Manželé Novotní na brněnském vystoupení uměleckého souboru Shen Yun, 26. března 2016. (Mary Cann / Epoch Times)
Manželé Novotní na brněnském vystoupení uměleckého souboru Shen Yun, 26. března 2016. (Mary Cann / Epoch Times)

Umělecký soubor Shen Yun Performing Arts v rámci svého evropského turné v době velikonočních svátků hostoval v brněnském Janáčkově divadle. Milovníkům krásného umění nabízí tři víkendová vystoupení.

„Skvostné, úžasné přestavení,“ hodnotí vystoupení souboru paní Daniela Novotná, místopředsedkyně teplického okresního soudu.

„Celkově to velmi ladí,“ přidává se její manžel Pavel Novotný, vedoucí odboru obchodu akciové společnosti Sverečeské doly, který na představení vážil se svojí chotí dlouhou cestu. „Na tohle jsme si udělali čas a přijeli jsme až z Teplic, asi 300 kilometrů. Žena dostala pozvánku, která nás zaujala.“

Shen Yun pomocí jevištního umění obnovuje tradiční čínskou kulturu, v níž staří Číňané věřili ve spojení člověka s nebesy.
„Protože tu kulturu neznáme, je to pro nás úplně nové. Ale tradiční hodnoty, jako jsou dobrota a morálka, mohou oslovit lidi i u nás v Čechách, je to odkaz,“ míní Daniela Novotná.

Základem představení Shen Yun je klasický čínský tanec. Padesát tanečníků doprovází orchestr spojující západní a východní nástroje. „Rozhodně jsme z umělců nadšení,“ dodává paní Novotná. „Jak zpěváků, tak i tanečníků.“

Pana Novotného zaujaly nástroje v orchestřišti. „Uprostřed, kde jsou obvykle houslisti, má [Shen Yun] jiné strunné nástroje, něco nezvyklého,“ naráží na přítomnost čínských instrumentů, jako jsou pchi-pa nebo er-chu.

Kromě lidových a etnických tanců Shen Yun přináší na jeviště příběhy z prastaré, ale i současné Číny. Mnoho z nich hovoří o duchovních a morálních hodnotách čínských náboženství a kultivačních škol.

„Určitě to má v sobě něco, kvůli čemu stojí za to se s tématem více seznámit,“ podotkl pan Novotný k duchovnímu obsahu čínské kultury. Víra v nebesa, nesmrtelnost a převtělování duše, odplata za špatné skutky, byly po tisíciletí součástí čínské kultury.

Manželé Novotní by představení „určitě doporučili“ dalším divákům.

Soubor Shen Yun nabízí každý rok nový program a na svém evropském turné pokračuje z Brna dále do Milána a Salzburku.


S reportáží Mary Cann

Článek upravil Milan Kajínek

REKLAMA:

Shen Yun Performing Arts Brno 2016

20151123-sy
Světová špička klasického čínského tance opět v Brně! Unikátní symfonický orchestr spojující západní a východní tradice. Obří multimediální projekce přinášející kulisy prastarých paláců, vrcholků posvátných hor i dechberoucích nebeských říší.

Vydejte se společně s představením Shen Yun na úžasou cestu za objevením téměř ztracené prastaré čínské kultury.


Více na ShenYunPerformingArts.org