Internetové servery na Světové internetové konferenci ve Wu-čenu, Čína.  (Johannes EIsele / AFP / Getty Images)
Internetové servery na Světové internetové konferenci ve Wu-čenu, Čína. (Johannes EIsele / AFP / Getty Images)
Li Chuan-ťün, bývalá učitelka na základní škole v Pekingu, začala obcházet omezení čínského internetu již v roce 2011. Zanedlouho poté, co se ocitla na střeše svého domu, politém benzínem, s kuchyňským nožem v ruce. Bránila se proti nucenému vystěhování a demolici domu.

Stejně jako nespočtu jiných Číňanů, Li vadila cenzura čínských médií. Protože se stala obětí nucené demolice, rozhodla se prolomit cenzorní systém a vyhledávat více informací, jak může proti zvůli státních úřadů bojovat.

Li si s pomocí dalších aktivistů stáhla Freegate, zřejmě nejpoužívanější software na obcházení online cenzury v Číně. Systému propracovaných omezení dostupnosti webu, který si nechala Čína s pomocí západních firem zbudovat, se obecně říká „Great Firewall“, neboli „Velká internetová zeď“ po vzoru Velké čínské zdi. Kvůli ní nemohou Číňané přistupovat na stránky běžně dostupné ve svobodných zemích, a jsou tak omezeni pouze na to, co projde přísným sítem cenzorů vládnoucího režimu.

„Můj první pocit byl: Jé, to je jako kouzlo! Uvědomila jsem si, že všechno z Čínské ústřední televize (CCTV) a tuzemských internetových stránek je falešné. Dozvěděla jsem se také, že existuje mnoho dalších lidí, kteří byli vystaveni ještě krutějšímu zacházení než já,“ uvedla v nedávném telefonickém rozhovoru Li Chuan-ťün.

20150617-free
Li Chuan-ťün v poutech v záchytném zařízení v Pekingu, 2012. (Screenshot / voachinese.com)

Internetová pevnost

Ve své snaze učinit z čínského internetu hrad opevněný tlustou zdí čínský režim přinutil občany, aby při surfování na webu používali svá skutečná jména a mohl tak stíhat každého, kdo se pokusí nastavené restrikce porušit.

Jediným problémem pro čínské úřady se stala prasklina ve zdi ve formě programů s názvy Freegate a UltraSurf, vyvinutými malou skupinou technologicky zdatných Čínských-Američanů.

Oba programy fungují na principu mazání stopy po surfování na internetu a představují pro čínské úřady skutečný problém, proti němuž se snaží urputně bojovat, a vystavují se tak dokonce riziku úplného knock-outu čínského internetu.

„Freegate to nikdy nevzdal a kdykoliv komunistická strana upgraduje svoji internetovou zeď, Freegate se upgraduje také.“ – demokratická aktivistka Cecilia Lan

V poslední době se však pozornost úřadů přesunula k blokování řady virtuálních privátních sítí (VPN), které vytvářejí šifrovaný tunel z klientského počítače na server mimo Čínu a obvykle stojí kolem 10 dolarů za měsíc. Umožňují uživatelům navštěvovat Facebook, YouTube, Gmail a další stránky, které nejsou v Číně dostupné.

Gmail byl například zcela zablokován koncem loňského roku a čínští cenzoři se poté zaměřili na činnost uživatelů, kteří se snaží získat přístup k Yahoo, Googlu, Microsoftu a služeb společnosti Apple. Západní softwarové firmy v Číně jsou také nuceny podřídit se tzv. bezpečnostní prověrce svých služeb a předat kontrolorům své zdrojové kódy.

20150617-free3
Mapa znázorňující aktivitu uživatelů Facebooku z celého světa. V Číně je Facebook zablokován a aktivita je tedy mizivá. (Karen Bleier / AFP / Getty Images)

Čínské úřady jsou jen zřídkakdy ochotny vysvětlit, proč takováto opatření dělají, nicméně se jim daří uzavírat rostoucí počet možností, jak se na svobodný internet v Číně dostat. S poklesem uživatelů se potýkají i Freegate a UltraSurf, nicméně boj zdaleka nevzdávají.

Generální ředitel společnosti Dynamic Internet Technology, která projekt Freegate spustila, Bill Xia uvádí že mnoho uživatelů má k jejich softwaru Freegate stále obtížný přístup: „Jsme pořád ještě uprostřed toho všeho, takže nechceme poskytovat žádné podrobnosti.“

Vytrvalí dobyvatelé zdi

20150617-free2
Michael Horowitz, bývalý vědecký pracovník v Hudson Institute. (Alex Wong / Getty Images)

„Freegate je to nejlepší, co jsem kdy vyzkoušela,“ říká demokratická aktivistka Cecilia Lan a dodává, že v některých situacích je sice lepší proti cenzuře použít programy, jako VPN nebo GoAgent, ale ty mohou čínské úřady vypnout, zatímco „Freegate to nikdy nevzdal a kdykoliv komunistická strana upgraduje svoji internetovou zeď, Freegate se upgraduje také“.

