Elnaz Hadžicháníová označena na video z výbuchu bomby 13. března v Ankaře (vlevo) a na snímku z Facebooku (vpravo). (Screenshot z Youtube, Facebook)
Elnaz Hadžicháníová označena na video z výbuchu bomby 13. března v Ankaře (vlevo) a na snímku z Facebooku (vpravo). (Screenshot z Youtube, Facebook)
Nedělní bombový útok v hlavním městě Turecka Ankaře usmrtil přinejmenším 34 lidí a dalších 125 zranil. Studentka Elnaz Hadžicháníová však tvrdí, že přežila jen díky zázraku.
 
K explozi došlo na autobusové zastávce na hlavní třídě Ataturk Bulvari poblíž náměstí Kizilay ve středu města, kousek od ministerstva školství.

Televizní stanice NTV uvedla, že výbuch přišel z auta napěchovaného výbušninami, které parkovalo u autobusu. Několik aut se v důsledku exploze vznítilo. Hadžicháníová právě vycházela po eskalátoru z východu metra a směřovala k autobusové zastávce, té samé autobusové zastávce, kde došlo k výbuchu.

„Najednou jsem uslyšela obrovskou explozi. Viděla jsem jen velké tmavé mračno a velké červené a oranžové ohnivé koule,“ svěřila se Epoch Times dívka, která pochází z Íránu a v Ankaře studuje na univerzitě.

„Eskalátor, na kterém jsem byla, se zřítil, ale nějak se mi podařilo dostat ven. Slyšela jsem, jak lidi křičí, ale neviděla jsem nikoho zraněného ani mrtvého. Nešlo nic vidět.“

Zde je video z výbuchu, kde můžete vidět Hadžicháníovou, jak vychází z eskalátoru napravo a utíká pryč.
20160314-atentat2
Elnaz Hadžicháníová označena na videu z 13. března, kdy došlo k teroristickému útoku v turecké Ankaře. (Screenshot Youtube / Videocu Kamil)

Na co si studentka vzpomíná, je, že na náměstí Kizilay bylo na neděli neobvykle mnoho lidí.

„Myslím, že to bylo kvůli univerzitním zkouškám, které v ten den probíhaly,“ uvedla. Ona sama vyvázla bez většího zranění, ale kdyby se neopozdila a přišla na autobus včas, byla by jednou z obětí. Hadžicháníová se věnuje duchovní praxi Fa-lun Kung (Falun Gong) a věří, že její život byl zachráněn díky zázraku.

„Dnes jsem šla do školy a vždy jsem měla v něčem zpoždění, nevím proč. Kdybych nepřišla pozdě, byla bych jednou z těch lidí na autobusové zastávce a byla bych teď mrtvá,“ řekla dívka a dodala:

„Při výbuchu jsem se vůbec nebála ani jsem necítila bolest, odešla jsem odtamtud s klidem. Když jsem přišla domů, uvědomila jsem si, že mi krvácí koleno a je napuchlé, ale vůbec jsem necítila bolest.“

Bombový útok je již třetím ve městě za posledních pět měsíců. Před třemi týdny narazil sebevrah s autem do autobusů s vojáky a 29 z nich zabil. K ataku se tehdy přihlásila kurdská skupina PKK, nicméně turecká vláda tvrdí, že útok byl proveden polovojenskými jednotkami syrských Kurdů, kteří s PKK spolupracovali.

 
Původní článek: small United States