Ministerstvo chov divokých zvířat v klecích neukončí. Trápit je kvůli kožešinám není ospravedlnitelné míní ochránci. (protisrsti.cz)
Ministerstvo chov divokých zvířat v klecích neukončí. Trápit je kvůli kožešinám není ospravedlnitelné míní ochránci. (protisrsti.cz)
Evropské kožešinové farmy se v současnosti nacházejí pod značným tlakem veřejnosti i zákonodárců. Vzato z etologického hlediska, chovné podmínky na kožešinových farmách nejsou vyhovující.

Zákazy kožešinových farem jsou mimo jiné založeny na skutečnosti, že k zabíjení zvířat pro kožešinu není v dnešní době žádný morálně ospravedlnitelný důvod. Německo i ČR by se podle ochránů měly stát dalšími zeměmi Evropy bez kožešinových farem.

Lucie Moravcová, předsedkyně Svobody zvířat, k tomu sdělila: „Už nevím, co by se muselo stát, aby úředníci a politici konečně uznali, že chovy tzv. kožešinových zvířat jsou ze své podstaty systematickým týráním, kde nelze chovat zvířata tak, aby bylo zachováno jejich dobré welfare*."

Roman Rogner ze stejné organizace uvedl, že schůzka s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou, která se uskutečnila koncem léta, nepřinesla žádný posun ve věci ukončení trápení tzv. kožešinových zvířat na českých farmách, přestože panu ministrovi předložili konkrétní, racionální důvody, proč přijmout zákaz chovu. Odpověď pana ministra zněla, že je možné pouze zpřísnit standardy chovu. To je rovněž podstatou argumentace ochránců, kteří uvádějí, že z ekonomických důvodů nemohou být tato zvířata chována, aniž by byla trápena.

Hnutí za zákaz chovu kožešinových zvířat podpořila také proslulá česká zpěvěčka Marta Kubišová.
Hnutí za zákaz chovu kožešinových zvířat podpořila také proslulá česká zpěvačka Marta Kubišová.
„Pokud by měly podmínky pro chov vyhovovat potřebám divokých zvířat, kožešinové farmy by je nikdy nedokázaly splnit a skončily by stejně jako ve Švýcarsku. Jsou tedy jen dvě varianty – buď kožešinové farmy zůstanou a zvířata v nich budou strádat, anebo kožešinové farmy skončí. Jiná možnost není," hodnotí Marek Voršilka, předseda spolku OBRAZ.

V Německu od r. 2012 platí velmi přísné standardy pro chov tzv. kožešinových zvířat a tyto mají být od ledna 2016 ještě zpřísněny. Podmínky vycházejí z etologických potřeb zvířat, což ale zároveň v praxi téměř znemožňuje jejich chov (zvířata musí mít například obohacené klece pro své zabavení, jako třeba tunely a roury, kterými mohou prolézat atp.). Před zavedením těchto opatření bylo v celém Německu 25 kožešinových farem, po jejich postupné implementaci klesl počet farem asi na 8 a předpokládá se, že jich bude nadále ubývat, protože se za těchto podmínek chov stal pro farmáře nerentabilním. Na tomto příkladu od našich západních sousedů je znát, že úprava a zpřísnění podmínek chovu jsou pouhým prodloužením konce kožešinových farem.

V České republice je v současné době registrováno 11 kožešinových farem, kde jsou chováni převážně norci a lišky, v menší míře také fretky a činčily. OBRAZ, nezisková organizace, letos zveřejnila autentické videozáznamy z osmi těchto farem, na kterých jsou zachyceny poruchy chování, zranění zvířat. Na základě těchto záběrů spustil OBRAZ novou kampaň za zákaz chovu zvířat na kožešiny, který dnes již platí v 10 evropských zemích. Dle posledního průzkumu CVVM z roku 2013 požaduje tento zákaz v České republice 68 % občanů, pod petici za zákaz chovu tzv. kožešinových zvířat v ČR se podepsalo přes 27 000 občanů.

„To, co tu obránci šíří, je poplašná zpráva. Pokud by podmínky chovu byly opravdu tak nevyhovující, pak by se chovatelům chov na kožešiny vůbec nevyplatil, protože jim jde hlavně o kvalitní kůže," podotýká jeden komentář na Facebooku.

Kontroly veterinární zprávy bývají předem ohlášeny

Na kožešinové farmy chodí pravidelné kontroly ze strany veterinární správy.

„Zdravotní a výživný stav chovaných zvířat je dobrý," zní jedna ze zpráv po kontrole. „V lednu byla provedena amputace pravé přední končetiny v karpálním kloubu lišky z důvodu kousného poranění liškou ustájenou v sousedním kotci. Kontrolou chovu nebylo shledáno porušení zákona č. 166/1999 Sb., o veterinární péči, ani zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání.*)

„Veterinární správa je vázána platnými předpisy, a tak jí nakonec nezbývá než kontrolovat leda tak, zda zvířata mají vodu a jejich klece nejsou o pár centimetrů menší, než stanoví vyhláška. A aby tomu nasadila korunu, své kontroly vždy chovatelům dopředu ohlásí. Kožešinové farmy jsou zákonem povolené týrání zvířat, které naši politici nadále tolerují," hořce kvitují Obránci zvířat a dodávají: „V průběhu letoška provedla veterinární správa sérii mimořádných kontrol jako odpověď na tlak vyvolaný peticí proti kožešinovým farmám. Jednou větou: nezměnilo se vůbec nic."

„Podle mne neselhává zákon, ale jeho vynutitelnost. Jestli bude něco zakázáno, tak většinou se pak děje načerno. Tím to nechci omlouvat. Uvidíme, s čím pan ministr přijde," komentuje situaci Josef Šenfeld, poslanec za Ústecký kraj.



„Nové záběry jsou dalším důkazem toho, že kožešinové farmy jsou nereformovatelné. Lišky a norci strádají proto, že to jsou divoká a nedomestikovaná zvířata, která zde celý život stráví ve stísněných drátěných klecích. Proto trpí poruchami chování, od stereotypních pohybů po vzájemnou agresivitu a kanibalismus. Nejde o žádná individuální pochybení, ale o systémové selhání. Dokud budou kožešinové farmy legální, žádná veterinární kontrola utrpení lišek a norků neodstraní," řekl Marek Voršilka, předseda spolku OBRAZ.

Ochránci věří, že je čas na odvážné politické gesto

Na zasedání 15. října, které bylo neveřejné, členové Podvýboru pro myslivost, rybářství, včelařství, zahrádkářství a chovatelství Poslanecké sněmovny PČR rozhodli, že nechtějí žádnou změnu ve fungování kožešinových farem. Podrobnosti o jednání nejsou známy. 

"Jde zatím pouze o usnesení Podvýboru, které je pouhým doporučením členům Zemědělského výboru, ne konečným rozhodnutím," doplňuje Tereza Bílá, asistentka kampaně Proti srsti a kordinátorka dobrovolníků. 

Svoboda zvířat vyzvala příznivce, aby nadále psali členům Zemědělského výboru, kteří budou na své schůzi 11. listopadu rozhodovat o dalším postupu ve věci zákazu chovu tzv. kožešinových zvířat, a vyzývají ministra Jurečku, aby se k problému postavil čelem a po vzoru mnoha evropských zemí a v souladu s postojem 68 % občanů podpořil úplný zákaz kožešinových farem v České republice. 
www.facebook.com/events/1486854641611766 

POZNÁMKA: * welfare - blaho, pohoda, blahobyt/souhrn podmínek pro chov a ochranu zvířat.