Šestadvacet mladých jezdců, kteří reprezentují 15 různých zemí světa, absolvuje na silničních kolech cestu přes USA.  (Foto: Jiří Chlebníček)
Šestadvacet mladých jezdců, kteří reprezentují 15 různých zemí světa, absolvuje na silničních kolech cestu přes USA. (Foto: Jiří Chlebníček)
Nejde o Verneovu „cestu kolem světa za 80 dní“. Tato pouť čítá přes 4 tisíce kilometrů a vede pouze po jednom kontinentě.

Ride2Freedom je humanitárním projektem. Šestadvacet mladých jezdců, kteří reprezentují 15 různých zemí světa, absolvuje na silničních kolech cestu přes USA. Cesta míří z Los Angeles do Washingtonu D.C., její délka je kolem 4 500 km, které cyklisté mají zvládnout za 45 dní.

Jedním z reprezentantů je i Jiří Chlebníček jun. z ČR, který v rozhovoru pro Epoch Times sdělil: „Jako reprezentant České republiky se účastním humanitárního projektu Ride2Freedom, protože cílem projektu je upozornit na situaci velkého množství sirotků, kteří osiřeli kvůli perzekuci lidí věnujících se meditační praxi Falun Gong Čínskou komunistickou stranou v Číně.“

Nejrozsáhlejší holocaust v dějinách

20150715-free
„Přijeli jsme do centra Philadelphie, zastavili u značky s odkazem na Tomáše Garrigue Masaryka a okamžik na to jsem se tady potkal s prvním Čechem (z Brna), který mě sám oslovil,“ vzpomíná na své zážitky Jiří Chlebníček. (Foto: Jiří Chlebníček)
Vzhledem k tomu, že v roce 1999, kdy pronásledování v Číně začalo, se této praxi věnovalo kolem 70–100 mil. lidí, se tato perzekuce stala nejrozsáhlejším pronásledováním skupiny lidí v celé historii lidstva, kterou kromě propagandy, pracovních táborů a center pro vymývání mozku charakterizuje také fakt, že stoupenci Falun Gongu jsou čínskou vládou dle vyšetřování expertů využíváni jako nedobrovolní dárci orgánů ke komerčním transplantacím. V současné době je odhadováno, že statisíce lidí přišlo kvůli pronásledování čínského režimu za jejich přesvědčení o život a až milion lidí je vězněno.

POřadatelé projektu Ride2Freedom se domnívají, že se jedná o problematiku s ohromným rozsahem, které však ve společnosti není věnována adekvátní pozornost, také proto podle nich tato akce vznikla. Součástí pelotonu jsou i jezdci z Číny, jejichž rodiny pronásledování samy zažily, a předávají tak v rámci projektu vlastní zkušenosti.

„Na své pouti sdílíme tyto informace jak s lidmi na ulici, tak s se zastupiteli vládních úřadů na lokální i federativní úrovni. Podařilo se nám projekt představit i v mnohých místních médiích i majoritních televizních stanicích, stejně jako se nám podařilo získat podporu u významných osobností jako např. Jesseho Jacksona (nejvýznamnější právní aktivista v otázkách práv černošského obyvatelstva),“ dodal český reprezentant Jiří Chlebníček.

„Momentálně se blížíme našemu cíli, kdy se ve Washingtonu chceme potkat s prezidentem Barrackem Obamou a v New Yorku s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem. Pomyslnou ´třešničkou na dortu´ je výprava do Číny a přesun pěti sirotků z Číny do USA,“ doplnil Chlebníček.

Mladí cyklisté uvedli, že si velmi váží možnosti svoje země reprezentovat v tak velkém a významném projektu. Podle jejich optimisické nálady je pro ně potěšující vidět, že i lidé různých vrstev nejsou k otázce lidských práv lhostejní.

Video pro Barracka Obamu