Phyoe Phyoe Aung a další studenti jsou osvobozeni
 
20160519-myanmar
Phyoe Phyoe Aung. (Amnesty International)
V Myanmaru proběhla letos 22. ledna prezidentská amnestie. Na Phyoe Phyoe Aung a další studenty se nevztahovala, a tak zůstali nadále ve vězení. Tato amnestie povzbudila úsilí AI (Amnesty International) o propuštění Phyoe Phyoe Aung a dalších vězňů svědomí. Jak se zdá, vzhledem k politickému přechodu v Barmě nastala jedinečná příležitost.

8. dubna 2016 soud stáhl všechna obvinění proti Phyoe Phyoe Aung a dalším studentům, kteří 10. března 2015 protestovali v Letpadanu. Dobrá zpráva přišla den poté, co nová vláda v Myanmaru oznámila, že bude pracovat na tom, aby co nejdříve propustila všechny vězně svědomí. 

Maraton psaní proběhl světem

Statisíce lidí z celého světa včetně Česka napsaly více než 394 000 dopisů, e-mailů, tweetů aj. pro Phyoe Phyoe Aung během Maratonu psaní dopisů.

Když ještě byla ve vězení, Phyoe Phyoe Aung pro Amnesty řekla: „Děkuji moc všem, že podporují mě a naše hnutí. Dopisy, které mi chodí, mi dávají skutečnou inspiraci pro to, co děláme. Začala jsem si všímat, že svět se dívá a fandí nám – nejsme sami.“

Staré odchází, přichází svoboda

Studentská vůdkyně Phyoe Phyoe Aung pomohla uspořádat sérii pochodů proti zákonu o vzdělání v Myanmaru, který omezuje akademickou svobodu. V březnu 2015, když se protestující přiblížili Rangúnu, největšímu městu v Myanmaru, zastavila je policie, která začala aktivisty bít. Okolo sta protestujících bylo zadrženo za různé „trestné činy“. Některým, včetně Phyoe Phyoe Aung, hrozil trest odnětí svobody na více než devět let. 

Propuštění Phyoe Phyoe Aung vysílá povzbudivou zprávu o závazku nové vlády skoncovat s politickými procesy a vězněním lidí pro jejich názory. Amnesty situaci dále sleduje, aby zajistila, že nikdo nezůstane za mřížemi.

Poděkování za podporu

Rodičům Phyoe Phyoe Aung bylo umožněno mluvit s ní během soudního slyšení a 17. prosince 2015 zprostředkovali tuto zprávu:

Děkuji všem za podporu pro mě i naše hnutí. I když nemůžeme vidět výsledky ve vládě, můžeme ovlivnit jejich způsob myšlení. 
Odeslali jste mi inspirativní a podpůrné dopisy, dopisy o milovaných zvířatech a mazlíčcích, dopisy o svých krásných zemích a některé krásné básně.
Vaše dopisy, to nejsou jen písmena a slova, ale jsou to velké dary a posila nejen pro studenty, ale i pro budoucnost Barmy."


Zdroj: Martin Balcar, AI