Vyrazte na spontánní procházku do přírody. (JOHN THYS / AFP / Getty Images)
Vyrazte na spontánní procházku do přírody. (JOHN THYS / AFP / Getty Images)
V naší společnosti panuje negativní stigma kolem „nicnedělání“. Často je dělání ničeho považováno za lenost. Neustále se tedy snažíme být něčím zaneprázdnění a mít spoustu práce, abychom vypadali dobře. Od školy přes práci po nás stále někdo něco chce.
 
A rozptylujeme se tak, abychom se vyhnuli této takzvané „lenosti“. Maskujeme naše myšlenky různě – někteří neustálým sledováním filmů na internetu, nakupováním, workoholismem, nebo trávíme náš čas, který bychom mohli mít pro sebe, přehnaným smskováním a telefonováním a všeobecně se chráníme před realitou na každém kroku.

Práce a uspěchaná společnost je tak dnes nastavená. Takto vypadá „úspěšný člověk dnešní doby“– pořád má spoustu práce. Nedovolíme si zklidnit se a ztišit ani na deset vteřin, rozhlédnout se kolem sebe a radovat se z toho, co již máme.

Přitom nicnedělání je paradoxně jedna z nejdůležitějších věcí, kterou pro sebe můžete udělat. Pokud chcete mít zdravý a harmonický náhled na život, je důležité, abyste si dovolili občas nedělat „vůbec nic“. „Jen“ být. Vědomě být. Ponořit se do sebe, zaposlouchat se do nitra, nebo jen být s prázdnou myslí a „bezmyšlenkovitě koukat do prázdna“. Zkuste to někdy.

Můžete si myslet „Já bych tak rád/a, ale mám toho moc. Musím udělat všechny ty povinnosti, mám tolik starostí a práci. Musím se přece setkat se všemi těmi lidmi, jít na schůzky... A potom, až povečeřím, si musím dát sklenku vína a podívat se na svůj oblíbený pořad.

Takový scénář, přestože se objevuje velmi pravidelně, vám neumožňuje absolutně žádný prostor pro vlastní čas a sebereflexi. A i když věříte, že jste „příliš zaneprázdněni“, než abyste si čas udělali, popravdě, těch 20 minut strávených nicneděláním se vám do rozvrhu celkem snadno vejde, když vypustíte některé věci a zvolíte správné priority.

Váš nervový systém systém si také potřebuje odpočinout a vy sami také potřebujete vystoupit z rutiny a věnovat čas svému vnitřnímu já, svému tělu, pocitům, přeladit se do většího klidu. Vystoupit z davu, rozhlédnout se kolem sebe, na nebe, stromy, zvířata, úsměv dítěte, krásu života kolem, nebo si sednout na lavičku a dát si oběd v parku a pozorovat dění kolem sebe, nebe nebo rozkvetlé stromy. Pro jednou se obejdete i bez setkání s kamarády, večírku, neustálého telefonování, domácích povinností a spousty zbytečností, které když neuděláte, nic se nestane.

Potíž je, že máme často tendenci snažit se sami sebe zaměstnat, zatímco se snažíme nic nedělat. Hledáme triviality, které nás rozptýlí, protože ty mnohem snadněji spolkneme, než abychom se konfrontovali s realitou svých pocitů a emocí a měli možnost je zpracovat, vidět, přijmout, změnit, zkultivovat.

Je daleko snadnější nechat se bavit dalším dílem televizní show, než se zamyslet nad tím, zda nám vyhovuje práce, nebo nad hádkou s nejbližší kamarádkou. Tyto aktivity odmítající realitu jednoduše maskují vaše emoce a odsouvají možnost si je uvědomit a zpracovat.

Nejčastěji se necháme rozptylovat technologiemi, jako mobil nebo internet. To všechno jsou lákadla moderního života, které nás všechny odvádějí od nás samých a od reality, a mnohem snadněji se můžeme stát závislí na technice a hektickém stresu z přepracovanosti.

Jak z toho ven? Zkuste nedělat zdánlivě nic. Nevíte jak na to? Tady je pár inspirací:

  • vyrazte ven na procházku, bez mobilu, bez poslouchání hudby, jen sami se sebou
  • pozvěte kamaráda/kamarádku na šálek dobrého čaje a věnujte se intelektuální a pozitivní konverzaci, ne pomluvám a pesimismu
  • běžte si sednout do kavárny nebo do parku a jen tak pozorujte lidi a okolí. Zkuste u toho nepřemýšlet a neposuzovat, buďte pouhými pozorovateli

Nicnedělání neboli bytí nám umožňuje spojit se se světem kolem nás na hlubší, vědomější úrovni a vnímat ho. Má to dlouhotrvající výhody – počínaje oživením kreativity, tvořivosti a inspirace, až po snížení stresu a zklidnění, od většího zaměření na zlepšení vašich vztahů s druhými až po zlepšení vašeho vztahu k sobě. Věřte tomu nebo ne, můžete v konečném důsledku být ještě výkonnější, protože si odpočinete od zbytečností a bude vás to, co děláte, víc naplňovat, bavit, bude vám to dávat smysl.

Pravdou je, že nejste zaneprázdnění, pokud máte čas na sledování televize, brouzdání na internetu a smskování s přáteli. Vynechte to a jednoduše si dovolte existovat ve světě, aniž byste dělali cokoli. Změňte postupně své zvyky, opusťte zlozvyky a změňte svou mysl. Zabere to trochu času každý den, ale pomůže vám to rozšířit si své obzory a opravdu prožívat svůj život.


Článek byl převzat ze serveru www.Care2.com.
Přeložila a upravila: Karolína K.; originální článek: small United States