20150823-ub
 
Nejznámější britská reggae skupina UB40, která v prodejnosti zvukových nosičů překonala i legendárního Boba Marleyho, vystoupí poprvé na Moravě 23. srpna 2015 v areálu státního zámku Buchlovice. Za více než třicet sedm let existence kapely půjde teprve o její třetí vystoupení v České republice.

UB40 jsou vůbec nejúspěšnější reggae skupinou všech dob, co se týče počtu prodaných nahrávek. Celkově prodali okolo padesát pět milionů nosičů a během tří dekád své kariéry vystupovali na tisících vyprodaných koncertů po celém světě. Není snad člověka, který by neznal z rádia, televize nebo internetu alespoň jednu jejich píseň. Skladby jako Red, Red Wine, Kingston Town, I Got You Babe nebo I Can't Help zněly a dodnes se hrají snad ve všech českých rádiích.

UB40 vznikli v roce 1978 ve frontě na výplatu dávek v nezaměstnanosti a jejich multietnické složení reflektovalo prostředí, ze kterého členové souboru vzešli. Skupina se rychle etablovala na britské reggae scéně se sociálními tématy, která rezonovala především u zklamané mládeže daného období. Středem kapely již tehdy byli bratři Robin (kytara) a Ali (kytara a zpěv) Campbellové, členy byli dále basista Earl Falconer, klávesista Mickey Virtue, saxofonista Brian Travers, bubeník Jim Brown, perkusista Norman Hassan a muž „pro všechno“ Terence „Astro“ Wilson. Členové kapely si první nástroje pořídili – aniž by na ně uměli hrát – z odškodnění, které Ali Campbell obdržel po hospodské rvačce. Pak už to šlo velmi rychle: kapela vydala řadu veleúspěšných desek a reggae na britských ostrovech i jinde po celém světě zpřístupnila širokým vrstvám. Dobře známí jsou UB40 i v České republice, a to pohříchu více z rádia a televize než ze živých vystoupení. V Buchlovicích bude mít české (a především moravské) publikum jednu z ojedinělých příležitostí zastihnout je v plné síle...

Zpěvák Ali Campbell, trumpetista Terence „Astro“ Wilson a hráč na klávesové nástroje Mickey Virtue, jinak zakládající členové britské reggae formace UB40, oznámili v roce 2013, že se vrátí na scénu. Informovali rovněž o plánech vydat nové album a vyrazit na turné. Nejnovější album kapely se jmenuje Getting Over the Storm a vyšlo v září 2013. V současné době UB40 připravují nové album, které má vyjít na začátku roku 2016.

„Britská skupina UB40 bude na Moravě koncertovat vůbec poprvé za třicet sedm let své existence,“ uvádí Filip Dohnal z pořádající agentury VICHR PRODUCTION. Posluchači se mohou těšit na největší hity skupiny, průřez tvorbou souboru za více než tři desítky let, ale i písničky z nově připravované desky.


Více informací: FacebookWeb kapely.