Ilustr. foto. (Z. Danková / Epoch Times ČR)
Ilustr. foto. (Z. Danková / Epoch Times ČR)
Česko na hodinu zhasne, aby se připojilo k ochraně klimatu. Chystá se Hodina Země

Večer 19. března od 20,30 do 21,30 hod. se ponoří do tmy stovky českých měst, památek, firem i domácností, které se hlásí k akci Hodina Země. Ta symbolicky spojuje obyvatele celého světa, kteří chtějí vyjádřit, že si nejen uvědomují, jak velký problém změna klimatu představuje, ale že se chtějí na jeho řešení aktivně podílet.

Od začátku března se k Hodině Země hlásí už více než 60 obcí. Zhasne například jeden ze symbolů Ostravy, radniční věž na Prokešově náměstí, nasvícení radnice a osvětlení chrámu sv. Bartoloměje v Kolíně, chrám sv. Barbory v Kutné Hoře či Národní dům v Prostějově.

Vedle obcí se k hodině po tmě přidávají soukromé firmy, jako jsou hotely, restaurace a kavárny, které nabídnou svým hostům romantický večer při svíčkách.

„Symbolickým zhasnutím dáváme najevo, že o velkém problému, kterým je změna klimatu, nejen víme, ale že se na jeho řešení chceme aktivně podílet,“ vysvětluje důvody pořádání akce Hodina Země Yvonna Gaillyová, ředitelka Ekologického institutu Veronica.

Pohaslé věže památek se ponoří do tmy
 
Letos připojí k akci Hodina Země 2016 také Jihlava. Zapojení se spočívá ve zhasnutí například veřejného osvětlení, nasvícení památek nebo jiné světelné zdroje v majetku obce. 

„V Jihlavě bude na hodinu vypnuto osvětlení Brány Matky Boží a kostela sv. Ignáce z Loyoly. Hlásíme se tím k myšlence ochrany životního prostředí a šetrného nakládání s přírodními zdroji,“ uvádí za radnici náměstek primátora Jaroslav Vymazal.

V České republice se k akci loni připojilo na 150 měst, obcí, památek a dalších subjektů, například Velké náměstí v Hradci Králové, osvětlení chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře nebo sportovní stadiony v Ústí nad Labem. Symbolickým gestem obce dávají najevo, že jim není lhostejná ochrana životního prostředí a zejména klimatu.

Dohoda v Paříži má svůj efekt

Právě ochrana klimatu a snižování spotřeby energií bude tématem dalších let, díky nové dohodě podepsané v závěru loňského roku v Paříži. S tím se pojí i efektivní využívání energie či rozvoj obnovitelných zdrojů a decentralizované energetiky v obcích České republiky.

„Svět se už na ochraně klimatu dohodl, teď je čas, abychom začali i u nás. To znamená šetřit s energiemi, více využívat obnovitelné zdroje a skončit s pálením fosilních paliv, které ke změně klimatu přispívají nejvíce,“ říká Hugo Charvát z Centra pro dopravu a energetiku.

Celosvětová akce chce připomenout, že k odvrácení nejhorších dopadů změny klimatu musí svým dílem přispět všichni.


Zdroj: TZ