Odraz člena ostrahy ve vstupních skleněných dveřích Velké lidové síně v Pekingu, 10. března 2013. (Feng Li/Getty Images)
Odraz člena ostrahy ve vstupních skleněných dveřích Velké lidové síně v Pekingu, 10. března 2013. (Feng Li/Getty Images)
Nový šéf disciplinární komise Čínské komunistické strany v hlavní státem řízené dopravní společnosti pronesl interní proslov, v němž hovořil o potírání korupce, a to jak v podniku, tak ve straně obecně. Při proslovu se rovněž pyšnil svojí statečností při „sesazování“ vysokých kádrů.

Tyto projevy jsou obvykle považovány za vysoce tajné, ale tento učiněný Sü Aj-šengem, vedoucím interního disciplinárního oddělení uvnitř lodní dopravní společnosti, unikl a jek nahlédnutí on-line.

Proslov poskytuje bezprecedentní možnost nahlédnout do protikorupční kampaně vedené vůdcem strany Si Ťin-pchingem a jeho pobočníky, kteří se snaží změnit kulturu bezpráví uvnitř komunistické strany a jejích úřadů. Rovněž poskytuje živý pohled na osobní tahanice a občasné záblesky vychloubání mezi lidmi zapojenými do realizace této kampaně.

K radosti uživatelů internetu se shrnutí řeči rychle se rozšířilo na internetových stránkách v pevninské Číně. Čínská internetová policie jej však brzy zachytila a došlo k jeho plošnému vymazávání. I když nebylo možné ověřit pravost dokumentu prostřednictvím státní přepravní společnosti, její plná verze byla archivována na zámořských čínských stránkách a je široce považována za věrohodnou.

Říkám vám všem, že jako šéf místního disciplinárního inspekčního týmu, se nebojím urazit kohokoliv.“ – Sü Aj-šeng

Sü Aj-šeng je vedoucím pracovníkem v rámci Ústřední komise pro disciplinární inspekci (UKDI), což je stranická tajná policejní agentura, která se specificky zaměřuje na trestné činy a přestupky spáchané členy komunistické strany. CCDI vysílá týmy, které jedou na jakési vyšetřovací turné po Číně, a také ustanovuje malé týmy ve státních firmách a stranických orgánech, které provádějí audit knih a prověřují podplatitelnost úředníků.

Sü byl povýšen na lídra vyšetřovací skupiny ve firmě Cosco přibližně před dvěma měsíci. Cosco je státní gigant lodní dopravy. Od té doby, jak je z jeho proslovu patrné, horlivě stanovuje svoji autoritu uvnitř firmy s ročními příjmy ve výši 10 miliard amerických dolarů (USD) a přibližně 40 tisíci zaměstnanci.

Ve svém proslovu se chlubil například tím, jak vykořenil a sesadil mnoho „velkých tygrů“, což je termín označující mocné zkorumpované úředníky včetně Liou Č'-ťüna, bývalého ministra železniční dopravy, a Šuaj Ťün-čchinga, náměstka generálního ředitele Státních rozvodných sítí. Oba jsou velmi mocné posty, které drží kontrolu nad miliardami dolarů v aktivech. Kádři, kteří zastávají takové pozice, byli tradičně schopní získat obrovské nájemné z veřejných zdrojů.

Liou Č'-ťün, který údajně zpronevěřil více než 137 milionů dolarů, byl jeden z hlavních „úlovků“ Sü Aj-šeng. „Všichni víme, že Liu byl aktivní ve svých 'společenských stycích', všichni víme, že měl patrony na vysokých místech. Ale přesto skončil ve vězení. Kdo řekl něco na jeho obranu? Kdo se odvážil říci takové věci?“ řekl Sü. „Já osobně jsem odvedl Liou Č'-ťüna do vězení,“ dodal později.

Další sesazený úředník je Ma Ťien, bývalý náměstek ministra státní bezpečnosti, jenž je obecně považována za svrchovanou a mocnou pozici.

