Čínští lékaři nesou čerstvé orgány k transplantaci, nemocnice v provincii Che-nan, 16. srpna 2012. (screenshot z Sohu.com)
Čínští lékaři nesou čerstvé orgány k transplantaci, nemocnice v provincii Che-nan, 16. srpna 2012. (screenshot z Sohu.com)
Čínský lékař Ťiang Jen-jung, který do světových médií v roce 2003 vypustil informaci o zakrývání epidemie nemoci SARS, nyní veřejně otevřel další z celosvětově diskutovaných tajemství čínského režimu: zapojení vojenských nemocnic do odebírání orgánů vězňům, a to i v případě, kdy dárci jsou dosud naživu.

Dřívější odhalení Ťianga Jen-junga proslulo jako první případ, kdy čínský doktor odkryl zahraničním médiím existenci epidemie SARS, která byla čínskými úřady zakrývána. To je pro člověka stále žijícího v Číně velmi neobvyklé. Jeho objevení se v 15minutovém interview s hongkongskou televizí je ještě neobvyklejší, a ke všemu ještě zahrnuje konkrétní jména a výčet údajných zločinů v současné době stále činného vojenského lékaře.

„Naprostá většina dodávek jater v Číně pochází od vězňů, kteří byli popraveni. V té době neexistoval žádný zákon. Prostě se šlo toho vězně popravit. Zda rodina souhlasí, nebo ne, jakmile jsou mrtví, jdou a vezmou jim orgány,“ řekl Ťiang Jen-jung, proslulý 80letý bývalý vojenský chirurg, v rozhovoru s hongkongskou kabelovou televizí.

„Jakých rozměrů to dosáhlo? Na popraviště jezdily sanitky z 301 Vojenské nemocnice se skupinou chirurgů.“ Jakmile vězni byli zastřeleni, dali se chirurgové do práce, řekl Ťiang Jen-jung. 301 Vojenská nemocnice je hlavní nemocnicí Lidově osvobozenecké armády v Pekingu, řízená přímo Ústřední vojenskou komisí.

Používané praktiky se ale vyvinuly do obzvláště zlověstného a námezdního směru, jakmile lékaři zjistili, že čím čerstvější orgán je, tím lépe.

Ne úplně mrtvý

„Pro transplantaci jater,“ řekl Ťiang, „je nejdůležitější zkrátit dobu, ve které játra nemají žádnou cirkulaci krve. Jakmile je člověk usmrcen, krev přestane obíhat. Takže pokud tam je dlouhá časová prodleva, funkce a přežití orgánu jsou poměrně nízké.“

V prostředí bez institucionálního dohledu nebo etické kontroly je předvídatelné, že se něco podobného stane.

Takže později stříleli vězně tak, aby je úplně nezabili. Pak je urychleně odnesli do sanitky, a přímo na místě začali z těla vyjímat orgány...“ - Ťiang Jen-jung, bývalý vojenský lékař.

„Takže později stříleli vězně tak, aby je úplně nezabili. Pak je urychleně odnesli do sanitky, a přímo na místě začali z těla vyjímat orgány, a dávat je stranou. Právě takhle to dělají,“ uvedl Ťiang Jen-jung.

Výpověď Ťianga Jen-junga do značné míry potvrzuje to, co řada zahraničních výzkumníků dokládá již řadu let. Ťiang však blíže neodhalil, zda byli popravení vězni zločinci odsouzení na smrt nebo, jak tvrdí západní vyšetřovatelé, že mnozí „nedobrovolní dárci orgánů“ jsou vězni svědomí.

Americký novinář Ethan Gutmann a kanadští právníci David Kilgour a David Matas uvádějí, že hlavním zdrojem orgánů v Číně za posledních 15 let byli Číňané z duchovního hnutí Falun Gong (Fa-lun-kung nebo Falun Dafa), pronásledovaného čínskou komunistickou stranou.

Odhalení přichází jako součást Ťiangova pokusu o naplnění vůle jeho zemřelého mentora Dr. Chua I-weje, který udělal kariéru v Lidově osvobozenecké armádě. Dr. Chua I-wej je postava tak uctívaná, že jeho bílá socha stojí na dvoře Všeobecné fakultní nemocnice v Pekingské armádní oblasti, nadepsaná bývalým vůdcem komunistické strany Chu Ťin-tchaem.

