Ilnara Dudash čte majdanské deníky spolu s herci z Horáckého divadla v Jihlavě. (Zdenka Danková/Epoch Times ČR)
Ilnara Dudash čte majdanské deníky spolu s herci z Horáckého divadla v Jihlavě. (Zdenka Danková/Epoch Times ČR)
Ukrajinci jsou  východoslovanský  národ, který je podle počtu třetím největším  slovanským  národem a osmým největším národem  Evropy. Jejich jazykem je  ukrajinština, část Ukrajinců však má za svůj rodný jazyk ruštinu.

Přicházejí do ČR za prací, mluví podobnou řečí, na plat jsou skromní, ale ve své zemi by možná neměli výdělek vůbec žádný. Mnohdy musejí snášet český šovinismus, malé mzdy nebo jiné ataky na svou přítomnost v zemi. Po vypuknutí ozbrojeného konfliktu na Ukrajině řeší každý z nich svoje starosti jinak.

Serhiy, muž středního věku, odpovídá:

Kdy jste odešel z rodné Ukrajiny sem do ČR?

Jsem zde 12 let. Proč jsem odešel? Protože v té době u nás nebyla vůbec práce.

Máte ve své zemi dům, nějaký majetek, pozemky nebo příbuzné?

Mám. Mámu. Pozemky také.

Máte snahu se vrátit zpět?

Plánuji to. Záleží na tom, jak se bude vyvíjet situace.

Dostáváte od ukrajinské armády nějaké zprávy nebo povolávací rozkazy?

Zrovna já jsem nedostal zatím nic. .. Nevím, co by chtěli. Ať už vláda nebo armáda.

Stále jste jste občanem Ukrajiny ...

Když jsem občanem Ukrajiny, proč se vláda nebo armáda doteď o mě nezajímaly? Vědí, z čeho žiju? Jak mě může vláda povolávat do té války, když nevím, kvůli čemu se tam válčí?

Vy jste nebyl v základní vojenské službě. Proč ne?

Abych řekl pravdu, vůbec se mi na vojnu nechtělo. To už je tak 15 let.

Jak jste se z té povinnosti dokázal vyvázat?

Nijak. Prostě jsem odjel.

Do té doby vás nehledali?

Hledali.

U nás šlo vyváznout přes modrou knížku...

Také se to dělalo přes úplatky. Modrou knížku jsem nekupoval, ale nějaké úplatky u toho byly. Za „modrou knížku“ oni chtěli myslím … 700-800 dolarů. To jsem ale nedal. Odjel jsem.

Když jedete navštívit Ukrajinu, na hranicích vás nehledají? Máte svůj ukrajinský pas. Nebojíte se, že vás povolají do války?

Nebojím se, protože tam se snaží celou tu ukrajinskou armádu – rozválit (tj. rozložit). Což se jim povedlo. Nevím, kdo má na tom zájem, asi někdo z vlády. Tehdy když jsem odjížděl, tam byl ještě prezidentem Kučma.

Serhijÿ je toho názoru, že lidé z Doněcku a Luhansku si tzv. „nadělali do bot“. Na Majdanu šlo o ruskou propagandu, provokaci Berkutu. Za asi tak 20-23 let ukrajinská armáda zastarala. Nebyla modernizovaná.

…........................

Naděžda, paní středního věku, sděluje:

Asi zase půjdu a budu muset vzít 60 tisíc a poslat je tam, aby mého syna nevzali na vojnu. Nechci, abych jeho mozek viděla rozstříknutý po autě, jak to bylo vidět nedávno v TV, říká znepokojeně. Se svým nyní 20letým synem žije v ČR už řádku let.

Kam takové peníze posíláte?

Tam jsou starší důstojníci, kteří mohou napsat doklad, opatřený otiskem prstu nebo okem, můžou dát potvrzení, že je nemocný, že nemůže narukovat do války.

Nejprve pošlete tu částku a oni vám pošlou ten doklad?

Ano, pošlou. Měla jsem papír, že studuje, platný do roku 2015, ale už musím zase zaplatit.

Tito starší důstojníci nebo vojenští úředníci už získali pomocí těchto úplatků příjem vyšší, než má možná ministr, tvrdí paní Naděžda, jejíž syn dostal poštou již několik povolávacích rozkazů z rodné země.

…............................

Podnikatelka Ljubov, 35 let:

Proč jste opustila svoji zemi a přišla sem do ČR?

Do ČR jsem vloni přišla za manželem, protože on je Čech. Šla jsem za ním, to je důvod, proč jsem opustila Ukrajinu.

Máte na Ukrajině svoje blízké. Když tam v současnosti jedete, nemáte obavu?

Nemám. Na západě Ukrajiny je klid, od konfliktu dělí tu oblast tisíc kilometrů. Na západě mají ten život stejný, jako tady, takže – nemám strach. V okolí Lvova se cítím bezpečně.

Každý den mluvím se svými blízkými pomocí Skype.

Jaká příčina myslíte, že způsobila válečný konflikt, jde opravdu o ruskou agresi?


Myslím, že to vše je způsobeno politikou Putina. Tahle válka byla už dávno promyšlená. Pouze ji na východě připravovali informačně. Myslím, že jde hlavně o peníze. Zejména proto, že západní Ukrajina je blízko Evropě, většina tamních lidí navštěvuje Evropu a vidí, že je tu lepší život než v Rusku, než v Ukrajině. A to vadí Putinově politice, on nechce, aby se Ukrajina přidala k Evropě. Jemu vyhovuje, když Ukrajina je částí Ruska. Vadí mu, kdyby ji chránilo NATO.

Proti Rusům nemám vůbec nic. Moje nejlepší kamarádka žije v Moskvě. Mám kamarádky po celém světě, v Egyptě, v Německu, v Ukrajině i v ČR. Polovina mých spolužáků žije také v Rusku. Nezáleží mi na tom, zda někdo je Rus nebo Ukrajinec, je mi to jedno.

Důležité je pro mne, aby ten člověk byl rozumný a dobrý.

Důvěřujete prezidentu Porošenkovi?

Tak 50 ku 50. Porošenko se na jedné straně snaží v zemi něco zlepšit, ale na druhé straně je člověkem, který vede válku s Ruskem, s Putinem, ale má svoje fabriky v Rusku. Jeho čokoládovny v Rusku i teď normálně fungují.

…...............................................

Ilnara Dudash, zástupkyně Ukrajinské iniciativy Jižní Moravy:

Můžete krátce sdělit, co je nového v konfliktu, jak to vidíte vy a jak se angažujete pro svoji zemi?

Nového je v konfliktu málo, respektive se o něm čím dál méně mluví. I na Ukrajině. Příměří jakž takž funguje. Jak to vidím, je hrozné, co konflikt udělal s tak krásnými oblastmi, jako jsou Doněck a Luhansk.

Je mi líto místních lidí, ale myslím, že to není konec. Je to jen jakýsi manévr. Jsem si jista, že Rusko to jen tak nenechá. Určité sankce znamenají pro Rusko nemyslitelné ztráty. Také cena ropy se poslední dobou nevyvíjela pozitivně. Proto se Rusko stáhlo, ale to bohužel není konec.

Jak se angažuji? Jsem jednou ze zakladatelek Ukrajinské iniciativy Jižní Moravy. Organizovali jsme různé protestní akce. Dodnes funguje v Brně sbírka pro lidi postižené konfliktem. Dále se zaměřujeme na organizování kulturních akcí, pomoc s integritou Ukrajinců apod.

Děkujeme za rozhovory.