20150519-kytky
Seeger v roce 1955. (Volné dílo)
Where Have All the Flowers Gone“ – Řekni, kde ty kytky jsou, byl původní protiválečný song, který v roce 1961 nahrála folková skupina (založená v r. 1957) The Kingston Trio. Byla to jejich nahrávka, která tento song proslavila. V domnění, že jde o lidovou píseň, uváděli ji vždy bez autora.

Z omylu je vytrhl až telefonní rozhovor samotného skladatele Peta Seegera, který song složil roku 1955, když cestou letadlem na koncert do Ohia listoval svými poznámkami a našel citáty z Tichého Donu od Šolochova, jejž četl asi rok či dva předtím. Kozácká píseň Tovchu, tovchu mak jej inspirovala, že tehdy napsal první tři sloky.

Původní ruský text zněl:

A kde jsou husy? Utekly v rákosí.
A kde je rákosí? Dívky je sebraly.
A kde jsou dívky? Dávno se provdaly.
A kde jsou kozáci? Odešli do války.

Pet Seeger napsal k songu první tři sloky, další verše doplnil zpěvák Joe Hickerson v květnu 1960, čímž píseň dostala svou specifickou podobu, kdy poslední sloka odkazuje na první a všechny dohromady tak tvoří jakýsi kruh.

Co se týče melodie, jako základ Seegerovi posloužily ruská lidová píseň Koloda Duda a americká Drill, Ye Tarriers, Drill, složená již roku 1888 Thomasem F. Caseyem.

Ještě koncem roku 1960 se této konečné verze se ujali Peter, Paul and Mary, folkové trio. O rok později song proslavili právě The Kingston Trio. V českém prostředí je píseň neméně oblíbená, známá je spíše pod názvem Řekni, kde ty kytky jsou.Kromě již jmenovaných folkařů byl proslulý song nazpíván mnoha dalšími interprety, jako byla Marlene Dietrichová, Joan Baezová, The Mamas & the Papas a dašími. Přeložena byla do nejméně 25 jazyků včetně češtiny.

Autorkou české verze je Jiřina Fikejzová, song nazpívaly například Judita Čeřovská, Marta Kubišová nebo Marie Rottrová.Lidové písně do kruhu

Je pozoruhodné, že ve slovanských lidových písních se podobné schéma textu opakuje u různých národů. V české lidové poezii můžeme narazit na podobnou říkanku:

Byl jeden domeček

(K. J. Erben)

Byl jeden domeček,

v tom domečku stoleček,

na stolečku mistička,

na mističce vodička,

v té vodičce rybička.

„Kde je ta ryba?“

Kočka ji snědla.

„Kde je ta kočka?“

V lesy zaběhla.

„Kde jsou ty lesy?“

Na prach shořely.

„Kde je ten prach?“

Voda ho vzala.

„Kde je ta voda?“

Voli ji vypili.

„Kde jsou ti voli?“

Páni je snědli.

„Kde jsou ti páni?“

Na hřbitově zakopáni.