Kao Č'-šeng ve své kanceláři v Pekingu 2. listopadu 2005. Kdysi jeden z deseti nejúspěšnějších právníků v Číně, byl opakovaně vězněn, fyzicky a psychicky mučen. Po pěti letech vězení byl 7. srpna propuštěn. (Verna Yu / AFP / Getty Images)
Kao Č'-šeng ve své kanceláři v Pekingu 2. listopadu 2005. Kdysi jeden z deseti nejúspěšnějších právníků v Číně, byl opakovaně vězněn, fyzicky a psychicky mučen. Po pěti letech vězení byl 7. srpna propuštěn. (Verna Yu / AFP / Getty Images)
Pronásledovaný čínský právník Kao Č'-šeng žijící v domácím vězení v odlehlé části Číny napsal pro Epoch Times dopis, kde oznámil, že nechal ze země propašovat rukopisy ke dvěma knihám, které mají být otištěny příštím rokem.
 
Neústupný obhájce lidských práv, který si vysloužil přezdívku „Svědomí Číny“, je stále pod drobnohledem bezpečnostních složek, přesto zůstává neúprosným kritikem komunistického režimu.

Den po publikování dopisu 22. září publikovala agentura The Associated Press dlouhý rozhovor s Kaem uskutečněný v březnu, kde popisuje své mučení i odhodlání setrvat v Číně. Druhý den ho unesli lidé z veřejné bezpečnosti, ale jeho žena Keng Che žijící v Americe oznámila 25. září, že Kao je opět ve svém přechodném domově.

Kao Č'-šeng patřil k jedněm z nejperspektivnějších právníků v Číně. V roce 2001 mu dokonce v tomto duchu udělilo ministerstvo spravedlnosti ocenění. Problémy začaly, když se jal obhajovat citlivé případy, zejména stoupence Fa-lun Kungu (Falun Gong), kteří byli mučeni a perzekuováni z rukou veřejné bezpečnosti.

Video tiskové agentury AP z března 2015, na kterém Kao hovoří o svém věznění a odhodlání vytrvat


Kao se vydal do různých částí Číny, aby prozkoumal případy pronásledování Falun Gongu na vlastní pěst. Falun Gong zahrnuje meditativní cvičení a učení o morálce. Tehdejší předseda Komunistické strany Číny Ťiang Ce-min jej však pro jeho širokou oblíbenost nakázal eliminovat.

Kao napsal vedení strany tři otevřené dopisy, v nichž kampaň proti Falun Gongu odsoudil, načež se stál terčem pronásledování on sám. I když mu úřady zavřely jeho právní firmu a anulovaly povolení k provozování advokátní praxe, Kao nepřestával stoupencům Falun Gongu pomáhat.

Tvrdá reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Únosy, mučení, věznění, neustálý psychický nátlak. Po jeho propuštění z vazby do domácího vězení v roce 2014 to vypadalo, že je z Kaa zlomený starý muž. Jeho dopis, který uveřejňujeme níže, však ukazuje, že jeho odhodlání postavit se komunistické straně se nijak nezmenšilo a srší z něj spravedlivá zloba a literární talent typický pro jeho předchozí texty. Král čínských disidentů žije dál...
 
DOPIS KAO Č'-ŠENGA

Včera, když jsem procházel starou skříň po matce, jsem narazil na knihu „Sebrané dílo právníka Kao Č'-šenga“. Posadil jsem se a najednou jsem přečetl všechny tři dopisy, které jsem napsal vůdcům té bandy čínských komunistů. Teprve potom, co jsem si sám prošel tou samou zkušeností s mučením, jsem porozuměl, jak katastrofické, hluboce znepokojivé a šokující to je. Praktikující Falun Gongu z provincie Šan-tung, Wej Siou-ling, byla „zabita“, resuscitována a nakonec znovu zabita. Když si znovu čtu její příběh, to utrpení člověka jednoduše dusí. Když si čtu, jak byla spodní polovina jejího těla nahá, když zemřela, v srdci se začnu znovu třást. Anebo ten příběh, jak když mučili Liou Po-janga a jeho matku Wang Šou-chuej z Čchang-čunu k smrti, oba slyšeli srdcervoucí nářky toho druhého.