„Ostatní soudruzi, včetně těch v UKDI, mi řekli, abych ho neurazil, on je státní bezpečnost. O šest měsíců později byl ve vězení.“ – Sü Aj-šeng

Když Ma Ťien varoval Sü Aj-šenga, aby upustil od vyšetřování úředníka ve Státních rozvodných sítích, protože byl vyzvědačem chráněným státní bezpečností, Sü žádost odmítl se slovy: „Žádný problém, pokud chcete mít lidi, kteří mě sledují, pak mě sledujte. Pokud mě chcete špehovat, tak to udělejte. Cokoliv,“ vzpomíná Sü.

„Ostatní soudruzi, včetně těch v UKDI, mi řekli, abych ho neurazil, on je státní bezpečnost,“ řekl Sü. „O šest měsíců později byl ve vězení.“

Sü pokračoval: „Říkám vám všem, že jako šéf místního disciplinárního inspekčního týmu se nebojím urazit kohokoliv.“

Analytici se domnívají, že Sü má přímou podporu od Wang Čchi-šana, samotné hlavy UKDI, když dokáže rozbít tak dobře propojenou frakční síť. Úředníci, jako Liou Č'-ťü a Ma Ťien, působili ve stínu po celá desetiletí jako součást provázané sítě záštit a vlivu spojené s politickou linií či klikou bývalého prezidenta Ťiang Ce-mina.

Současný prezident Si Ťin-pching se od chvíle, kdy přišel k moci na konci roku 2012, snaží systematicky rozložit tuto síť vlivu a moci. Věří se, že Ma Ťien měl úzké vazby na Ceng Čching-chunga, Ťiang Ce-minova politického génia, který mu sloužil po více než dvě desetiletí. Liou Č'-ťün, který byl „odstraněný“ v roce 2011, měl rovněž blízký vztah s exprezidentem Ťiang Ce-minem.

Dokonce i Si Ťin-pching ví, že hrajete golf.“ – Sü Aj-šeng

Sü Aj-šeng prohlásil, že jedna z forem korupce, jež byly dosud odhaleny ve společnosti Cosco, je hraní golfu za firemní peníze.

Vyjádřil vztek na statistikami, které odhalují, že v roce 2013 utratilo 198 úředníků 550 tisíc dolarů za 118 golfových akcí. Sü Aj-šeng řekl, že „nikdy neslyšel o nějakém západním podniku, který by jedl, pil a hrál golf za veřejné zdroje. To je nemožné! To jsou jen úředníci naší komunistické strany, kteří využívají mezer managementu“.

„Dokonce i Si Ťin-pching ví, že hrajete golf,“ řekl Sü Aj-šeng během svého proslovu.

Následně zmínil případ bývalého ministra novozélandského kabinetu Phila Heatleye, který rezignoval na své ubytovací a rybolovné portfolio poté, co bylo zjištěno, že neoprávněně použil účet pro ministerské výdaje na dvě láhve vína v hodnotě 70 novozélandských dolarů, které si naúčtoval jako večeři.

„Dokonce i incident, jako tento, byl považováno za velkou korupci,“ řekl Sü. „Vy všichni, zamyslete se znovu, kdyby jedl a pil za veřejný rozpočet, mohl by dokončit své jídlo? Mohl by využít svůj platební účet na hraní golfu?“

Vážné zanícení Sü Aj-šenga v boji proti korupci však bylo vyváženo pouze pochybným plánem, jak tento problém vyřešit od kořene. Nenavrhoval ani nezávislé soudnictví, skutečný právní stát nebo transparentnost vůči veřejnosti. Namísto toho prosazoval zvýšení „stranické disciplíny“ a kontroly komunistické strany nad státními a firemními funkcemi.

Ke své vizi připojil anekdotu, v níž nebyl schopen sehnat oficiální vlajku Čínské komunistické strany a dopravit ji do své kanceláře prostřednictvím podřízeného po celý jeden týden. Když se ptal generálního ředitele na zpoždění, odpověď zněla, že vlajky strany se těžko shánějí. „Byl jsem rozhořčen,“ řekl Sü. „Řekl jsem, že toto je svět komunistické strany. Jak je možné, že se nedá koupit vlajka strany? Takový nesmysl.“

Zdroj: small United States