20150713-vietnam-zena-buldozer
Screenshot z videozáznamu incidentu zveřejněném Radio Free Asia. (Screenshot / YouTube)
Během protestu proti znárodnění půdy určené k výstavbě nové průmyslové zóny východně od Hanoje, hlavního města Vietnamu, byla vážně zraněna žena, kterou srazil a přejel buldozer, když se s ostatními vesničany snažila zabránit přípravám stavební plochy.

Le Thi Cham (54 let) je jednou z stovek zemědělců, kteří protestují proti výstavbě v průmyslové zóně Cam Dien v provincii Hai Duong nacházející se jen 57 kilometrů od vietnamského hlavního města.

Podle svědků buldozer ženu srazil na zem a přejel horní část těla. Video záznam ukazuje, jak se paní Cham, ležící pod buldozerem, snaží beznadějně vyprostit ven.

Lidi, kteří byli v její blízkosti, začali v panice vykřikovat a pokoušeli se varovat řidiče. Řidič podle nich nejprve nereagoval, teprve po nějaké době se otočil a z místa odjel pryč.

Video záznam z incidentu se bleskově rozšířil na sociálních sítích, kde ho dále sdílelo a šířilo několik tisíc lidí. Pod záznamem se objevily desetitisíce komentářů od rozhořčených bloggerů.

Paní Cham byla odvezena do místní nemocnice ve stavu bezvědomí a později převezena do větší nemocnice Viet Duc v Hanoji. Deník Thanh Nien (Mládež) informoval, že její stav je kritický.

Podle svědků na místo incidentu přijely početné policejní jednotky, neboť bloggeři volali po protestních akcích. Z incidentu obvinili developery a státní úředníky, kteří podle nich „nemají srdce“.

Policie se snažila zabránit přijíždějícím bloggerům v dalších reportážích o následném vývoji situace.

Místní policie svolala tiskovou konferenci, na níž popřela, že se tento incident odehrál. Prohlásila, že video záznam je falešný, protože je nemožné, aby mohla žena podobný incident přežít.

Podle svědků přežila díky měkké půdě, do které jí zatlačil řetěz buldozeru. Kdyby byla půda tvrdší, neměla by podle bloggerů šanci na přežití.

Videozáběry z incidentu zveřejnilo Radio Free Asia


Následující den se podařilo jednomu z bloggerů ženu v nemocnici navštívit a krátce si s ní promluvit.

Blogger poté citoval její obvinění řidiče buldozeru z toho, že ignoroval výkřiky a varování davu, který ho upozorňoval, že leží pod jeho řetězy.

Tento incident je posledním ze série násilných konfrontací, k nimž došlo během vyvlastnění půdy, které se v posledních létech ve Vietnamu odehrává v čím dál větší míře.

Na začátku roku 2012 se stal případ, kdy dva chovatelé ryb bojovali proti vyvlastnění s podomácku vyrobenými minami a střelnými zbraněmi. Incident se odehrál na předměstí města Hai Phong.

O tři měsíce později byla povolána armáda a policie, aby provedli vyvlastnění jejich půdy. Tisíce policistů a vojáků muselo zakročit proti rolníkům, kteří se opevnili ve čtvrti Van Giang.

V září 2013 zastřelil Dang Ngoc Viet, rolník z provincie Thai Binh, pět místních úředníků pracujících na vyvlastnění jeho půdy, a poté zastřelil i sám sebe.

K fatálním situacím dochází zejména proto, že majitelé vyvlastněné půdy nemají žádnou budoucí perspektivu a možnost přestěhování nebo relevantního finančního odškodnění. Nemají za co pořídit nové bydlení, nebo půdu ke svojí obživě.

Podobné incidenty se odehrávají v sousední Číně, kde byla podle zprávy deníku The Telegraph v roce 2013 zabita buldozerem čtyřletá dívka, jejíž rodiče protestovali proti násilnému vyvlastnění jejich půdy. Jedná se o desítky tisíc případů vyvlastnění, z nichž se na veřejnost dostávají pouze ty nejzávažnější nebo nejsledovanější z nich.