Zrmrzlina nemusí být, oproti všem očekáváním, v parných dnech nejlepší volbou pro ochlazení organismu – cukr ve spojení s laktózou v ní obsažené mají v těle spíše zahřívací účinek; podpoří nás tedy spíše psychicky. (LOIC VENANCE / AFP / Getty Images)
Zrmrzlina nemusí být, oproti všem očekáváním, v parných dnech nejlepší volbou pro ochlazení organismu – cukr ve spojení s laktózou v ní obsažené mají v těle spíše zahřívací účinek; podpoří nás tedy spíše psychicky. (LOIC VENANCE / AFP / Getty Images)
Meteorologové sice předpovídají, že tropická vedra již letos končí, v předpovědi však naleznete stále ještě vysoké letní teploty, sice už ne přes 30°C, ale poměrně horké dny mohou ještě pokračovat.
 
Větrání

Velkou chybu dělají ti, kdo nechají po celý den otevřená okna. Během veder je rozhodně lepší ponechat okna otevřená v noci, a po ránu (tak kolem 9 hod.) je zavřít, stáhnout žaluzie, pokud je máme – a vydržet.

Vydržet se to dá, přes různá pokušení, tak, že pokud nemáme žaluzie, použijeme mokré závěsy, které zatáhneme, aby slunce a jas nemohly do místnosti. A otevřeme okna až večer. Účinek je zdánlivě nepatrný, ale přece jen se obydlí tak nerozžhaví a nevysuší, jako při nesprávném větrání.

Mnoho lidí si plete pojem větrání, o co vlastně jde.

Větrání = otevřít okno na pár minut a pak je zase zavřít. To je vyvětrání. Pokud má někdo okna otevřená nastálo, patrně by pro něj bylo lepší, kdyby žil venku na zahradě.

Obrana proti vedru

Jelikož všichni nejsme Egypťané, nejsme na vysoké teploty zvyklí. Více se potíme, zpomalujeme, vzdycháme i nadáváme. Pot z vedra je agresivnější a může způsobit vyrážku.

Příjemnější a účinnější je se častěji sprchovat, kdo má možnost, a častěji převlékat. Bohužel, odér, který z některých lidiček sálá, není nic příjemného pro nosy druhých. A tak po prioritní zvýšené hygieně je vhodné sáhnout po jemném deodorantu a ušetřit tak nosy ostatních.

Další pomocné úkony proti vedru jsou namočit šátek a obtočit jej kolem krku (pokud nemáte problémy s krční páteří).

Při sedavé práci můžeme zout obuv a namočit nohy do mělkého lavoru s vodou. Od nohou se chladí krevní oběh.

Kdo se nemá možnost osprchovat, dobrou pomůckou je rozprašovač na květiny. Můžeme se jím pošplíchat od hlavy až k patě a pomalu pokračovat v našem konání. Také můžeme rozprašovačem postříkat záclony, koberce nebo co se v interiéru dá navlhčit. Lépe se nám pak dýchá a jsme osvěženi.

Dalším klamavým faktorem je otáčející se ventilátor, větrák, který zdánlivě vzbuzuje dojem, že proudí vzduchem a chladí, ale v konečném důsledku jeho účinky pro tělo jsou nepříznivě vysušující. Jedině pokud se před ventilátor pověsilo mokré plátno, může být účinek zvlhčující a lepší.

Když už musíme vyjít ven na přímé slunce, tak jedině s pokrývkou hlavy. Šátek, kšiltovka, klobouk, to vše je velmi dobrou ochranou. Dobrým nápadem je pokrývku hlavy namočit, nasadit a jít. Není vůbec vhodné chodit prostovlasí.

Voda a zmrzlina

Pitný režim už všichni známe. Nejlépe je pít dosti kohoutkové vody, méně už minerálky a dát si občas slabší zelený čaj. Zelený čaj může ochladit tělesnou teplotu až o 1,5 stupně. Navíc, čaj si můžeme připravit po ránu a nechat vyhladit. Můžeme jej popíjet s ledem nebo bez ledu, ale nejlépe bez cukru. S ledovou kávou to také není ideální, nejlépe je omezit přísun kofeinu během veder, jak to jen dokážeme.

Psychicky nás podpoří pojídání zmrzliny, ale opravdu je to spíš trik, protože cukr ve zmrzlině ve spojení s laktózou má v těle spíše zahřívací účinek. Vhodnější bude pojíst vodní meloun, který je pro léto jako stvořený.

20150815jezirko
Jezírko v přírodní zahradě Laurus v Hybrálci obsahuje čistou vodu bez chemie, v letošním létě velký bonus. (Z. Danková / Epoch Times)
Ideální by bylo mít přírodní zahradu, v ní hluboké jezírko a každých 15–30 minut se vykoupat a pak pokračovat ve své práci. Pokud však bydlíte v paneláku, můžete vzít zavděk pár výše uvedenými radami.