Ministr kultury Daniel Herman při představení Shen Yun v Brně, 27. března 2016. (Screenshot NTD)
Ministr kultury Daniel Herman při představení Shen Yun v Brně, 27. března 2016. (Screenshot NTD)
Postoj čínského režimu, Komunistické strany Číny, vůči křesťanům je spíše represivní. Demonstruje to nedávné uřezání několika set křížů z křesťanských kostelů v Číně a zničení soch znázorňujících Ježíše Krista.

I když komunistický režim hraje v oblasti náboženství, podobně jako jinde, takzvanou dvojí hru na oficiální a zakázané křesťanství, je jeho postoj vůči křesťanům spíše negativní. Existuje oficiální křesťanská církev loajální komunistické straně, která se ovšem netěší mezi věřícími příliš velké vážnosti. Další skupinou jsou křesťané loajální papežovi, kteří jsou označováni za takzvanou „podzemní církev“, která čelí opakovaným represím čínského režimu.

Dvojí metr pro oficiální a podzemní církve spojuje snaha o udržení absolutní moci vládnoucí strany. Kdokoliv, kdo by se odvážil tvrdit, že existuje vyšší princip, mocnost či síla, která je vyšší než předseda komunistické strany, je vnímán jako hrozba absolutní moci. Komunistická strana je zpravidla ateistická a nepřipouští existenci vyšší bytosti – bohů, buddhů nebo tao. Viz křesťanští bohové a největší čínská náboženství buddhismu a taoismu.

Proč tedy nebyl na setkání s čínským prezidentem pozván český ministr kultury Daniel Herman? Jiří Ovčáček, ředitel tiskové kanceláře prezidenta Miloše Zemana, v pořadu České televize Máte slovo uvedl: „My jsme panu ministrovi nechtěli způsobit trauma z toho, že by musel trávit tak drahý čas ve společnosti lidí z Čínské lidové republiky, takže jsme ušetřili pana ministra takového utrpení.“

20160505-niceni
Dva kříže zachráněné z trosek a sutin zničeného kostela 31. května 2008 v obci Paj-lu v Pcheng-čou v čínské provincii S'-čchuan. (China Photos / Getty Images)
Ve skutečnosti je znám postoj ministra Hermana k čínskému režimu a jeho příslušnost ke křesťanské obci. V pořadu ČT Máte slovo ministr Herman zmínil svoji diváckou účast na představení Shen Yun, které pořádala v brněnském Janáčkově divadle Asociace Falun Gong ČR. Soubor Shen Yun Performing Arts je tvořen nezávislými čínskými umělci se sídlem v New Yorku a jeho posláním je obnovovat prastarou čínskou kulturu pomocí jevištního umění. Soubor se také vyjadřuje k ničení tradiční čínské kultury komunistickým režimem v Číně a pronásledování duchovního hnutí Falun Gong.

Kromě křesťanů jsou v Číně pronásledováni také Tibeťané, Ujgurové a nejtvrdším represím podrobuje tamní režim následovníky duchovního hnutí Falun Gong, jejichž počet od roku 1992 do roku 1999 vzrostl na 70 milionů.

Samozřejmě žádný z kruhů věřících by nemohl spojit svoji víru s kariérou v Komunistické straně Číny. Během kádrování by takový člověk byl v praxi vyřazen z kandidátky. Nesnášenlivost komunistické strany Číny vůči věřícím je praxi jasně zřejmá a nezpochybnitelná.