Odhalení vysokých úředníků

Ťiang řekl, že předtím, než Chua I-wej v roce 2006 zemřel, „svěřil mi úkol odhalit nedovolené aktivity odběru orgánů lidové osvobozenecké armády, a zejména jednoho z klíčových chirurgů a jeho politického ochránce: Li Š'-junga a Sü Cchaj-choua“.

Sü Cchaj-chou byl jedním z nejmocnějších mužů čínské armády, generál a místopředseda Ústřední vojenské komise, která řídí čínské ozbrojené síly a člen politbyra. Sü byl letos svržen v rámci neúprosné politické čistky současného prezidenta Si Ťin-pchinga, která systematicky odstraňuje všechny úředníky pochybné loajality, a to zejména ty, kteří jsou loajální bývalému šéfovi strany Ťiang Ce-minovi.

„V celé zemi nenajdete někoho jiného, kdo by byl ​​tak zkorumpovaný, tak ničemný a tak připravený lhát a podvádět,“ řekl Ťiang Jen-jung na vrub charakteru Sü Cchaj-choua. „Celá země je ve stejné situaci. Vláda je zkorumpovaná penězi, mocí...“

Sü Cchaj-chou získal svou pozici prostřednictvím vlivu exprezidenta Ťiang Ce-mina, který se ujal moci po masakru studentů na náměstí Nebeského klidu v roce 1989, který sám podporoval.

Údajně právě kvůli činnosti Sü Cchaj-choua nebyl schopen rádce a strýc Ťianga Jen-junga, vojenský lékař Chua I-wej, odhalit nekontrolovatelný stav odebírání orgánů vězňům, který se začal praktikovat mezi vojenskými lékaři za doby působení chirurga Li Š'-junga, řekl v rozhovoru Ťiang Jen-jung.

Li Š'-jungova kariéra zaznamenala „raketový vzestup“ prostřednictvím vytrvalého politikaření, až nakonec dosáhl na post ředitele centra pro transplantace jater ve Všeobecné fakultní nemocnici v prostoru pekingského vojenského velitelství. Ťiang uvedl, že svoji kariéru začal s falešnými pověřovacími listinami jako chirurg.

Chua I-wej se údajně pokoušel iniciovat vyšetřování neetických praktik Li Š'-junga, avšak všechny jeho pokusy ztroskotaly díky vlivu Sü Cchaj-choua, který nad ním držel ochrannou ruku.

Video-reportáž hongkongské televize konfrontuje Li Š'-junga přímo na jeho pracovišti v pekingské Všeobecné fakultní nemocnici v oblasti vojenského velitelství. Není jasné, jak byli schopni se dostat dovnitř, vzhledem k citlivosti tématu a umístění nemocnice. „Tohle je vojenská nemocnice, tady nesmíte pokládat žádné otázky,“ řekl Li Š'-jung, když se prosmykl kolem reportérů.

Pozadí odhalení a politické zájmy

Zda stojí za odhalením Ťianga Jen-junga širší politické cíle komunistické strany, je nejasné, ale jeho poznámky jsou vysoce explicitní a poměrně daleko od očekávaného chování staršího čínského vojenského chirurga. I když v podstatě přitěžuje úředníkům spojeným s exprezidentem Ťiang Ce-minem, odhaluje také zneužívání odebírání orgánů v lékařském vojenském komplexu.

Jeho obvinění jsou většinou omezena na zločiny několika málo lidí: Především na Li Š'-junga a jeho ochránce Süa Caihoua, který již byl sesazen. Zda se jedná o pokus očistit širší institucionální úlohu armády při odebírání orgánů popraveným vězňům, a také vězňům svědomí (o kterých se Ťiang nezmiňuje) je nejasné.

Přeložil Milan Kajínek small United Kingdom

Česká transkripce (Pinjin): Che-nan (Henan);  (Jiang Yanyong); Chua I-wej (Hua Yiwei); Li Š'-jung (Li Shiyong); Sü Cchaj-chou (Xu Caihou); Si Ťin-pching (Xi Jinping); Ťiang Ce-min (Jiang Zemin).

Čtěte také:

Bývalý dozorce odhaluje obchod s orgány ve věznici provincie Kuang-tung

Příkaz k využívání vězňů pro transplantace dal exprezident Ťiang Ce-min, říkají vyšetřovatelé

Bílý dům reagoval na petici o odebírání orgánů vězňům svědomí v Číně