Během posledních deseti let ukončilo své aktivity 9 z 10 ruských obránců lidských práv a lidskoprávních aktivistů*. V Rusku panuje strach,“ sděluje Martin Balcar, vedoucí kampaní Amnesty International v ČR.

Darja Poljudová je právničkou, která se nebojí říct svůj názor. Vymezuje se vůči politice ruské vlády a především vůči jejím aktivitám na Ukrajině. Za své příspěvky na sociální síti „Vkontakte“ byla odsouzena ke 2 letům vězení.

Za pár slov na sociální síti – trestanecká kolonie

Levicová aktivistka a bloggerka Darja Poljudová je v Krasnodarsku v jižním Rusku dobře známá svými pouličními akcemi a online aktivismem. Je hlasitou kritičkou ruské vlády, zejména pokud jde o politiku vůči Ukrajině. Několikrát byla zadržena, a to i na několik dní, za své pokojné pouliční protesty proti okupaci Krymu a ruské účasti v ozbrojeném konfliktu na východní Ukrajině. Kvůli těmto zadržením přišla o několik svých pracovních míst a nemohla pracovat jako právnička.

29. srpna 2014 byla znovu zatčena a obviněna z „veřejného vyzývání k extremistickým aktivitám“ a „vyzývání k akcím ohrožujícím územní integritu Ruské federace“. V únoru roku 2015 byla propuštěna s omezenou možností cestování při čekání na soud. Ten byl zahájen v září 2015 a 21. prosince 2015 byla odsouzena ke dvěma rokům vězení v trestanecké kolonii. Její odvolání bylo neúspěšné.

Podle tyden.cz v Rusku existují tři typy trestaneckých kolonií, jež jsou odstupňované podle přísnosti řádu. Např. mladé ženy z Pussy Riot vyfasovaly prostřední - „kolonii všeobecného režimu“. Počet žen ve výkonu trestu se v táborech pohybuje od pěti set do tří tisíc.

Psát svobodně na Facebook může vynést 3 roky vězení

Obvinění proti Darje se týkají jejích příspěvků na sociální síti, kde pokojně vyjádřila své názory, včetně fotografií, na kterých nese transparenty s hesly jako „Žádná válka na Ukrajině, ale revoluce v Rusku“ nebo „Putin se musí zodpovídat za teroristické útoky a výbuchy!“. Přidala také fotku s titulkem „Etničtí Ukrajinci v Kubáni chtějí být součástí Ukrajiny“ (Kubáň je historický název regionu v blízkosti řeky Kubáň na severním Kavkaze, který zahrnuje větší část Krasnodarského).

Darja Poljudová náleží k vězeňkyním svědomí, byla zadržena pouze za pokojné uplatňování práva na svobodu projevu.

Vyjádřit svůj názor na Facebooku vám v Rusku může vynést třeba 3 roky vězení, sdělil Marek Balcar. Internetový blog s více než 3 000 čtenáři denně se musí registrovat jako „masové medium. Neziskovka, která přijme dar ze zahraničí, musí být registrována jako „zahraniční agent“.

Vězni svědomí – Darja, Ildar, Natálie a mnoho dalších je v současnosti obviněno nebo už bylo odsouzeno za projevování svých svobodných názorů.

20160519-rusko3
Jeden z vězňů svědomí – Ildar. (Amnesty International)

Amnesty International rozvíjí akci: právě nyní, během hokejového mistrovství, je čas vyslat všem ruským aktivistům, aktivistkám a neziskovým organizacím jasný signál podpory a solidarity. Dlouhodobá a systémová změna totiž může přijít jen a pouze zevnitř Ruska díky odvaze každého jednotlivého obránce lidských práv.

Zatím více než 300 lidí z ČR podpořilo tuto kampaň „zakoupením“ vstupenky na zápas Rusko vs. Lidská práva.



zdroj: *Andrej Jurov, Rada pro rozvoj občanské společnosti a lidských práv v Rusku