Al Akbar, sekce Uprchlíci, velmi jemný film. (MFDF)
Al Akhbar, sekce Uprchlíci, velmi jemný film. (MFDF)
Jihlava, Vysočina – Zanedlouho se v ulicích krajského města opět objeví dráhy namalované křídou, zavlají červenobílé vlajky s modrým trychtýřem a mnoho lidí v ČR se bude lámat hlavu, co je to za překlep, ta Ji.hlava. 19. Mezinárodní festival dokumentárních filmů přichází.

Přichází s podzimem i s mnoha zajímavými, nevšedními hosty a spoustou návštěvníků - diváků, s rozšířením projekčních ploch a míst k ubytování, s kyvadlovou dopravou a mnoha dalšími zařízeními včetně doprovodných programů.

Parafráze na Franze Kafku je součástí znělky, jež působí jako portrét slavného King Konga, autorem znělky je proslulý Godfrey Reggio, který moc hudebních zakázek obvykle nepřijímá, spolu s průkopníkem českého videoartu Woodym Vasulkou, který k ní namluvil komentář.



Marek Hovorka, ředitel festivalu, upozorňuje, že festivalová premiéra přináší vícevrstevnatý film o fotografu Koudelkovi, který byl natočen izraelským režisérem. Dalším překvapením bude film s názvem Matrix AB, který je portrétem Andreje Babiše režiséra Víta Klusáka. Současný ministr financí účast na festivalu zatím neodřekl.

Ikony mezi uprchlíky

Na Inspirační fórum, které hledá odpovědi na otázky v jakém světě to žijeme, má přijet syrský uprchlík Osama Abdul Mohsen, ikona mezi uprchlíky, kterého zná celý svět pro nejedno kopnutí. Jeden z kopanců k němu směroval od maďarské kameramanky, a to ještě nestačilo. Assadovi hackeři o něm vypustili hoax, že tento Syřan je napojen na ál-Kaidu, a tato dezinformační kampaň krátce běžela, než byla anulována, sdělil Hovorka. Podle Hovorky je Mohsen nyní zaměstnán jako fotbalový trenér ve španělské škole poblíž Madridu, jejíž FC Real Syřana vřele přivítal. Na festival do Jihlavy má přijet se svými dvěma syny. Nechybí malá výzva – hledá se fotbalový klub na Vysočině, který by se s Mohsenem rád setkal.

Další ikonou mezi uprchlíky je Julian Assagne, který se rovněž zúčastní festivalu v Jihlavě, a to formou video konference. Od r. 2012 Assagne nevychází ekvádorské ambasády v Londýně. Pro Assagneho to bude první diskuzní setkání v Evropě, ojedinělá možnost promluvit k lidem.

Třetí ikonou je žena, Marija Aljochina, řečená Máša, z punk-rockové protestní skupiny Pussy Riot, pro kterou pojedou do Prahy. Zúčastní se otevřené diskuze v Inspiračním fóru.

Rozporuplné reakce vzbudil film o Stevu Jobsovi, který je jeho portrétem. Film nezakrývá žádné okolnosti, za kterých proběhlo vybudování firmy Apple, včetně častých sebevražd v čínských továrnách. Film nabízí analýzu o dosažení úspěchu, a to nejen u Jobse, ale i světa celkově.

Ve festivalové porotě zasedne redaktor Miloš Doležal, režisér M. Dušek, prof. Milan Knížák, a také Iva Honsová, jihlavská rodačka.

Diváci budou mít možnost se obohatit nejen množstvím nových dokumentárních filmů, ale pohlédnout zblízka do tváře i uprchlíkům, kteří byli nuceni opustit své domovy.

„Osamova návštěva bude cenná nejen z fotbalového hlediska," doplňuje Marek Hovorka, „Už měsíce se v Česku píše i mluví o syrských uprchlících, ale dosud je jen málokdo viděl. V Česku vládne hysterie a panika, lidé volají na policii, když vidí kominíky nebo houbaře s podezřením, že jde práv o uprchlíky. Nyní máme tedy výjimečnou příležitost, jak skutečně vypadá a přemýšlí člověk, který byl nucen opustit vlastní domov."

Festivalová projekce se rozšíří o další budovu, tou je historický Dělnický dům, a rozšíří se i za hranice města, a to do blízké Třeště, kde každý večer v kině Máj bude promítán film. Kyvadlová doprava pro akreditované účastníky šesti festivalových dnů bude bezplatná.