Místní aktivisté přijeli a odvezli oba do nemocnice, kde byli ošetřeni. (vietnamhumanrightsdefenders.net)
Místní aktivisté přijeli a odvezli oba do nemocnice, kde byli ošetřeni. (vietnamhumanrightsdefenders.net)
Policie v jihovietnamské provincii Dong Nai zadržela dva odborářské aktivisty, brutálně je zbila a uprostřed noci vynesla na ulici. O situaci zpravili poškození neziskovou organizaci Vietnam human rights defenders.

V nedělní odpoledne 22. listopadu slečna Do Minh Hanh a pan Truong Minh Duc, dva bývalí političtí vězni, jeli do Dong Nai, průmyslové zóny, kde se nachází mnoho továren zahraničních investorů, na setkání se zástupci 2 tisíc dělníků, kteří přišli krátce předtím o práci u firmy Yupoong Vietnam s jihokorejským vlastnickým podílem.

Ve chvíli, kdy dvojice mluvila s právníkem firmy ve snaze domoci se spravedlnosti pro protiprávně propuštěné dělníky, oba aktivisty z Ho Či Minova Města zadržely vietnamské bezpečnostní složky.

Policisté Hanh a Duca, členy nezávislého odborového svazu Lao Dong Viet, cestou z továrny firmy Yupoon na policejní stanici v Long Binh brutálně fyzicky napadli. Hanh vypověděla, že ji pět policistů drželo a nepřetržitě bilo, než upadla do bezvědomí.

Na stanici byli oba vyslýcháni až do půlnoci, bez jídla a lékařské asistence. Policie je propustila hodinu a půl po půlnoci v pondělí 23. listopadu, uvedli Vietnam human rights defenders. Místní aktivisté přijeli a odvezli oba do nemocnice, kde byli ošetřeni.

Pan Duc, který byl zatčen v roce 2007 a odsouzen k pěti letům odnětí svobody za „zneužití demokratických svobod“ podle článku 258 Trestního zákoníku, utrpěl lehčí zranění a rychle se zotavil. Hanh však kvůli velmi vážným zraněním dosud potřebuje speciální péči.


Vietnam se zavázal, že povolí nezávislé odborové svazy a zajistí dodržování pracovního práva. Komunistický režim kontroluje jediný oficiálně povolený odborový svaz, který kolaboruje se zaměstnavateli a potlačuje dělníky, namísto aby chránil jejich zájmy a práva.


Plané sliby a předstíraný odborový svaz

K zadržení a brutálnímu napadení Hanh a Duca došlo 50 dní poté, co Vietnam, USA a dalších deset zemí ukončilo jednání o Dohodě o trans-pacifickém partnerství (TPP), od níž si zúčastněné státy slibují posílení vzájemného obchodu a investic mezi členy bloku, který představuje 40% světového hospodářství.

Aby se mohl do Trans-pacifického partnerství zapojit, zavázal se Vietnam, že povolí nezávislé odborové svazy a zajistí dodržování pracovního práva. Komunistický režim kontroluje jediný oficiálně povolený odborový svaz, který kolaboruje se zaměstnavateli a potlačuje dělníky, namísto aby chránil jejich zájmy a práva.

Podle politických pozorovatelů Vietnam pravděpodobně využije technických omezení, aby ustavení a nezávislých odborových unií zabránil nebo alespoň ohraničil jejich fungování.

Tvrdá cesta za demokracií uprostřed totality

Od svého propuštění na svobodu v roce 2012 čelí pan Duc obtěžování ze strany policie. Loni v listopadu ho brutálně napadli agenti v civilu, způsobili mu četná zranění v obličeji, na hlavě a těle.

Stejně tak po svém propuštění v červnu loňského roku čelila opakovanému obtěžování třicetiletá Hanh. Před dvěma týdny ji policie zamkla v jejím domě ve snaze zabránit jí v účasti na protičínském protestu při oficiální návštěvě prezidenta Si Ťing-pchinga ve Vietnamu.

Od roku 2004 Hanh pomáhá vietnamským dělníkům domáhat se vyšších mezd a lepších pracovních podmínek. V roce 2010 byla zatčena, když vyzývala dělníky v Tra Vinh ke stávce. Byla odsouzena k sedmi letům vězení, propuštěna byla koncem loňského června díky mezinárodnímu tlaku.

V roce 2011 udělila Vietnamská síť pro lidská práva Hanh a doktorovi práv Cu Huy Ha Vuovi Vietnamskou cenu za lidská práva.

Přeložila: Mia Gneu