalo do významných společností a institucí, s nimiž je Ťiang Mien-cheng nějakým způsobem propojen. Vývoj událostí rovněž poukazuje na možnost, že vůdce strany Si Ťin-pching se hodlá pustit do poslední fáze svojí protikorupční čistky, která podle všeho vyvrcholí zatčením a potrestáním exprezidenta Ťiang Ce-mina. Ťiang zastával post předsedy komunistické strany od roku 1993 do roku 2003, ale svůj velmi podstatný vliv si ve straně pomocí dosazených spojenců udržoval až do roku 2012.

20160615-cina-t
Bývalý prezident Ťiang Ce-min se zúčastnil závěrečného zasedání 18. národního kongresu Komunistické strany Číny, 14. listopadu 2012 v Pekingu. (Feng Li / Getty Images)
Šanghajští disciplinární inspektoři chtějí od Ťianga Mien-chenga kompletní přehled o jeho osobních a rodinných finančních záležitostech, prozradil Epoch Times zdroj blízký vyšetřovatelům. Inspektoři v současné době zjistili podrobnosti o Jiangově rodinném majetku a bohatství zajištěném nelegitimními a černými prostředky, a jak uvedl zdroj: „Je to dost velký, aby zajistil jídlo a vodu pro čínský lid na několik let, přičemž to číslo je neuvěřitelné!“

„V průběhu let nespočet státních podniků a zahraničních investorů mělo této rodině dát hodnotné dárky, každý v hodnotě stovek milionů [juanů] přinejmenším,“ dodal zdroj.

Rodina Ťiang Ce-mina se stala v období, kdy stál Ťiang v čele režimu, nesmírně bohatou.

Jako vůdce strany zavedl Ťiang Ce-min politický systém, v němž úředníci režimu využívají politickou moc ke získání peněz a dalších výhod. Tento systém chování se rozšířil zvláště poté, co předchozí vůdce strany Teng Siao-pching otevřel čínskou ekonomiku podnikatelům ze Západu na počátku roku 1990, aby zároveň vymýtil demokratické touhy ze strany čínských lidí po masakru pro-demokratických studentů na náměstí Nebeského klidu 4. června 1989.

Děti vrcholných představitelů strany se brzy ocitly ve vedení masivních státních podniků, kde se začaly různými způsoby obohacovat. S rozvojem telekomunikačního průmyslu se rychle rozšířily i zisky Ťiang Ce-mina, který tuto oblast držel pod kontrolou.

20160615-cina-t2
Právník Čcheng En-čchung, proslulý šanghajský obránce lidských práv. (Epoch Times)
Od roku 1999 do roku 2011 byl syn tehdejšího předsedy Ťiang Ce-mina dosazen na jednu z viceprezidentských pozic v Čínské akademii věd. V roce 2005 se Ťiang Mien-cheng stal předsedou pobočky akademie věd v Šanghaji. V roce 2015 však z funkce odstoupil s vysvětlením, že tak činí „s ohledem na věkové důvody“, což zní poněkud podivně, protože Ťiang Mien-cheng má ještě daleko do oficiálního důchodového věku.

Tento jeho předčasný „odchod do důchodu“ je podle analytiků známkou toho, že Ťiangův klan se dostal pod politický tlak. Existenci takovéhoto dilematu potvrzuje důvěryhodný zdroj i přetrvávající zvěsti v zámořských čínsko-jazyčných médiích.

Právník Čcheng En-čchung, proslulý šanghajský obránce lidských práv, který byl umístěn do domácího vězení z důvodu jeho neustálých potyček s kumpány Ťiang Ce-mina, v březnu 2016 prozradil Epoch Times, že Ťiang a jeho synové, Ťiang Mien-cheng a Ťiang Mien-kchang, mají omezenou svobodu pohybu.

Čcheng tehdy řekl, že tato informace pochází z „vysoce spolehlivých“ zdrojů. Čcheng se domnívá, že současné uvolnění jeho osobní situace a snížení politického tlaku, kterému musel čelit ze strany Ťiangovy frakce, rovněž potvrzuje pravdivost této informace.

V rozhovoru pro rádiovou stanici Sound of Hope v květnu 2016, Sin C'-ling, bývalý vysoce postavený úředník napojený na stranické kádry, kteří jsou politicky neutrální, řekl, že vedení prezidenta Si Ťin-pchinga dokončilo vyšetřování synů Ťiang Ce-mina a syna Ceng Čching-chung-a, Ťiangovy pravé ruky a bývalého místopředsedy čínského režimu.

Výše zmíněné události velmi pravděpodobně indikují fakt, že se schyluje k zatčení Ceng Čching-chung-a i samotného exprezidenta. Krok, který média předjímají již několik měsíců.


Článek byl vytvořen z reportáží Yue Hua.
Český překlad byl redakčně zkrácen
Přeložil a upravil Milan Kajínek; originální článek: small United States