Forsýthie, nazývaná rovněž zlatý déšť. (Z. Danková / ET ČR))
Forsýthie, nazývaná rovněž zlatý déšť. (Z. Danková / ET ČR))
Na jaře, dříve než se zazelená listí stromů, rozkvétají některé okrasné keře barevnými květy, které září do daleka. Dříve než obrostou zelení, potěší nás lýkovec nebo forsýthie.

Zlatě kvetoucí keř, vonící v zahradách, dostal latinský název podle britského botanika Williama Forsytha, ředitele britské královské zahrady v Kensingtonu. U nás jméno forsýthie takřka zlidovělo.

Zatímco lýkovec omamně voní, květy zlatého deště na jaře potěší spíše oči, jak září do daleka. Jeho kvítka voní jemně, ale pouze v zahradách. V městských aglomeracích nezavoní.

Keř forsýthie bývá  často nazýván lidovým označením zlatý déšť. Lidový název zlatý déšť je shodný pro všechny zlatice (Forsythia), ale i pro prudce jedovatý keř nebo strom štědřenec (Laburnum anagyroides) z čeledi Fabaceae.

Ozdobný keř je opadavý, vzpřímený, do široka rostoucí, bohatě větvený, až 3 m vysoký. Květy rozkvétají ještě před rašením listů, vyrůstají po 2 až 3, jsou 4četné, až 4 cm v průměru, žluté. Plodem je tobolka. Rozkvétá v březnu a dubnu.

20160417-stedrenec.jpg
Štědřenec (Laburnum), jehož semena jsou silně jedovatá, je podle žlutosti květů často zaměňován s forsýthií. Náleží do čeledi bobovitých, roste jako keře a stromy s převislými květenstvími žlutých květů, pro které si vysloužily jméno zlatý déšť podobně jako keře zlatice. V ČR je poměrně často pěstován jako okrasný keř a místy zplaňuje.  (J.F. Gaffard / Wikimedia Commons)
Původ zlatice

Zlatice pochází z Asie anebo z Balkánu. Rod zlatice zahrnuje 11 až 12 druhů. Podle Herbáře rostlin od Wendyse jde u nás o zahradního křížence zlatice převislé (Forsythia suspensa) a zlatice zelené (Forsythia viridissima), který byl poprvé vypěstován okolo roku 1880. U nás je pěstován od roku 1910 jako vděčná okrasa parků i zahrádek.

Na jaře bývá tento keř doslova obsypán záplavou žlutých květů, po zbytek roku je však rostlinou zcela nenápadnou a nevýraznou. Zlatici se daří na slunném až polostinném stanovišti, pokud je půda jen trochu výživná. Většinou se množí řízkováním.

Aby každý rok na jaře překrásně kvetl, musí být opatrně a pravidelně ořezáván, nejpozději v červenci. Zlatice je vhodná i pro živé ploty, nesmí se však stříhat příliš, jinak vyžene do větví, a ne do květu. Řezání se doporučuje samozřejmě až po odkvětu. Zkušení pěstitelé radí: Pokud nemusíte forsýthii řezat, neřežte ji. Pokud ji chcete udržet v nějaké formě, řežte ji pravidelně 2-3x ročně.

Záměna keřů se děje velmi často, protože lidový název zlatý déšť se používá pro více zlatožlutě kvetoucích keřů. Odolný keř forsýthie v chladném jaru působí jako zjevení, které rozjasňuje šedivý den, pokud na jaře není právě modrá obloha. Jeho kvítka nás potěší stejně jako jiné jarní kvetoucí rostlinky.