Čínská vicepremiérka Liu Yandong během americko-čínských jednání ve Washingtonu DC, 21. listopadu 2013. (Paul J. Richards / AFP / Getty Images)
Čínská vicepremiérka Liu Yandong během americko-čínských jednání ve Washingtonu DC, 21. listopadu 2013. (Paul J. Richards / AFP / Getty Images)
Český premiér Bohuslav Sobotka a prezident Miloš Zeman si potřásli rukou s další úřednicí Komunistické strany Číny, Liou Jen-tung (Liu Yandong), která reprezentuje asijskou zemi na summitu ministrů zdravotnictví zemí střední a východní Evropy a Číny v Praze.

Oblast zdravotnictví patří podle současné situace mezi nejzkorumpovanějších oblasti čínské společnosti. Zejména problematika fungování transplantační medicíny v Číně zaujímá čelné místo v mezinárodním bioetickém diskurzu. Předmětem značného etického znepokojení je zejména vynucené darování orgánů od vězňů odsouzených k smrti a vězňů svědomí. Taková praxe spadá do kategorie obchodování s lidmi, které zapovídá Norimberský kodex, Helsinská deklarace, Belmontova zpráva, příslušné principy WHO a WMA i nedávno přijatá Istanbulská deklarace.

O tom, že má čínský vládní systém značné problémy s korupcí, hovoří několik let i samotná Komunistická strana Číny, která od roku 2012 provedla rozsáhlou interní čistku* ve vlastních řadách. Proběhlo několik desítek tisíc zatčení a za mříže se dostal i nejvyšší člen stálého výboru politbyra, jakým byl "policejní car" Čou Jung-kchang. Více...

Poslední vysoký delegát, první vicepremiér Čang Kao-li (Zhang Gaoli), který přijel do Prahy v čele pětisetčlenné delegace čínských podnikatelů v srpnu 2014, je důvodně podezřelý z účasti na genocidě podobně jako pět dalších členů tehdejší delegace. Více... 

Není tedy bulvárním prohlášením, že druhá vicepremiérka Liu Yandong v Praze reprezentuje značně zkorumpovaný systém, neboť se jedná o podložený fakt.

Vzájemný styk a spojování světové a čínské medicíny bude mít pravděpodobně dvojsečný účinek. Čínské zdravotnictví může zvýšit korupci zahraničních úředníků a naopak, zahraniční lékaři a úředníci mohou přispět k nápravě čínského systému, který si neklade morální zábrany.

Na žádost OSN čínský režim dosud neposkytl žádné informace ani statistiky, které by mohly obvinění vyvrátit nebo přinést vysvětlení původu značného množství darovaných orgánů.


Premiér Bohuslav Sobotka s místopředsedkyni Státní rady Čínské lidové republiky Liu Yandong, 15. června 2015. (Vlada.cz)
Premiér Bohuslav Sobotka s místopředsedkyni Státní rady Čínské lidové republiky Liu Yandong, 15. června 2015. (Vlada.cz)

Protože Česká republika nedávno podepsala Úmluvu proti obchodování s lidskými orgány, měli by její zástupci i v tomto ohledu důkladně zvážit svoje působení a osvětovou činnost v této oblasti.

Problematiku čínské transplantační chirurgie řešily nedávno publikovaný článek v časopise Tempus Medicorum, rezoluce Evropského parlamentu z prosince 2013, zprávy zpravodajů OSN, vyjádření expertů lékařského sdružení DAFOH a mezinárodní tým vyšetřovatelů.

Podle důvěryhodných zdrojů se v čínských vězeních odehrávají zločiny násilných odběrů orgánů vězňům svědomí. Dle výpovědí očitých svědků, zaměstnanců nemocnic a vězeňské služby jsou tyto odběry v mnoha případech prováděny na živých lidech.

Takto zneužíváni jsou podle vyšetřovatelů převážně následovníci Falun Gongu, křesťané, Ujgurové a Tibeťané.

