Helena Třeštíková pokřtila svoji knihu. (MFDF)
Helena Třeštíková pokřtila svoji knihu. (MFDF)
Vysočina, MFDF – Hranice dřeva v ulicích Jihlavy, připravené před začátkem filmového festivalu, již planou v podzimním čase. Letošní festival má název „Věčnost (potažmo Věcnost), a tak 19. ročník má svůj „věčný oheň“.
 
Světová premiéra portrétu slavného českého fotografa Josefa Koudelky odstartovala 19. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Cenu Respektu potřetí za sebou převzal reportér České televize Daniel Bártek.

Kafkův učený opičák v úvodní znělce poprvé promluvil k prvním festivalovým divákům. Slavnostním ceremoniálem opět provedli herci z divadla Vosto5 Jiří Havelka a Ondřej Cihlář. Svoji knihu o časosběrném dokumentu na pódiu pokřtila Helena Třeštíková.

„Začala jsem ji psát před rokem, ale první zkušenosti jsem sbírala v době, kdy byl jihlavský festival ještě v plenkách. Myslím, že můžeme říct, že už jsem časosběrným divákem tohoto festivalu,“ komentovala Třeštíková při křtu své knihy a pozvala diváky na svoji čtvrteční dílnu.

Na slavnostním zahájení přebral z rukou Marka Hovorky Cenu za přínos světové kinematografii Artavazd Pelešjan, kterého festival vnímá jako skutečného básníka a jednoho z nejinspirativnějších režisérů.

„Je pro mě velkou ctí, že tuto cenu mohu převzít právě tady, a rád bych za ni poděkoval celému festivalu i Jihlavě,“ zněla slova arménské legendy dokumentární kinematografie.

Ve čtvrtek 29. 10. do Ji.hlavy dorazila norská expedice a Máša z Pussy Riot, začalo Inspirační fórum. Bývalá členka ruské punkové skupiny Pussy Riot se na festivalu měla virtuálně setkat se zakladatelem portálu WikiLeaks Julianem Assangem. Sama říká, že spolu mají v podstatě hodně společného.

Do Ji.hlavy také dorazily filmové kopie cestovatelských filmů norského dobrodruha Thora Heyerdahla. Projekci uvedl Halfdan Tangen, ředitel jednoho z nejpopulárnějších norských muzeí – Muzea Kon-Tiki. Heyerdahlovy filmy na festivalu doprovází také výstava plakátů, které návštěvníky detailněji seznámí s životem dobrodruha a objevitele.

Historická procházka napříč Evropou

Dalším soutěžním českým dokumentem je historická procházka Jana Gogoly ml. s titulem Exkurze aneb Historie současnosti. Gogola se vydal se svým štábem na pět světových turistických památek, jako je křižník Aurora, Berlínská zeď nebo římské muzeum, aby znovu prozkoumal zavedené vnímání těchto historických monumentů.

„U Aurory mě zajímala podoba osobní i společenské revoluce dnes, avšak o míře odstupu, se kterou se dnešní Rusko vztahuje ke komunistické revoluci, jsem nevěděl. Rusko jako by vidělo budoucnost v delší historii či ve velké říši národa a boha,“ řekl Gogola.

Festival má také sekci nazvanou Al Akhbar, jež souvisí s ožehavým tématem přílivu běženců do Evropy, která zahrnuje snímky z Blízkého východu.

Divadelní stan ve středu večer hostil skupinu Dok.trin, která v režii Barbary Herz znázornila příběh kněze Toufara s názvem Zpráva o zázraku.


Zdroj: TZ