Příznivci Falun Gongu drží transparent požadující soudní proces s exprezidentem Ťiang Ce-minem, 30. března 2016, Washington Marriott Wardman Park hotel, Washington, D.C. (Se svolením Davida Tompkinse)
Příznivci Falun Gongu drží transparent požadující soudní proces s exprezidentem Ťiang Ce-minem, 30. března 2016, Washington Marriott Wardman Park hotel, Washington, D.C. (Se svolením Davida Tompkinse)
Když čínský prezident Si Ťin-pching přijížděl do hotelu Washington Marriott Wardman Park, čekaly na něho tisíce protestujících. V USA čínský prezident plánoval účast na Summitu nukleární bezpečnosti a setkání s americkým prezidentem Barackem Obamou.

Jak je již zvykem, jsou vysocí čínští úředníci na svých cestách v zahraničí provázeni dvěma skupinami lidí. První jsou lidé protestující proti násilným represím Čínské komunistické strany na území ČLR a potom také placení a čínskými ambasádami organizovaní vítači z řad Číňanů žijících v zahraničí. Opakuje se, že čínští mávači jak v ČR, tak v USA dostali do rukou obří rudé vlajky a úkol plně zakrývat transparenty protestujících.

Opakovaně se protestů účastní zastánci Tibetu, lidsko-právní aktivisté a další. Zajímavostí se v posledních letech stává velká skupina protestujících, kteří drží transparenty žádající postavení exprezidenta Ťiang Ce-mina před soud. Jsou to následovníci duchovního hnutí Falun Gong, proti nimž spustil bývalý předseda ústředního výboru strany Ťiang Ce-min v roce 1999 celostátní represivní kampaň. Počet obětí na životech podle odhadů v rámci represí překročil hranici 100 tisíc.

20160406-protesty-cina-washington
Čínští mávači zakrývají transparenty protestujících, 30. března 2016, Washington Marriott Wardman Park hotel, Washington, D.C. (Se svolením Davida Tompkinse)
V souvislosti s touto kauzou se v současnosti v Číně dějí poměrně neobvyklé změny. Na exprezidenta Ťiang Ce-mina bylo v ČLR od května 2015 podáno státním úřadům 200 tisíc žalob převážně následovníky Falun Gongu z Číny a zahraničí, v souvislosti s násilnými represemi. Podle stánek minghui.org spjatých s Falun Gongem se k žalobám se připojilo na 550 tisíc Asiatů včetně 280 tisíc obyvatel Tchaj-wanu.

Velkým překvapením je, že úřady žaloby akceptují, což naznačuje velkou změnu a zejména také značné oslabování postavení exprezidenta Ťiang Ce-mina. Dokonce se proslýchá, že na něho byl již v tichosti vydán zatykač a dojde i k oficiálnímu oznámení jeho zatčení.

O tom, že se nejedná pouze o plané spekulace, svědčí především nedávné soudní procesy a masivní čistky uvnitř Čínské komunistické strany, při nichž byly zatčeny a uvězněny desítky vysoce postavených úředníků ze všech oblastí.

Čistka se nevyhnula ani horkému kandidátovi do stálého výboru politbyra tajemníku Po Si-lajovi nebo nejvyššímu šéfovi bezpečnostních sil Čou Jung-kchangovi. Všechny zatčené úředníky spojuje osoba exprezidenta Ťiang Ce-mina a represivní kampaň vedená na území ČLR proti duchovnímu hnutí Falun Gong.

Článek byl sepsán základě reportáže Matthewa Robertsona.

Čtěte také:

Čínská delegace v Praze: Akreditace zamítnuta, prostranství uzavřena

Návštěvu čínského prezidenta lze vidět i z humorné stránky

ČR - Čína: Policie blokuje všechna prostranství před pražským hradem, Číňané napadají občany ČR