Příznivci právníka Pchu Č'-čchianga, obhájce svobody slova, vyznání a dalších lidských práv, drží transparent s nápisem „Pchu Č’-čchiang, nevinný“ během demonstrace před pekingským lidovým soudem 14. prosince 2015. (Fred Dufour / AFP / Getty Images)
Příznivci právníka Pchu Č'-čchianga, obhájce svobody slova, vyznání a dalších lidských práv, drží transparent s nápisem „Pchu Č’-čchiang, nevinný“ během demonstrace před pekingským lidovým soudem 14. prosince 2015. (Fred Dufour / AFP / Getty Images)
V Pekingu propukla rvačka mezi policií, demonstranty a novináři. Vyostřené emoce vyvolal soudní proces s předním čínským právníkem, který stanul před soudem na základě obvinění z „provokování potíží“ a „probouzení etnické nenávisti“ on-line komentáři kritickými vůči vládnoucí komunistické straně.

Agentura The Associated Press (AP) uvedla, že podle lidsko-právních skupin dosáhl soudní proces u pekingského soudu s právníkem Pchu Č’-čchiangem stupně politické perzekuce. Zahraniční vlády, včetně USA, volají po jeho propuštění. Výsledek procesu prozatím není známý, právník obvinění odmítl. Obhájce Mo Šao-pching uvedl, že Pchu Č’-čchiang se cítí nevinen. Státní zástupce podle něj neprokázal, že by některá z právníkových činností vyprovokovala problémy nebo vyvolala etnické napětí.

14. prosince se u pekingského soudu druhého stupně shromáždilo přibližně padesát demonstrantů společně s dvaceti novináři. Na místo dorazil také přibližně tucet západních diplomatů, kteří se o proces zajímají, což je neobvyklá situace.

„Skutečnost, že mnozí občané, zahraniční média a dokonce i diplomaté šli k soudu, čínské úřady extrémně rozzuřila,“ uvedl Tcheng Piao, jeden z nejpozoruhodnějších právníků v oblasti lidských práv a nyní hostující profesor na Harvardské Kennedyho škole, v telefonním rozhovoru s Epoch Times. „Vyvolalo to v nich vztek z ponížení.“

„Pchu Č’-čchiang je právník se svědomím. To je důvod, proč je teď ve vězení. My ho podporujeme, a to znamená, že zároveň hájíme svá vlastní práva,“ – aktivista Jang Čchiou-jü.

Potyčky před budovou lidového soudu nastaly ve chvíli, kdy policie oznámila, že nikomu nebude dovoleno vstoupit do soudní budovy, a začala shromáždění vytlačovat směrem od soudní budovy.

Někteří z demonstrantů byli sraženi na zem, mezi nimi také zahraniční dopisovatel Club of China, který podal oficiální stížnost na postup policie. Americký diplomat Dan Biers řekl tisku před budovou soudu, že bude vyvíjet tlak na čínský režim, aby dodržoval vlastní ústavu. Během rozhovoru do něj strkali policejní důstojníci a křičeli na něj: „Jděte!“

20151224-protest2
Právník Pchu Č’-čchiang (uprostřed), mluví s médii 20. července 2012, Peking. (Ed Jones / AFP / Getty Images)

Zástupce Amnesty International Patrick Poon řekl agentuře AP, že došlo k „opakovanému procesnímu pochybení“ a označil soudní proces za akt politické perzekuce. „Právník je trestán pouze za to, že se při své odvážné obhajobě lidských práv postavil proti čínskému režimu,“ uvedl Poon.
 
Právníkovi Pchu Č’-čchiangovi nebyla údajně umožněna adekvátní lékařské péče a státní zástupce odmítá zveřejnit důkazy, které údajně proti němu mají, právníkovi obhájci uvedli, že ani oni tyto údajné důkazy neobdrželi.

„Skutečnost, že mnozí občané, zahraniční média a dokonce i diplomaté šli k soudu, čínské úřady extrémně rozzuřila.“ – Tcheng Piao, čínský profesor z Harvard university.

„Pchu Č’-čchiang je právník se svědomím,“ řekl jeden z aktivistů, pan Jang Čchiou-jü, na místě protestu agentuře AP. „To je důvod, proč je teď ve vězení. My ho podporujeme, a to znamená, že zároveň hájíme svá vlastní práva.“ Během rozhovoru se aktivistu snažil jeden z policistů odtáhnout od západního novináře a znemožnit mu rozhovor s tiskem.

Skutečný důvod pro trestní stíhání Pchu Č’-čchianga je politický, říká Tcheng Piao, čínský profesor z Harvard university. „Pchu Č’-čchiang byl v čele hnutí za lidská práva v Číně,“ řekl Tcheng Piao Epoch Times. Pchu Č’-čchiang se zejména zasazuje za zveřejnění pravdy o masakru studentů na Náměstí nebeského klidu v Pekingu v roce 1989; uzavření systému pracovních táborů (což bylo částečně uskutečněno v roce 2012); a kritizoval bývalého „bezpečnostního cara“ Čou Jung-kchanga za provozování vysoce represivního bezpečnostního aparátu (bývalý člen stálého výboru politbyra komunistické strany Čou Jung-kchang je nyní ve vězení, kde si odpykává trest za zneužití moci).