Plakát ženského hnutí za volební práva žen, 8. března 1914. (Volné dílo)
Plakát ženského hnutí za volební práva žen, 8. března 1914. (Volné dílo)
Mezinárodní den žen (MDŽ) je připomínán na památku demonstrace švadlenek v New Yorku v roce 1908. Mezi jeho cíle mimo jiné náleželo také volební právo žen. Datum 8. března se ustálilo až po 1. světové válce, podle demonstrace žen v Petrohradě 1917, jejíž datum odpovídá 8. březnu podle gregoriánského kalendáře. Význam svátku kolísal mezi feministickým protestem přes politický až k obdobnému Svátku matek. Od roku 1975 jej OSN oficiálně uznala jako MDŽ.

Tajemník OSN Pan Ki-mun vzpomíná:

„Když jsem jako chlapec vyrůstal v poválečné Koreji, ptal jsem se na zvyk, který jsem pozoroval kolem sebe: když žena začala rodit, nechala své boty na prahu místnosti a se strachem se na ně ohlédla. Matka mi vysvětlila: ´Bojí se, jestli si ty boty vůbec ještě znovu obuje.´!“

Tato vzpomínka jej pronásleduje i více než o půl století později. V chudých částech světa stále ženy riskují svůj život, když dávají život novému člověku. Mateřská úmrtnost přitom patří mezi problémy, jimž lze předcházet. Příliš často jsou malé dívky podrobovány ženské obřízce nebo  napadány cestou do školy. Ženské tělo se ve válkách stává nástrojem boje. Vdovy jsou odsouvány na okraj společnosti a ožebračovány.

„Všechny tyto problémy můžeme řešit, jen když posílíme postavení žen a prosadíme změnu,“ sděluje tajemník.

O právech žen v České republice

Zprávu České republiky o právech žen posuzoval Výbor OSN pro odstranění diskriminace žen (CEDAW) 23. února 2016. Česká republika ratifikovala Úmluvu o odstranění všech forem diskriminace žen, která zároveň vyžaduje, aby CEDAW její naplňování pravidelně posuzoval.

7. března 2016 proběhla tisková konference k hodnocení situace v České republice a dalších státech (Japonsko, Island, Švédsko, Mongolsko, Vanuatu, Haiti a Tanzánie) v Paláci národů v tiskovém sále. Témata, o nichž výbor OSN a delegace české vlády pravděpodobně diskutovali, jsou:

- kompenzace za „neoprávněné sterilizace”;
- nepřijetí žen do zaměstnání kvůli tomu, že mají nebo mohou mít děti;
- domácí a sexuální násilí;
- opatření na podporu mezinárodní spolupráce proti obchodování s lidmi;
- nízké zastoupení žen v politice a v jiných oblastech rozhodování.

Ve jménu Konfucia

Pan Ki-mun během své funkce jmenoval téměř 150 žen na pozici zástupkyně generálního tajemníka OSN. Některé z nich přišly z vrcholných vládních funkcí a s mezinárodním renomé, jiné se potom přesunuly do vedoucích pozic ve svých domovských zemích.

„Více než devět let uvádím v OSN tuto filozofii do praxe,“ pokračuje Pan Ki-mun. „Jmenoval jsem historicky první velitelku vojenských jednotek OSN a docílil toho, že zastoupení žen na nejvyšších pozicích naší organizace je početnější než kdykoliv dříve. Když jsem začínal pracovat v OSN, nebyly ve vedení mírových misí žádné ženy. V současnosti vedou téměř čtvrtinu operací. Je to výrazné zlepšení, ale stále to ještě není dost. Všechny z nich mi pomohly dokázat, jak často je pro konkrétní pracovní pozici nejlepší žena.

Konfucius učil, že chceme-li napravit svět, musíme začít u sebe. Vyzbrojen důkazy, jak cenné jsou ženy ve vedoucích pozicích OSN, obhajuji posílení postavení žen všude: v parlamentech, na univerzitách i pouličních shromážděních, v soukromých rozhovorech s předními představiteli států, na setkáních s manažery firem i při těžkých rozhovorech s mocnými muži vládnoucími rigidním patriarchálním společnostem. Vždy trvám na rovnoprávnosti žen a vyzývám k opatřením, která ji zajistí.“

HeForShe

V roce 2008 Pan Ki-mun zahájil kampaň „Společně za ukončení násilí na ženách“ (UNiTE to End Violence against Women). Připojily se k ní desítky ministrů, stovky zástupců parlamentů a miliony jednotlivců.

Byl první mužem, který se podepsal pod kampaň HeForShe a od té doby se k ní připojilo více než milion dalších mužů. Byl na straně aktivistů volajících po zákazu ženské obřízky a oslavoval přijetí historicky první rezoluce Valného shromáždění, která tento cíl podporuje. Souzněl se všemi, kteří si uvědomují, že ženy mohou pomoci k úspěchu při uskutečňování odvážné agendy udržitelného rozvoje a prosazování pařížské dohody o klimatu.

„Ve světle Mezinárodního dne žen mě rozhořčuje, že jsou ženám a dívkám stále upírána jejich práva,“ dodává tajemník OSN. Naději mu dávají lidé, kteří jednají s vědomím, že posílené postavení žen vede k pokroku celé společnosti.

Můžeme věnovat solidní finanční zdroje, odvážnou advokacii a nezlomnou politickou vůli cíli dosáhnout rovnosti pohlaví všude ve světě.


Zdroj: TZ OSN