Den první: Skoro na vrcholu. (Jiří Chlebníček)
Den první: Skoro na vrcholu. (Jiří Chlebníček)
Ride2Freedom je humanitárním projektem. Šestadvacet mladých jezdců, kteří reprezentují 15 různých zemí světa, absolvuje na silničních kolech cestu přes USA. Cesta míří z Los Angeles do Washingtonu D.C., její délka je kolem 4 500 km, které cyklisté mají zvládnout za 45 dní.

Jedním z reprezentantů je i Jiří Chlebníček jun. z ČR, který v rozhovoru pro Epoch Times sdělil:

„Jako reprezentant České republiky se účastním humanitárního projektu Ride2Freedom, protože cílem projektu je upozornit na situaci velkého množství sirotků, kteří osiřeli kvůli perzekuci lidí věnujících se meditační praxi Falun Gong Čínskou komunistickou stranou v Číně.“

Co tě pohnulo k tomu, abys vyjel na tak dlouhé turné?

20150715-free
Přijeli jsme do centra Philadelphie, zastavili přímo u značky s odkazem na Tomáše Garrigue Masaryka – a okamžik na to jsem se tady potkal s prvním Čechem (z Brna), který mě sám oslovil. (Jiří Chlebníček)
Projekt Ride2Freedom mě zaujal od prvního momentu, kdy jsem se o něm dozvěděl. V mládí jsem se aktivně věnoval horské cyklistice, a tak získala moje záliba hlubší smysl, protože cílem je upozornit na největší pronásledování v historii lidstva, které se momentálně odehrává na následovnících meditační praxe Falun Gong pod taktovkou Čínské komunistické strany. Pro mnohé je tento fenomén velkou neznámou a hlavní mediální kanály se mu prakticky nevěnují  a i právě proto vznikl Ride2Freedom. Má základní role v projektu bylo zajištění bezpečnosti během jízdy a údržba kol, tak jsem zde svoje dřívější zkušenosti mohl zúročit a zdokonalit.

Jaký jsi měl trénink? 

Neabsolvoval jsem téměř žádnou kondiční přípravu. Sám se však věnuji Falun Gongu, který se skládá z pěti meditačních cvičení. Ta jsou pomalá a klidná, ale přesto člověku dodají energii a fyzickou výdrž. První jarní vyjížďka na kole pro mě byla vždycky utrpením, i když jsem dělal v zimě jiné sporty. Letošní zimu jsem prakticky proseděl na židli, ale první vyjížďku jsem si užil jak nikdy předtím. 

Jaké vztahy panují během jízdy mezi cyklisty?

Už od Los Angeles, kam jsme se postupně z různých končin slétali, mi bylo jasné, že se formuje silná skupina lidí na stejné vlně, a vytvořili jsme jednu velkou rodinu. Samozřejmě se objevily neshody plynoucí z různého pohledu na organizační záležitosti, ale to byla pouze součást procesu, který se po jejich vyřešení zase posunul dále a věci se zlepšily. Tyto záležitosti se týkaly spíše té dospělejší části týmu.

Dostal jsem příležitost se tohoto projektu přímo zúčastnit jako podpora těmto mladým lidem, tak jsem vděčný za tuto výjimečnou šanci k podílení se na možnosti pomoc něčemu dobrému.





Projekt Ride2Freedom obnáší jízdu na silničních kolech skrze USA, z Los Angeles do Washingtonu v délce 3 000 mil, který odstartoval 1. června. Projekt je specifický v tom, že jeho hlavní účastníci jsou mladiství praktikující Falun Gongu z různých částí světa, kteří se svým činem pokoušejí upozornit na pronásledování praktikujících v Číně  a také na mnoho dětí, které se staly sirotky v důsledku pronásledování jejich rodičů.

Tým cyklistů dorazil do Washingtonu D. C. k datu 16. výročí od zahájení perzekuce čínských lidí praktikujících duchovní metodu Falun Gong.

„Projekt má ohromný potenciál na objasnění pravdy o pronásledování globálně ve velmi širokém spektru, myšlenka projektu je velmi silná a může se dotknout mnoha srdcí na světě,“ dodává Jiří Chlebníček, toho času z Washingtonu.


Čtěte také:
RIDE2FREEDOM – 4 500 km na kole napříč USA