Jitka Hosprová hraje v Museu Kampa současně s výstavou Zdeňka Buriana. (prochazkyumenim.cz)
Jitka Hosprová hraje v Museu Kampa současně s výstavou Zdeňka Buriana. (prochazkyumenim.cz)
Pražské Museum Kampa letos hledá společnou cestu mezi hudbou, výtvarným uměním a historií. Na otázku, co takové slovní spojení vlastně znamená, odpovídá zakladatelka festivalu, přední česká violistka Jitka Hosprová.

Hudební procházky uměním v Museu Kampa vycházejí a navazují na velmi úspěšné předchozí dva ročníky. „Procházky uměním vznikly na severním Plzeňsku, odkud pocházím. Velmi mě lákalo hrát nejenom v koncertních sálech, ale také v objektech, které mě obklopují. Na severním Plzeňsku jsem vyrůstala a je zde bohatství památek z období baroka,“ řekla Jitka Hosprová Epoch Times.

Klasický koncert nebo prohlídka památky či muzea představují v dnešní době standard. Návštěvníci kulturních akcí si však podle virtuosky žádají víc. „Vnímám umění jako věc obecnou. Je to propojení několika světů. Vždy si myslím, že pokud hudba zazní v prostředí kostela nebo zámeckém sále, přináší posluchačům umocněný zážitek,“ vysvětluje Jitka Hosprová.

Jitka Hosprová hraje v Museu Kampa současně s výstavou Zdeňka Buriana. (prochazkyumenim.cz)
Jitka Hosprová hraje v Museu Kampa současně s výstavou Zdeňka Buriana. (prochazkyumenim.cz)

Procházky uměním zaujaly mecenášku a zakladatelku Musea Kampa paní Medu Mládkovou, která po smrti svého manžela Jana Mládka, ve spolupráci s magistrátem hlavního města Prahy, iniciovala rekonstrukci objektu někdejších Sovových mlýnů na Kampě na galerii, kde v současnosti sídlí Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových.

„Nesmírně si toho vážím, protože pro mě je velké ocenění, že právě v prostoru, kterému Meda Mládková věnovala celý život, smím tvořit,“ říká Jitka Hosprová. „Mám z toho radost, těším se na to a jsem ráda, že můžu publiku nabídnout něco, co je originální.“

Ve spolupráci Jitky Hosprové a Medy Mládkové vznikla klasická hudební produkce v Museu Kampa obohacená o netradiční procházku uměním, při které se návštěvníci koncertu zábavnou formou seznámí s aktuální výstavou, která v galerii probíhá.

Jitka Hosprová při svých „procházkách uměním“ nabízí jak odlišný repertoár, tak představuje různé hudební hosty, kteří ji doprovázejí hrou na harfu, harmoniku, klavír a další.

Více o akci naleznete na Facebooku nebo na stránkách ProchazkyUmenim.cz


Jitka Hosprová


Jitka Hosprová. (jitkahosprova.com)
Jitka Hosprová. (jitkahosprova.com)

Jitka Hosprová je první česká sólistka na violu, která získala uznání také v zahraničí. Je zastánkyní klasické hudby a na svých albech prezentuje především klenoty české violové literatury a světové klasické moderny.

Vystudovala Akademii múzických umění v Praze obor viola u doc. Jana Pěrušky a spolupracovala s legendárním italským violistou Luigi Albertem Biancchim, který ji dovedl k virtuóznímu mistrovství.

Sólově spolupracuje s řadou světových orchestrů – Vídeňský rozhlasový orchestr, Orchesre Lorain, Belgická Filharmonie, Camerata Chile, Česká Filharmonie, FOK, France Chamber Orchestra atd.

Jako solistka se představila na řadě světových hudebních festivalů – Presenses-Francie, Rheingau Sommer, Kulturtage Dresden, Pražský Podzim, Pražské jaro, Moravský podzim, Smetanova Litomyšl, Kartágský hudební podzim a jiné.

Má za sebou sólová debutová vystoupení v Londýně, Vídni, Paříži, Stockholmu, Římě, Santiagu de Chile, Washingtonu D.C a New Yorku. „Jitky vášnivý vztah k viole dává publiku jasně na vědomí existenci tohoto přehlíženého nástroje, přináší fascinující violovou literaturu a inspiruje skladatele ke komponování nových děl. Je to strhující umělkyně na pohled,‘‘ říká o ni DeeAnne Hunsteinová, ředitelka Hunstein Artist Services v New Yorku.

Jitka Hosprová je vyhledávanou sólistkou a komorní umělkyní. Jako host vystupuje s předními českými kvartety a tvoří spolu s harfistkou K. Englichovou a flétnistou C. Jansem (Lux.) exkluzivní trio Bohemia Luxembourge.

Hraje na italský nástroj z roku 1856 Andrea Postacchini a na český nástroj model Amati 1615 z roku 2012 Petra Zdražila.

Vystoupení Jitky Hosprové na kanálu YouTube

Jitka Hosprová hraje Rhapsody Concerto - Bohuslav Martinů 

Litomyšl Music Festival, Moravien Philharmonic Orchestra


Čtěte také:

Jitka Hosprová: Při budování obchodních vztahů s Čínou se na něco důležitého zapomnělo

Jitka Hosprová – Shen Yun připomíná prastaré hodnoty a principy, které stále existují, jenom na ně zapomínáme

Jitka Hosprová, iniciátorka koncertu za Kao Č'-šenga: Mám pocit, že takhle to na světě nemá být

O Shen Yun v Praze s Jitkou Hosprovou: Bylo to impozantní představení, říká přední česká violistka

Album: Píseň noci - Jitka Hosprová a Kateřina Englichová (Chanson dans la nuit)