Otevřete druhým svou náruč, přinese to zdraví oběma stranám. (Montse PB/Flickr/CC BY)
Otevřete druhým svou náruč, přinese to zdraví oběma stranám. (Montse PB/Flickr/CC BY)
Neuro-ekonom Paul Zak, také známý jako „Dr. Love" (doktor Láska), doporučuje alespoň 8 objetí denně pro šťastnější a lepší vztah. Slavná psychoterapeutka Virginia Satirová kdysi prohlásila: „Pro přežití potřebujeme 4 objetí denně. Pro udržení (stávající formy) potřebujeme 8 objetí denně. A pro růst potřebujeme 12 objetí denně."

Je docela dobře možné, že tyhle množstevní hranice umožňují našemu tělu, aby produkovalo dostatečnou zásobu oxytocinu, který se uvolňuje při fyzickém dotyku. Neuropeptid oxytocinu je hormon vylučovaný naším podvěskem mozkovým. V těle se vyskytuje přirozeně, a když přijde na zdraví, má neuvěřitelně velkou moc.

To je také klíčovým důvodem, proč je tak prostý akt, jakým objímání je, skvělou cestou nejenom k utužování vztahu s druhými lidmi, ale také k posílení vašeho fyzického a emocionálního zdravotního stavu.

Objímání a zdraví

Objímání zvyšuje hladinu oxytocinu – „hormonu lásky." To může mít zase pozitivní účinky na vaše srdce a další orgány. Jedna studie zjistila, že ženy mají po krátkém přivinutí ke svému partnerovi nižší krevní tlak.



Dvacetivteřinové objetí spolu s desetiminutovým držením rukou rovněž snižuje škodlivé fyzické dopady stresu včetně vlivu na tlak a tepovou frekvenci. Je to logické, protože o objímání se ví, že snižuje hodnoty stresových hormonů v těle, např. kortizolu. Jenže výzkum ukazuje, že je za tím daleko víc. Jak napsal Mail Online:

„Kůže obsahuje spleť drobných tlakovým center ve tvaru vejce nazývaných Paciniho tělíska, které dokáží vnímat dotek a které jsou v kontaktu s mozkem skrz nerv bloudivý. Nerv bloudivý (vagus) se táhne tělem a je napojen na řadu orgánů včetně srdce. Rovněž je propojený s receptory oxytocinu. Jistá teorie tvrdí, že stimulace vagusu vyvolává nárůst oxytocinu, což vede k celé řadě zdravotních přínosů."

Desetivteřinové objetí denně vede k biochemickým a fyziologickým reakcím v těle a může výrazně zlepšit vaše zdraví. Podle jedné studie je objímání prospěšné pro:

snižování rizika srdečních onemocnění
redukování stresu
boj s únavou
boj s infekcemi
redukování deprese
posílení imunitního systému

Opravdu objímací terapie funguje?

Není pochyb o tom, že objímání, tisknutí se k sobě a přivinutí se líbí každému z nás. Jak prohlásil neurolog Shekar Raman v Huffington Post: „Objetí, poklepání po zádech a dokonce přátelské potřesení rukou jsou zpracovávány centrem odměny v centrálním nervovém systému. Proto mohou mít silný vliv na psychiku člověka a vyvolat pocity štěstí a radosti... A nezáleží na tom, zda jste vy tím, kdo dotek iniciuje nebo přijímá. Čím víc jste v kontaktu s druhými – i na té nejmenší fyzické úrovni – tím šťastnější budete."

Přesto je mnoho lidí o doteky ochuzeno. Jedna studie zjistila, že třetina zkoumaných nemá denně vůbec žádné objetí. 75 procent zase uvedlo, že by si přáli víc objímání. Tato zjištění společně s emocionálním a zdravotním přínosem lidského doteku vedla ke vzniku objímacích terapeutických středisek, kde si lidé mohou při obědové přestávce odskočit na trochu toho objetí – samozřejmě za peníze.

Dvacetivteřinové objetí snižuje škodlivé dopady stresu na lidské tělo a může vést k vylepšení krevního tlaku a tepové frekvence. (vitalytitov/iStock)
Dvacetivteřinové objetí snižuje škodlivé dopady stresu na lidské tělo a může vést k vylepšení krevního tlaku a tepové frekvence. (vitalytitov/iStock)

Zatím však není jasné, zda se objetí od cizích jedinců vyrovnají těm od lidí, které známe a kterým věříme. Zatímco otevření náruče partnerovi či partnerce prokázalo nárůst spokojenosti ve vztahu, přinejmenším jedna studie došla k závěru, že objetí jsou přínosná pouze, pokud pochází od někoho, komu věříme.

