20160317-liska
 
Praha – Skupina 50 poslanců 16. března oficiálně předložila avizovaný návrh zákona, který by v České republice zcela zakázal kožešinové farmy. Oproti stavu z počátku března tak vzrostl počet předkladatelů více než dvojnásobně a návrh svým podpisem podpořil i předseda vlády Bohuslav Sobotka a ministři Milan Chovanec a Lubomír Zaorálek. Mezi předkladateli jsou také Miroslav Kalousek, Jeroným Tejc, Roman Sklenák, Martin Komárek, Jiří Dolejš či Petr Gazdík.

V České republice je v současnosti registrováno 9 kožešinových farem, na kterých je každým rokem plynem nebo elektrickým proudem zabito zhruba 20 tisíc lišek a norků. Podle předkládaného návrhu by tyto farmy musely ukončit svůj provoz do konce roku 2018. Ministerstvo by mohlo v odůvodněných případech poskytnout jejich provozovatelům jednorázové finanční příspěvky ke zmírnění dopadů zákazu. Návrh je inspirován obdobnou úpravou v dalších deseti evropských zemích.

Předložený návrh zákona nyní míří do vlády, která má ze zákona 30 dnů na vyjádření. Spolek OBRAZ spustil web VyzvaJureckovi.cz, na kterém se lidé mohou obracet na ministra zemědělství, který bude mít ve vládě v tomto tématu zásadní slovo. Každý email, tweet, facebooková zpráva nebo papírový dopis přispěje k vytvoření tlaku a dá panu ministrovi najevo, že za liškami a norky v Česku stojí desetitisíce jeho voličů. Během následujících 30 dnů ministr může návrh buď podpořit, nebo potopit. Jeho případné NE může celý společný boj za lišky a norky vrátit zpět na začátek.

Klece znamenají stres a smutek pro zvířata

„... proč ty klece nemají pevnou podlahu? Je to jednoduché – ´chovatel´ má méně práce – nemusí se vyměňovat podestýlka a nedojde ke znečištění kožešiny,“ uvádí marek Voršilka ze spolku OBRAZ. „Nemoci, stres, psychická onemocnění, úrazy a smutek jsou fakta provázející život kožešinových zvířat od začátku do konce.“

„Tak početná a politicky různorodá skupina předkladatelů je pro nás důkazem toho, že z otázky kožešinových farem a vztahu ke zvířatům vůbec se stalo zásadní politické téma. Poslanci se tak budou muset vážně zabývat otázkou, zda je v 21. století morálně akceptovatelné držet divoká zvířata v drátěných klecích a zabíjet je v plynových komorách jenom pro to, aby se jejich zimní srst mohla stát ozdobným límcem,“ řekl Marek Voršilka, předseda spolku OBRAZ, který v loňském roce opakovaně zveřejnil otřesné záběry z českých kožešinových farem, zachycující poruchy chování, zranění, nemoci, propadávání chodidel a malé klece pro divoká zvířata.

„Nad přáním 70 % občanů, kteří požadují zákaz kožešinových farem, nelze jen tak mávnout rukou. Není to však jen názor drtivé většiny voličů, ale i odborníků na etologii a pohodu zvířat – divoká zvířata nepatří do holých drátěných klecí a plynových komor. Pro osud desítek tisíc lišek a norků může být postoj ministra zemědělství v následujících dnech rozhodující,“ řekl Marek Voršilka, předseda spolku OBRAZ.




Zdroj: TZ