Muž používající laptop v kanceláři společnosti Sina Weibo, široce známé jako čínská obdoba Twitteru. (Wang Zhao / AFP / Getty Images)
Muž používající laptop v kanceláři společnosti Sina Weibo, široce známé jako čínská obdoba Twitteru. (Wang Zhao / AFP / Getty Images)
Zdá se, že úroveň internetové svobody a monitoringu činnosti internetových uživatelů se vzhledem k dění ve světě opět mění. Dle výroční zprávy nevládní organizace Freedom House se ovšem největší změna týká Číny, která se v žebříčku „regulátorů internetové svobody“ umístila na posledním místě.

Organizace Freedom House ve zprávě konstatovala, že již pátým rokem v řadě dochází po celém světě k poklesu internetové svobody v důsledku cenzury informací. Tento pokles doprovází aplikování celé řady monitorovacích softwarů pro dozor nad jednotlivými uživateli a omezení nástrojů na ochranu jejich soukromí.

Ve zprávě za rok 2014 se pouze dvě země umístily hůře než Čína – Irán a Sýrie. Severní Korea nebyla předmětem tohoto šetření, jelikož v zemi neexistuje dostatek internetových přípojek.

Součástí výzkumu bylo i předložení několika důvodů, proč dochází k omezení internetové svobody. Ve 42 případech z 65 hodnocených zemí došlo k situaci, kdy státní orgány daly pokyn soukromým internetovým společnostem, aby vymazaly obsah, který se týkal náboženských, politických nebo sociálních otázek. Oproti roku 2014, kdy tento výčet činil 37 zemí, jde o částečný nárůst.

V Číně se tamější režim rozhodl zajít ještě dál. Uživatelé se musí na internetu registrovat svým skutečným jménem. Účelem této snahy je dosáhnout toho, aby nebylo možné provozovat anonymní blog či zanechávat komentáře na fórech bez použití skutečné totožnosti. Čínský režim disponuje také prostředky k uskutečnění takzvaných útoků „Great Cannon“, které umožňují přesměrovat adresu určité webové stránky na jinou. Tím dojde k vyřazení provozu určené webové stránky.

Každý, kdo strávil nějaký čas v Číně, si je nejspíš vědom toho, že nelze přistupovat na Facebook či Twitter, zasílat politicky citlivé zprávy skrz aplikace a v podstatě využívat cokoliv spojeného s nástroji společnosti Google, od map až po překladače.

Ve srovnání, do pětice top zemí uvedených v této zprávě, patří: Island, Estonsko, Kanada, Německo a Spojené státy. Pokud seznam čteme odspodu, jsou to Čína, Sýrie, Írán, Etiopie, Kuba, Uzbekistán a Vietnam.

Přeložil: Petr Matějček; zdroj: small United States