KBS Hall, divadelní prostor provozovaný korejskou vysílací společností KBS v hlavním městě Soulu. (Gwanhae Seong)
KBS Hall, divadelní prostor provozovaný korejskou vysílací společností KBS v hlavním městě Soulu. (Gwanhae Seong)
Umělecké představení souboru Shen Yun Performing Arts již viděly tisíce Čechů a více než milion diváků po celém světě. V zemích, kde je silný vliv čínského režimu, má však značné problémy. Na území Číny mu není dovoleno vstoupit. Proč?

Soubor založili čínští umělci v New Yorku, aby zde mohli tvořit svobodně a nezávisle na čínském režimu. Jejich záměrem je obnovit kulturu svojí země, která byla po ničivých kampaních komunistické strany Číny téměř ztracena. Protože je současný čínský režim u moci již více než 60 let, málokdo si vzpomene na kulturu prastaré Číny, která byla vytvářena po dobu pěti tisíc let a dnes přežívá spíše díky lidem v zahraničí.

Shen Yun je velké umělecké těleso nejlepších tanečníků klasického čínského tance na světě doprovázených unikátním symfonickým orchestrem kombinujícím západní a východní nástroje. Právě se chystá vystupovat také v Soulu, hlavním městě Jižní Koreje. Zde mají pronajatou KBS Hall vlastněnou korejskou televizní společností KBS.

Korejští pořadatelé nedávno oznámili, že se objevil tlak ze strany KBS na zrušení představení. Podobné případy byly v minulých letech zaznamenány v Moldávii, Ukrajině, Hongkongu a také v samotné Koreji, kde čínský režim úspěšně usiloval o zrušení představení.

Ve skutečnosti nemohl soubor Shen Yun pro vystoupení v Soulu získat žádné divadelní prostory po celé desetiletí. Po léta vystupoval v různých městech po celé Koreji, ale divadelní prostory hlavního města, jako jsou Sejong Art center, Národní divadlo nebo KBS Hall byly stále přeplněné.

Tyto největší a nejprestižnější prostory v Koreji spadají pod vládní pravomoc a podléhají diplomatickému tlaku, kdykoliv se čínská diplomatická reprezentace v Jižní Koreji ohradí, což potvrzují korejští pořadatelé představení jako svou opakovanou zkušenost.

„Šest dní po otevření prodeje lístků se KBS rozhodla, že Shen Yun není vhodným představením pro KBS Hall. V tak  krátkém čase je nemožné jednat tak rychle bez toho, aby tam nebyl vnější nátlak.“ – Changsik Lee, pořadatel Shen Yun, Korea

KBS Hall letos byla pro vystoupení Shen Yun pronajata poté, co korejská Mediální rada rozhodla, že je představení Shen Yun vhodné, oficiálně „neškodné“ – byla sepsána smlouva o pronájmu a také zaslána žádost o víza pro účinkující.

„Šest dní po otevření prodeje lístků se KBS rozhodla, že Shen Yun není vhodným představením pro KBS Hall. V tak krátkém čase je nemožné jednat tak rychle bez toho, aby tam nebyl vnější nátlak,“ uvedl v e-mailovém rozhovoru s Epoch Times pan Changsik Lee, pořadatel Shen Yun v Jižní Koreji.

„Neakceptujeme zrušení smlouvy ze strany KBS,“ uvedl Changsik Lee. „Jako v minulých případech nátlaku a zrušení smlouvy, to vše nese známky rozhodnutí vykonaného v důsledku nátlaku Čínské komunistické strany. Proces sepsání smlouvy na pronájem prostor byl učiněn naprosto legální cestou.“

Neexistuje však přímý důkaz o spojitosti úředníků Čínské komunistické strany a zrušením smlouvy. Je zde však silný precedent z roku 2006 a zkušenosti s nátlakem čínských diplomatů, který se objevuje po celém světě. Všude byly zaznamenány případy zaslaných dopisů, telefonátů a přímých návštěv zaměstnanců čínských konzulátů u vedení divadel, které měly společný účel – zamezit souboru Shen Yun ve vystoupení. Podobný nátlak se objevil i v České republice.

Changsik Lee uvedl, že mnozí přední představitelé KBS představení Shen Yun podporují, proto také mohlo dojít k uzavření smlouvy. „Jeden ze zaměstnanců KBS dosvědčil, že kvůli tomuto případu zažívají velmi tvrdé situace.“

Opakovaná historie kulturních represí

Zdá se, že se jedná o podobné zrušení představení jako v roce 2008, kdy ve městě Pusan zrušila tamní KBS Hall smlouvu s podobným vysvětlením. Tehdy dali místní pořadatelé případ k soudu, který rozhodl v neprospěch pořadatelů, avšak s jasným vysvětlením, že zrušení smlouvy bylo „založeno pouze na faktu, že čínská vláda umístila Falun Gong na seznam ilegálních organizací a potlačuje ho“.

Ve stejném městě v roce 2011 po silném nátlaku čínské ambasády umělci ze Shen Yun zůstali stát před zamčeným divadlem, kde měli odehrát vyprodané představení. Tehdy se ovšem stalo, že brzy odpoledne soud rozhodl ve prospěch Shen Yun a představení se nakonec podařilo uskutečnit.

„Čínští diplomaté nakonec posloužili Shen Yun jako reklama, když se celá událost dostala do korejských médií, i další vystoupení Shen Yun v Koreji se rychle vyprodala,“ píše na internetových stránkách souboru Leeshai Lemish, uvaděč souboru.

První případ nátlaku se odehrál v roce 2006, kdy s KBS Hall podepsala smlouvu o pronájmu prostor televize New Tang Dynasty. Těsně po podepsání smlouvy KBS po silném nátlaku čínské ambasády v Soulu smlouvu zrušila.

Epoch Times obdržel kopii originálního dopisu, který uvádí: „Čínská ambasáda již žádala korejskou vládu k plnému přijetí čínských zájmů, učinit kroky k zakázání veškerých aktivit Falun Gongu v Koreji.“ Dopis byl podepsán „Ambasáda Čínské lidové republiky v Koreji“.

Když Shen Yun v roce 2006 poprvé vystupoval v New Yorku a New Jersey, vnímal čínský režim toto galapředstavení pořádané televizí New Tang Dynasty jako společnost spojenou s duchovním hnutím Falun Gong (nebo také Falun Dafa) v Číně, které čínský režim od roku 1999 tvrdě potlačuje.

Webové stránky souboru Shen Yun uvádějí, že společnost čerpá inspiraci z „duchovní disciplíny známé jako Falun Dafa“. Jedná se o tradiční praxi obsahující meditativní cvičení a nauky o rozvoji charakteru ze škol buddhismu a taoismu. V Číně byla metoda komunistickou stranou v červenci 1999 zakázána. Čínský režim Falun Gong pronásleduje různými způsoby také v zahraničí.


Článek by sestaven s použitím článku Matthewa Robertsona. 
Původní článek: small United States
 

REKLAMA:

Shen Yun Performing Arts Brno 2016

20151123-sy
Světová špička klasického čínského tance opět v Brně! Unikátní symfonický orchestr spojující západní a východní tradice. Obří multimediální projekce přinášející kulisy prastarých paláců, vrcholků posvátných hor i dechberoucích nebeských říší.

Vydejte se společně s představením Shen Yun na úžasou cestu za objevením téměř ztracené prastaré čínské kultury.

Více na ShenYunPerformingArts.org

Další videa: odkaz
  


Čtěte také: Reakce českého publika na představení Shen Yun