Rupert Hoogewerf (vpravo), zakladatel žebříčku Hurun, oznamuje jména nejzámožnějších Číňanů; Peking, 19. října 2012. (Wang Zhao / AFP / Getty Images)
Rupert Hoogewerf (vpravo), zakladatel žebříčku Hurun, oznamuje jména nejzámožnějších Číňanů; Peking, 19. října 2012. (Wang Zhao / AFP / Getty Images)
Devět z deseti osob na seznamu nejbohatších Číňanů je nějakým způsobem napojeno na Komunistickou stranu Číny, informovala čínská státní média. Tento fakt nadále podtrhuje úzké propojení obchodu s politikou v ČLR.

Poté, co Hurun Report oznámil v říjnu každoroční žebříček nejbohatších lidí Číny, státní deník Beijing Youth Daily přinesl zprávu o angažovanosti super boháčů v politice.

Na čele žebříčku Hurun stojí Wang Jianlin (Wang Ťien-lin), magnát podnikající v oblasti realit a zábavního průmyslu. Wang je členem Čínského lidového politického poradního shromáždění (ČLPPS), které plní pouze konzultační funkci. Posledního zasedání ČLPPS se zúčastnil jak Wang, tak další zbohatlíci – Robin Li, majitel internetového obra Baidu, Lu Zhiqiang (Lu Č'-čchiang) z China Oceanwide Holdings Group, Zhang Jingdong (Čang Ťing-tung) z největší maloobchodní sítě Suning Commerce Group a držitel práv na Red Bull, Yan Bin (Jan Pin).

Mezi poslance Všečínského shromáždění lidových zástupců, které slouží režimu jako jakási imitace parlamentu, patří: Zong Qinghou (Cung Čching-chou), šéf největšího výrobce nápojů Wahaha Group, Pony Ma, šéf internetové společnosti Tencent Holdings, Lei Jun (Lej Ťün), zakladatel elektronické firmy Xiaomi, a Lu Guanqiu (Lu Kuan-čchiou), majitel Wangxiang Group Corporation vyrábějící součástky pro automobilový průmysl.

Dva z magnátů na seznamu Hurun – Wang Jianlin a Lu Guanqiu, měli tu čest zúčastnit se slavnostního zasedání Všečínského shromáždění v Pekingu, které probíhá jednou za pět let a na němž se ohlašuje obsazení vrcholných postů v komunistické straně.

I když šestý nejbohatší Číňan, Yan Bao (Jan Pao), zakladatel největší soukromé stavební společnosti Pacific Construction Group, nezastává žádnou politickou funkci, přesto je momentálně místoředitelem státní organizace Čínský svaz soukromých podniků a zástupcem výkonného ředitele Čínské výzkumné společnosti pro privátní ekonomiku.

Obchod a politika jdou v komunistické Číně ruku v ruce. Být členem strany a mít dobré konexe s vrcholnými funkcionáři napomáhá podnikatelům k získání nejlepších zakázek a investic. To se v silně konkurenčním prostředí Číny vždycky hodí.

Strana tyto podnikatele naopak začleňuje do svých politických schůzí a událostí, aby jim projevila jistou formu exkluzivity. Čtyři lidé z prvních deseti nejbohatších Číňanů například doprovázeli prezidenta Si Ťin-pchinga při jeho návštěvě Spojených států.

Ředitel a zakladatel Hurun Report, Rupert Hoogewerf, uvedl, že „nejbohatší Číňané navzdory zpomalení ekonomiky popřeli gravitaci a zaznamenali svůj dosud nejlepší rok, kdy vytvořili za rok víc majetku, než kterákoliv jiná země předtím“.

Dokonce i jedinci, kteří na první pohled nemají se stranou co do činění, ji veřejně podporují. Jack Ma, ředitel obchodní webové platformy Alibaba, prohlásil při návštěvě Columbia University v roce 2011, že Google by měl „respektovat vládu“, pokud chce v Číně uspět. Sám Ma přiznal, že strávil „spoustu času“ studováním interního chodu strany.

New York Times v červenci 2014 zjistily, že čtyři čínské společnosti, které mají v Alibabě podíl, jsou vedeny buď syny nebo vnuky bývalých komunistických pohlavárů.

Podle Hurun Report v roce 2015 žije v Číně 596 dolarových miliardářů ve srovnání s 537 ve Spojených státech.

Deset nejbohatších Číňanů podle Hurun Report:

1) Wang Jianlin, Wanda Group, $34,4 miliardy
2) Jack Ma, Alibaba Group, $22,7 miliardy
3) Zong Qinghou, Wahaha, $21,1 miliardy
4) Pony Ma, Tencent, $18,8 miliardy
5) Lei Jun, Xiaomi Technology, $14,4 miliardy
6) Yan Hao, China Pacific Construction, $14,2 miliardy
7) Robin Li, Baidu, $13,3 miliardy
8) Lu Zhiqiang, China Oceanwide Group of Beijing, $13 miliard
9) Zhang Jindong, Suning Group, $12,7 miliardy
10) Lu Guanqiu, Wanxiang Group, $10,2 miliardy
10) Yan Bin, Reignwood Group, Reignwood Group, $10,2 miliardy

Originální článek: small United States