Michael Horowitz, bývalý vědecký pracovník v Hudson Institute, má o osud těchto dvou anti-cenzurních programů velký zájem. „Tyto společnosti pro mě představují příběh o Davidu a Goliášovi v moderním podání,“ říká Horowitz a dodává, že s trochou peněz se jim daří porazit miliardy dolarů ve spojení s tisíci těch nejschopnějších lidí v Číně. „Pro Čínu je to otázka přežití, hodí do hry všechno, co mají,“ podotýká vědec.

„USA, ale i jiné země, by měly mít zájem na svobodě internetu v Číně ze stejného důvodu, z něhož měl svět zájem na volném toku informací do Sovětského svazu.“ - Paul Rosenzweig

Freegate je financován převážně ze soukromých zdrojů a vždy se potýkal s nedostatkem prostředků na svůj vývoj. Jeho pracovníci i fanoušci proto doufají, že američtí politici brzy ocení hodnotu Freegate a jemu podobných a uvolní pro ně víc finančních prostředků.

Pokud by se programátorům podařilo své operace rozšířit, potom by se mohli k programům připojoval desítky milionů dalších IP adres, nemělo by již smysl internetové surfaře pronásledovat, neboť by to plošně prolomilo efekt internetové cenzury v Číně.

USA, ale i jiné země, by měly mít zájem na svobodě internetu v Číně ze stejného důvodu, z něhož měl svět zájem na volném toku informací do Sovětského svazu, říká Paul Rosenzweig, hostující člen v Heritage Foundation ve Washingtonu a konzultant na poli počítačového zabezpečení. „Autoritativní režimy udržují svou moc tím, že omezují přístup svých občanů k informacím, které by narušily jejich status quo. Chápu, proč to chtějí, nicméně americké zájmy v zásadě nejsou v souladu s těmi jejich.“

Chen Kuang-čcheng a Freegate

20150617-free4
Chen Kuang-čcheng ve Washingtonu, 3. června 2014. (Alex Wong / Getty Images)

Chen Kuang-čcheng je dobře známý slepý čínský aktivista, který od roku 2012 žije ve Spojených státech, poté co utekl z domácího vězení. Software Freegate a další anti-cenzurní programy používal v Číně několik let. O svých zkušenostech se svěřil v telefonickém rozhovoru s Epoch Times:

„Freegate se používá opravdu běžně, dá se stáhnout kdykoli a použít, jak je libo. Je také snadné ho otevřít a je velmi malý. Upgraduje se automaticky. Pokud ho vaši přátelé chtějí také použít, stačí jim ho poslat e-mailem. Klíčovou věcí však je, že komunistická strana ho nemůže zablokovat. Můžete si tak přečíst vše ze zahraničního zpravodajství a má všechny důležité zámořské zpravodajské kanály na přední stránce, stačí na ně kliknout.

„Je to berlínská zeď internetu a v Číně páchá tu největší škodu.“ - Chen Kuang-čcheng

Freegate měl obrovský vliv na probuzení čínského lidu. Komunistická strana ho potlačuje ve všech médiích, vesměs o něm neinformuje a když ano, tak v negativním tónu. Pokud by čínské úřady někoho stíhaly za jeho používání, bylo by to jako bezplatná reklama, protože jim nikdo nevěří. Když komunistická strana řekne, běžte na západ, tak všichni vědí, že mají jít na východ. Ale i když se o něm oficiálně nemluví, všichni ho stále používají. Pokud máte jednu osobu ve skupině přátel, která ho používá, tak to brzy má každý. A tak to jde od skupiny ke skupině. Mělo to obrovský dopad na Čínu, to je jasné.

Program jsme začali používat v roce 2003. Jeden člověk se při rozhovoru zmínil: 'Máme software, který používáme...', a pak zjistíte, že ostatní řekli: 'No my používáme Freegate také'. Jiní používají UltraSurf a VPN, ale já vždy používal Freegate, protože jsem zjistil, že je nejvýhodnější. Nevím o situaci v Číně teď a také jsem program po roce 2006 nemohl používat, protože mi zabavili počítač. Samozřejmě, po příchodu do Spojených států jsem ho už používat nemusel.

Vláda Spojených států by měla tyto programy zcela podporovat. Vývojáři jsou úžasní. Peníze stejně patří americkému daňovému poplatníkovi a pokud budou jen trochu použity pro podporu Freegate, byla by to investice do základních hodnot Ameriky. A firewall komunistické strany by se zhroutil. Je to berlínská zeď internetu a v Číně páchá tu největší škodu.“

Přeložil: Michal Cabejšek; upravil: OnH 


Vice na toto téma...

Čtěte také:

Stránky agentury Reuters byly v Číně zablokovány

Jeden z nejvyšších čínských cenzorů nyní ovládá váš internetový prohlížeč

Český sen v Šanghaji – největší výstava umění za 60 let bez cenzury