Od chvíle, když jsem tyto vyšetřovací zprávy napsal, uplynulo deset let, ale z vrahů jsou stále „přední soudruzi“, kteří se naparují s hlavou vysoko vztyčenou a s vystrčenými pupky. Dávno zapomněli na krvavý dluh, který je bude navždycky následovat. Toto přivodila Čínská centrální televize, Global Times, Deník Osvobozenecké armády a další ničemná média, která svou ostudnou prací otupují čínský lid. Slova, která jsem napsal Chu Ťin-tchaovi a Wen Ťia-paovi, nakonec nevedla k probuzení paralyzovaných duší v tomto světě a zlotřilý režim si dál pokračuje ve svém prohnaném, ničemném jednání, stejně jako tomu bylo vždy jindy.

Nestoudné agenty tohoto režimu tu mám stále, přímo kolem sebe. Poflakují se tu ve dne v noci a svědomitě plní přání svých pánů, kteří chtějí Čínu držet navždy v temnotě, v omamném snu. Tohle ale generální tajemník OSN, Pan Ki-mun, který se nedávno zúčastnil vojenské přehlídky komunistické strany, nevidí a ani vidět nechce.

Pan Ki-mun, ruský vůdce Vladimir Putin a korejská čelní představitelka Pak Kun-hje jsou jako návštěvníci z jiných planet, co se obrací zády k lidsko-právní katastrofě, která se kolem nich v Číně odehrává. Nehnou ani brvou, když gangsteři, kteří se sem pozvali, provádějí brutální zásahy proti svobodnému vyjadřování, myšlení, svobodě přesvědčení, ani když maří plány na rozvoj ústavy, reformu školství, zdravotní reformu, justiční nezávislost či když hatí pokusy o šíření univerzálních civilizovaných hodnot. Jejich otupělost k tomu všemu by měla být odhalena.

„Tohle je hanba pro celý civilizovaný svět,“ – Kao Č'-šeng, právník za lidská práva.

Toto je hanba pro celý civilizovaný svět. Po celé Číně se zase vynořují temné, zločinné elementy v komunistické straně, kdy unášejí, mučí a vynucují přiznání ze stovek lidsko-právních advokátů. Tato kampaň je dalším otevřeným zločinem proti lidskosti, další zlo do historických záznamů, stejně jako masakr na náměstí Nebeského klidu nebo pronásledování Falun Gongu nebo krutá, neustávající praxe demolování domovů obyčejných lidí a jejich vyvlastňování.

Tohle je hanba pro celý civilizovaný svět. Nevím, na co myslí Pan Ki-mun uvnitř, když jedná s těmito lidmi, kteří bezostyšně páchají zločiny proti lidskosti. Během vojenské přehlídky této loupežné bandy došlo k potlačení disidentů a stěžovatelů z celé země. Tito lidé byli pod přísnou kontrolou. Restaurace v Pekingu vyžadovaly od svých strávníků občanské průkazy. Deset dnů před přehlídkou přestala pošta doručovat veškeré zásilky. Všechno tohle se dělo, aby se vytvořila Potěmkinova vesnice pro Pan Ki-muna a jemu podobné, aby měla ta banda lumpů s výčitkami svědomí možnost navzájem si poblahopřát.

Mohu teď prozradit, že jsem uprostřed srpna úspěšně nechal doručit do zahraničí dva rukopisy: Jeden jsem nazval „Čína v roce 2017 povstane“ a ta druhá ještě titul nemá. Obě budou k dostání během jednoho roku. V těchto knihách najdete spoustu hodnotného čtení, proto o nich dnes víc neřeknu. Slavnostně vás všechny ujišťuji, že všechny zločiny proti lidskosti, k nimž dnes v Číně dochází, budou bez výjimky souzeny. Ke konci roku 2017 bude k tomuto účelu sestaven speciální tribunál. Podrobnosti o tom naleznete v chystaných knihách.

Po přečtení těch třech otevřených dopisů jsem pocítil přirozené nutkání sepsat výše uvedený text, abych uctil památku těch ušlechtilých mučedníků, kteří zemřeli – oni jsou chloubou a poslední energií našeho národa, důkazem, že náš lid má stále ještě šanci a nosí v sobě velkolepost. Uctění jejich životů je důkazem, že naše svědomí ještě nebylo úplně zničeno.

Kao Č'-šeng, 12. září 2015