Nekvalitní sklo použité do oken v obytných budovách kolem tchienťinského přístavu, kde nedávno došlo k obřímu výbuchu, přispělo k většímu počtu zraněných. Informovala o tom čínská média. 

Sklad chemických látek v městském přístavu se otřásl mohutnými explozemi v noci 12. srpna. Dosavadní odhady úřadů hovoří o více než stovce mrtvých a tisících zraněných.

20150823-vybuch3
Obytná budova poblíž místa exploze ve skladu chemikálií v severočínském Tchien-ťinu. (Weixin)

Kdyby developeři nepoužívali v oknech budov levné, podřadné sklo, nemuselo dojít k tolika zraněním, prozradil deníku Haixia Photography News nejmenovaný informátor z branže. Každý v čínských realitách ví, že okna, o nichž se tvrdí, že jsou vyrobena z bezpečnostního skla nebo mají dvouvrstvé sklo, jsou často ve skutečnosti vyrobena z těch nejlevnějších materiálů.
 
Děje se tak i navzdory státním předpisům, které stanovují, že obytné budovy postavené po roce 2004 musí používat pro velká okna a veřejné vchody bezpečnostní sklo. Toto sklo se při úderu rozbije na malé, relativně neškodné kousky, zatímco normální sklo se promění na nebezpečné střepy. Přitom tamní rezidenční čtvrť Pin-chaj začala růst až v roce 2005.

Haixia Photography News napsaly, že kdyby se bezpečnostní sklo nainstalovalo do obytných bloků v oblasti zasažené explozí, mohlo být ušetřeno mnoho životů.

Státní média 16. srpna informovala, že obyvatelé z Pin-chaje se začali srocovat, aby po úřadech žádali kompenzaci za škody způsobené na majetku. Oblast je hustě osídlena a žilo zde 5 600 domácností.

20150823-vybuch2
Kouř a oheň stoupají z místa exploze v tchienťinském přístavu; ráno 13. srpna 2015. (STR / AFP / Getty Images)

Oficiální čínské údaje hovoří o tom, že síla výbuchu se rovnala dvaceti čtyř tunám dynamitu, ale internetový portál Sina citoval profesora Čcheng Kanga ze stavební fakulty Technologické univerzity Wu-chan, který tvrdí, že exploze překročila jednu kilotunu a byla tedy stanásobně silnější, než uvádějí čínské úřady.
 
Podle profesora Čchenga rozbije nárazová vlna po jednokilotunovém výbuchu sklo do okruhu pěti set metrů. Při explozi v Tchien-ťinu byla zničena okna dokonce dál než osm set metrů od epicentra výbuchu.