U příležitosti návštěvy vicepremiérky Liou Jen-tung upozorňuje na praktiky čínského transplantačního odvětví česká Asociace Falun Gong. „Naléhavě vyzýváme zástupce České lékařské komory, vlády a parlamentu, aby se o této problematice informovali. Španělský soud označil pronásledování Falun Gongu v Číně za akt genocidy a zločinů proti lidskosti, což jsou skupiny nejtěžších zločinů. Pokud občané ČR vycestují do Číny za účelem transplantace, mohou se tak do těchto zločinů nevědomě zapojovat.“

Čínské vedení zpravidla vznesená obvinění odmítá. Na žádost OSN však čínský režim dosud neposkytl žádné informace ani statistiky, které by mohly obvinění vyvrátit nebo přinést vysvětlení původu značného množství darovaných orgánů. Obvinění čínští úředníci se nedostavili ani k obhajobě u šlanělského soudu, který je obeslal již v roce 2009.

Experti odhadují že existuje na 100 tisíc neobjasněných transplantací, které byly vykonány v Číně od roku 2000 do dnes. Jako nejpravděpodobnější zdroj označují „vězně svědomí“.

Videoreportáž - Rezoluce Evropského parlamentu

Problematika transplantací

Zjištění vyšetřovatelů uvádějí, že čínští lékaři provádějí ve vězeních podrobné zdravotní prohlídky zaměřené na zdravé vězně, kteří si nestěžují na zdravotní obtíže. Prohlídky údajně obsahují odběry krve, aplikaci elektro-kardiogramu a vyšetření stavu tělesných orgánů. Pomocí zdravotních prohlídek je podle nich vytvářen seznam potenciálních dárců orgánů, záznamy jejich krevních skupin a popis zdravotního stavu.

Při poptávce po transplantaci orgánů od zájemců z Číny nebo zahraničí je podle vyšetřovatelů ze seznamu vybrán vězeň, který je ve stejnou dobu jako pacient převezen do nemocnice, kde mu jsou bez jeho svolení odebrány orgány a transplantovány do těla pacienta.

Existenci seznamu potenciálních živých dárců vysvětlují extrémně krátké čekací lhůty na orgány - v délce několika týdnů. Nikdo na světě není schopen garantovat zajištění orgánů v tak krátkém časovém úseku. Časově naplánovat transplantaci životně důležitých orgánů, kdy dárce po odebrání životně důležitého orgánu umírá, znamená, že musí existovat živý dárce čekající na odebrání orgánu, a tedy čekající na smrt.

Evropský parlament v prosinci 2013 uznal důkazy a vyšetřovací zprávy expertů jako důvěryhodné a v Usnesení Evropského parlamentu o nedobrovolném odebírání orgánů v Číně (2013/2981(RSP) důrazně vyzval čínský režim k neprodlenému ukončení těchto praktik, započetí vyšetřování a stíhání viníků.

Zapojení vládnoucího režimu

Celý systém pochybných obchodů s lidskými orgány podle vyšetřovatelů funguje s vědomím vládnoucího čínského režimu a jeho ministerstva zdravotnictví. Důkazy odhalují, že jsou do systému zapojeny soudy, věznice, policie i nejvyšší představitelé vládnoucí komunistické strany, kteří z něj profitují.

Zdroje vyšetřování

Hlavní část důkazního břemena je založena na výpovědích bývalých vězňů, výpovědích čínských doktorů, očitých svědků a telefonních hovorech uskutečněných s personálem čínských nemocnic. Dále na analýzách počtu provedených transplantací, popravených vězňů, oblasti čínské transplantační chirurgie a čínské společnosti.

Článek byl upraven 15. 6. 2015 (23:00)

Zdroj: Lidská práva bez hranic

Čtěte také:

Tempus Medicorum: Čína čelí tlaku kvůli využívání orgánů vězňů pro transplantace

Evropský parlament zápasí s odpovědností za neetické transplantace v Číně

Čínský úředník vyzývá k odhalení úlohy bývalého šéfa bezpečnosti v otázce odebírání orgánů

PŘEHLED VYSOKÝCH ČÍNSKÝCH FUNKCIONÁŘŮ ZATČENÝCH ZA KORUPCI:
INFOGRAPHIC-The-Xi-Effect-20141202-v5