Francouzští granátníci nosili na hlavě tzv. medvědice. (Danková)
Francouzští granátníci nosili na hlavě tzv. medvědice. (Danková)
Vysočina – 5. 12. 1805 se v městysi Štoky, mezi Jihlavou a tehdejším Německým Brodem, odehrála celkem zbytečná válečná řež. Protože v době napoleonských válek ještě nechodila pošta, nefungoval telegraf, vojsko neobdrželo včas zprávu o bitvě u Slavkova, která byla rozhodující, takže když bavorský pluk, spojený s Napoleonem, narazil na vojsko Ferdinanda d´ Este, došlo ke srážkám.

Asociace 8. historického pluku francouzské řadové pěchoty ve spolupráci s Jihlavou a městysem Štoky uspořádaly rekonstrukci bitvy se vzpomínkovou akcí, která sice datově probíhá o měsíc dříve, ale v prosinci se připravuje rekonstrukce bitvy u Slavkova, tak Štoky byly o měsíc „urychleny“ .

V sobotu se sešlo 130 vojáků v historických kostýmech, aby se „opevnili“ ve Štokách a sehráli bitvu, následovala přehlídka na jihlavském náměstí, která se opakovala v neděli dopoledne.

Působivé vojenské uniformy z počátku 19. století, sečné a střelné zbraně přilákaly zvídavé diváky i děti. Postupně se dozvídali, kdo dříve byli harcovníci, granátníci, kyrysníci, dragouni, pěchota, střelci nebo markytánka. Zazněly výstřely z pušky, také dvě salvy z děla, které jeho osádka dokázala rychle naládovat a spustit ohlušující palbu.

Zeptali jsme se uniformovaných aktérů:

Co vás přimělo obléci historický kostým, uniformu napoleonského vojáka 8. pěšího pluku?

„Došlo k tomu místem mého bydliště, protože bydlím v podstatě u slavkovského bojiště, prostě génius loci na mne asi působil od mladých, dětských let. Jednak svého koníčka vykonávám aktivně během celého roku a Štoky jsou jedna z dobrých akcí v našem kalendáři,“ sděluje jeden z uniformovaných aktérů přímo od Slavkova.

Co obnášelo „opevnit se“ v městysi?

Vojáci si připravili palebné pozice v některých staveních, zabrali domovy lidem, kteří raději utekli s majetkem, který měli, kam mohli. Ulice zahradili pomocí vozů. Vojáci se pak přesunuli, a když se civilové vrátili, měli všechno rozbité, jídlo snězeno. Tato bitva proběhla v prosinci, je čekala ještě celá zima, lidé tak přišli o zásoby na celou zimu.

„Francouzi sice měli systém zásobování, snažili se o pořádek, aby civilní obyvatele zatěžovali co nejméně. Ne že by na ně brali ohled, ale nebylo to tak živelné jako ve 30leté válce. Francouzské velení dávalo představiteli města seznam materiálu a potravin, co potřebují, a pokud to město sehnalo, tak nedocházelo k rabování,“ řekl pro ET Martin Banev, který je u pluku, tedy u svého koníčka, od roku 1995.

„V té době spojení nebylo tak rychlé, takže k oběma těm velitelům se nedonesla zpráva, že už je vlastně rozhodnuto,“ dodává k historické situaci M. Banev.

20151108bitva2
Rakouští vojáci, nepřátelé Francouzů a jejich bavorských spojenců. (Z. Danková / Epoch Times ČR)

„Rekonstrukce bitvy byla ve Štokách, ale podle historie došlo k menším střetům už před tou bitvou. První nějaké střety byly u obce Kámen, ve Štokách pak hlavní bitva a pak byly boje ve Zvonějově a následně na Pávově. Ustupoval zde bavorský sbor, který byl spojencem Napoleona. Francouzi sice Jihlavu obsadili, ale na příkaz Napoleona museli odejít do Slavkova. 29. listopadu odešli ke Slavkovu a sem nastoupili Bavoři, a ti se střetli s vojskem Ferdinanda de´Este. Ten zahájil postup – právě ve Štokách se Bavoři rozhodli bránit, opevnili se tam a arcivévoda na ně zaútočil. Vyhnal je z městyse, další boje se odehrály při jejich ústupu ve Zvonějově, následně se Bavoři opevnili ještě u Pávova, kde byl zámeček s oborou obehnanou zdí. Nakonec Rakušani zeď rozstříleli kanóny a hnali Bavory až za Jihlavu směrem na moravský Beroun. U pluku jsem už strašně dlouho, od roku 1995. Motivací byl můj zájem o historii,“ sdělil jeho kolega, další z pěšáků francouzského pluku.
 
Za měsíc se proběhne rekonstrukce důležité bitvy u Slavkova po 210 letech, na kterou se 8. historický pluk francouzské řadové pěchoty rovněž chystá.

20151108bitva3
Francouzští dělostřelci. (Z. Danková / Epoch Times ČR)