Z plošiny zdraví Aliyah & Jens, Johno, Miriam, Zoe, Andreas. (Foto: Greenpeace ČR)
Z plošiny zdraví Aliyah & Jens, Johno, Miriam, Zoe, Andreas. (Foto: Greenpeace ČR)
V Tichém oceánu, přibližně 4 000 námořních mil od západního pobřeží USA, se na palubě lodi Esperanza nachází šest lidí. Tato šestice podle hnutí Greenpeace zastupuje 6 milionů ochránců Arktidy po celém světě, kteří nesouhlasí s těžbou ropy v Arktidě.

Z paluby lodi Esperanza sledují obří těžební plošinu Shellu - Polar Pioneer již od chvíle, kdy opustila zátoku Brunei (Bruney Bay) v Malajsii. Ta právě míří na sever, aby již letos v létě začala těžit ropu v Arktidě. 

Posádka lodi Esperanza, Jens, Johno, Miriam, Andreas, Zoe a Aliyah, odmítá, aby Shell těžil ropu v Arktidě. Společně chtějí přitáhnout pozornost celého světa k podle nich nezodpovědnému plánu tohoto ropného giganta a upozornit na zbytečnost těžby ropy v této oblasti.

Těžební flotila Shellu vyplula dřív, než získala souhlas USA

Esperanza. (Foto: Greenpeace ČR)
Esperanza. (Foto: Greenpeace ČR)
„Arktická těžební flotila Shellu se dala do pohybu dřív, než k tomu vláda Spojených států vydala souhlas,“ informuje Šárka Pechová, tisková mluvčí Greenpeace v ČR.

„Pokud v Arktidě začne těžit, bude jen otázkou času, kdy dojde k ropnému úniku, a samotný ropný průmysl přiznává, že ropný únik v odlehlé Arktidě by bylo téměř nemožné odstranit. Místní lidé a mořský život by po mnoho následujících let trpěli následky. Společně můžeme přesvědčit vlivné politiky, aby plány na těžbu ropy v Arktidě zarazili …,“ uvedla Pechová. 

Aktivisté opustili palubu Esperanzy a nalodili se na obří ropnou plošinu Polar Pioneer patřící firmě Shell, která směřuje k severu. Šestice lidí je v tuto chvíli zavěšena pod nástavbou ropné plošiny.

Online zpravodajství z oceánu

Vyzbrojeni smartphony, notebooky a solárními panely budou o dění na plošině informovat prostřednictvím hashtagu #TheCrossing. Pokusí se najít místo pro svoji základnu a setrvat tak dlouho, jak to bude nutné, uvádějí aktivisté.

„Potřebujeme podporu lidí, kteří vědí, že Arktida si naši ochranu zaslouží,“ dodává tisková mluvčí Greenpeace. Aktivisté mají za úkol podávat zprávy a fotografie z místa vrtu a dokumentovat případné ohrožení životního prostředí.

Vyjádření Shellu

Deník Epoch Times se pokoušel získat vyjádření firmy Shell k situaci okolo těžební plošiny Polar Pioneer, avšak na opakované volání na číslo českého zástupce firmy P. Šindlera telefon nikdo nezvedá.