Stoupenci duchovního hnutí Falun Gongu stojí před poštou v Hong Kongu se žalobou na Ťiang Ce-mina, kterou se chystají odeslat na Nejvyšší lidový soud a Nejvyšší lidovou prokuraturu, 16. července 2015. (Epoch Times)
Stoupenci duchovního hnutí Falun Gongu stojí před poštou v Hong Kongu se žalobou na Ťiang Ce-mina, kterou se chystají odeslat na Nejvyšší lidový soud a Nejvyšší lidovou prokuraturu, 16. července 2015. (Epoch Times)
Letošní čínský rok, zdá se, bude ve znamení pádu exprezidenta Ťiang Ce-mina. Nejenže od začátku roku 2012 za mřížemi skončila velká většina jeho politických spojenců, kteří padli v takzvané „protikorupční kampani“ současného prezidenta Si Ťin-pchinga, ale čínské úřady od května letošního roku přijaly desítky tisíc žalob čínských občanů na jeho osobu.

V období od 29. května do 18. června 2015 bylo čínskými občany na Ťiang Ce-mina podáno téměř deset tisíc žalob k Nejvyššímu soudu a Nejvyšší prokuratuře v Číně, což je nevídaný fenomén.

Počet podání se postupně zvyšoval, až dosáhl podle nevládní stránky minghui.org neuvěřitelných 100 tisíc. K žalobám se začali přidávat také Číňané žijící v zahraničí, jejichž počet podle minghui.org dosáhl tisíc Číňanů ze 24 zemí světa.

Žaloby jsou namířené na důsledky represivní kampaně proti duchovnímu hnutí Falun Gong (Fa-lun-kung), která začala v roce 1999, vyžádala si desítky tisíc obětí na životech a zasáhla více než sto milionů Číňanů. Ťiang Ce-min je jejím iniciátorem.

Tato bezprecedentní vlna odporu Číňanů proti bývalému představiteli čínského režimu a dosud mocnému muži přitahuje pozornost jak uvnitř Číny, tak v zahraničí. Řada politiků a osobností začíná situaci komentovat a předjímat příchod dalších změn v Číně. Protikorupční čistka nedávno stála „křeslo“ další dva čínské generály. Analytici předpovídají brzké zatčení exprezidenta Ťiang Ce-mina, což bude jistě ostře mezinárodně sledovaná událost.

„Jestliže dnešní Čína opravdu není ‘zločinná společnost‘, pak by Ťiang Ce-min a všechny osoby zapojené do pronásledování Falun Gongu by měly být vyšetřovány v souladu se zákonem,“ prohlásil renomovaný čínský aktivista Wej Ťing-šeng, který označuje represe za protiústavní.

Kanadský poslanec Irwin Cotler, který působil na pozici ministra spravedlnosti a generálního prokurátora Kanady v letech 2003 a 2006, na konto události prohlásil: „Čína je ekonomickou supervelmocí. Rovněž aspiruje na to stát se politickou velmocí, ale důležité je to, že by se měla stát také morální supervelmocí. V opačném případě to zničí její ekonomickou a politickou aspiraci, kterou má.“

„Falun Gong představuje to nejlepší z dávných čínských a příkladných hodnot, hodnot soucitu a péče, tolerance a snášenlivosti. Takže doufám, že čínské úřady uvidí, že Falun Gong představuje přínos pro jejich ambice být považován za morální supervelmoc. Jejich pronásledování a stíhání Falun Gongu účinně podkopává aspiraci Číny stát se ekonomickou, politickou i morální supervelmocí,“ prohlásil poslanec Irwin Cotler.

„Věřím, že zažalovat Ťiang Ce-mina je velmi příhodné, jak z pohledu právního, tak z pohledu spravedlnosti,“ řekl Čchang Čan-ning, profesor práv na univerzitě ve městě Nan-ťing v provincii Ťiang-su. Jeho kolegové to podle něho považují za „velmi odvážné“.

„Vlna žalob proti Ťiang Ce-minovi je významnou věcí, protože Ťiang přinesl katastrofu celé zemi a všem, a tak mnoho praktikujících Falun Gongu bylo pronásledováno na smrt," řekl oceňovaný sedmdesátiletý čínský vědec Chu C'-ťiao, žijící v Hongkongu, jehož manželka Chu Su'er, praktikující Falun Gong, byla nezákonně zatčena policií a zadržována ve vězení po dobu několika měsíců. V roce 2005 byla umučena k smrti členy „úřadu 610", což je mimosoudní organizace komunistické strany vytvořená exprezidentem Ťiang Ce-minem za účelem pronásledování duchovního hnutí Falun Gong.

Je jasné, že se současnému čínskému režimu do zatčení exprezidenta nechce, neboť by to silně otřáslo základy celé komunistické strany. Dosud každý závažný proces, který se stal od roku 2012, trval více než jeden rok, kdy režim vypouštěl o jednotlivých případech pouze kusé informace, dokud nebyla situace ve společnosti „stabilní“.

Ťiang Ce-min nyní není v lehké pozici. Pokud využije prezident Si Ťin-pching vlnu žalob na spuštění soudního procesu, mohl by se sice pokusit exprezident Ťiang Ce-min o útěk do zahraničí, ale vystavoval by se tak nebezpečí, že jej některý ze států vydá Španělskému soudu, který proti němu vede dva soudní procesy ve věci obžaloby z genocidy a zločinů proti lidskosti, kterých se měl dopustit při řízení represivní kampaně proti Falun Gongu a obyvatelům Tibetu.


Čtěte také:

Čínský režim není jednotný v reakci na vlnu žalob na exprezidenta. Někteří záležitost otevřeně podporují, jiní zatýkají

Čínská bezpečnost zatkla přes 100 prominentních advokátů. Vadí jí, že obhajují lidská práv

Čínská protikorupční kampaň vstoupila do rozhodující fáze

„Jako zažalovat Hitlera“: Čínští právníci a profesoři hovoří o žalobě na ex-předsedu komunistické strany