Přední vědci varují před kampaněmi ve stylu „objetí zdarma", kdy někdo na ulici nabízí objetí kolemjdoucím. Takové jednání může údajně zvýšit pocit ohrožení a vést k nárůstu stresu a emocionálního zatížení. Na druhou stranu se ukazuje, že tulení se s vaším zvířecím mazlíčkem může mít také výrazné zdravotní účinky.

Pár zajímavostí o objímání

Věděli jste, že lidé stráví objímáním v průměru hodinu měsíčně? Možná vám to nepřipadne jako moc, ale když uvážíte, že každé objetí trvá v průměru deset sekund... to už je solidní množství přitisknutí!

Happiness Weekly uvádějí, že objetí celým tělem stimuluje váš nervový systém a zároveň snižuje pocity osamělosti, bojuje se strachem, zvyšuje sebedůvěru, rozptyluje napětí a prokazuje ocenění druhého.

Tomu, kdo objímá, se dostává stejných zdravotních přínosů jako tomu, kdo je objímán. Některé výzkumy nicméně ukazují, že ta nejzdravější objetí musí přicházet od někoho, komu důvěřujete. (BERTRAND GUAY/AFP/Getty Images)
Tomu, kdo objímá, se dostává stejných zdravotních přínosů jako tomu, kdo je objímán. Některé výzkumy nicméně ukazují, že ta nejzdravější objetí musí přicházet od někoho, komu důvěřujete. (BERTRAND GUAY/AFP/Getty Images)

Pokud ještě stále máte pochybnosti o důležitosti doteků, zvažte, že děti, které nikdo neobjímá, začínají později chodit, mluvit a číst. Rychlé objetí má prakticky okamžitý účinek na zdraví, snižuje tepovou frekvenci a navozuje uklidnění. A také vám zvedne náladu! Co je zajímavé, objímání je stejně přínosné pro osobu, která objímá, i pro člověka, kterého k sobě tisknete.

Dotek se často popisuje jako univerzální jazyk, který dokáže vyjádřit city s ohromující přesností. Jedna studie objevila, že dotek samotný dokáže odhalit emoce, jako vztek, strach, znechucení, lásku, vděčnost a soucit s přesností až 83 procent.

Další důvody, proč druhým nastavit náruč

Objímání je jedním z nejrychlejších způsobů, jak povzbudit vaše tělo k uvolnění oxytocinu. Čím víc oxytocinu váš podvěsek mozkový vypustí, tím lépe budete zvládat stresové životní situace.

Oxytocin snižuje hladinu stresových hormonů v těle (zejména kortizolu) a snižuje krevní tlak, který stoupá, když se dostanete do stresové situace. Je docela pravděpodobné, že oxytocin má na svědomí rychlejší zotavování u majitelů zvířecích mazlíčků, proč páry žijí déle než svobodní jedinci a proč u závislých osob a lidí s chronickými onemocněními fungují skupinové terapie.

Vědci objevili, že oxytocin zmírňuje u závislých jedinců chuť na alkohol a drogy, ale také například choutky na sladké. Dokonce má pozitivní vliv na záněty a hojení ran. Kromě toho mají objetí ještě další přínosy:

zvyšování trpělivosti a prokázání vděčnosti
aktivace čakry solar plexu, která stimuluje váš brzlík (to může podpořit rovnováhu při vytváření bílých krvinek)
stimulace dopaminu, hormonu potěšení, a serotoninu pro zlepšení nálady
nastolení rovnováhy nervového systému

Potřebujete objetí?

Snaha objímat své blízké je často nejlepším způsobem, jak se dočkat objetí na oplátku. Ale i když kolem sebe nemáte své děti, partnery a ostatní příslušníky rodiny a nedostáváte pravidelný přísun oxytocinu, dobrá zpráva je, že existují alternativní metody, jak se vypořádat s denním stresem a emocionálním vypětím.

Nejlepší, co můžete udělat, že pracovat na vřelých, laskavých a důvěrných vztazích s druhými. A vůbec nezáleží na vašem věku. Kromě toho, pokud vlastníte zvířecího mazlíčka, pár minut mazlení s vaší kočkou nebo psem může napomoct k uvolnění hormonů štěstí v těle, včetně oxytocinu.

Vzhledem k tomu, že víme, že doteky kdekoliv na těle, pozitivní interakce s druhými a psychologická podpora zvyšují hladinu oxytocinu v těle, vyzkoušejte také:

držení se za ruce a líbání
masáž, hlazení a škrabání zad
pečovat o druhé
vyzkoušet terapie těla i ducha, např. jógu, čchi-kung nebo dechová cvičení

small United Kingdom