Zatímco si děti hrají, maminky běží s úsměvem. (Zdenka Danková/Epoch Times ČR)
Počasí připomínalo spíše konec ledna než jaro, když na Březinkách, v jihlavském obchodním centru, odstartoval festival běhu maminek, který zůstává štafetou předávanou každý druhý víkend po celé ČR.

Na velikonoční Bílou sobotu se na startu objevily převážně mladé maminky se svými dětmi a doprovodem; někteří tatínci se přidali i s kočárkem.

Pěkná startovní trička překrývaly teplé vesty, šály nebo bundy, které chladno donutilo účastníky běhu si navléct na tělo. Jak následně sdělili po doběhu do cíle, zima nikomu nebyla.

Co vás přimělo zapojit se do běhu maminek?

„Myslím si, že je to super nápad uspořádat něco takového, dát maminky dohromady a trošku pohybu společně!“ sděluje jedna z maminek.

20150404maminyrunbrezinky9
Módní přehlídka pod širým nebem vyžadovala opravdovou statečnost manekýnek. (Zdenka Danková/Epoch Times ČR)
„Moje manželka bude startovat, jsem jen doprovod,“ doplňuje mladý tatínek vezoucí kočárek.

„Určitě je skvělé podpořit sportovní akci a maminky s dětmi, protože je důležité zapojit se do takových akcí a sportovat,“ sděluje další mladá maminka ve startovním tričku.

„Ráda se zúčastňuji takovýchto společenských akcí, protože na mateřské dovolené jsem ráda, že můžu někam vyrazit. ... O akci jsem se dověděla přes Facebook.“

Když po startu vyrazili účastníci na určenou trasu, zbývající přítomní z doprovodu si mohli nakoupit něco u stánku, zajít do cukrárny, získat podpis od olympijského vítěze Jana Kůrky nebo provést svého pejska překážkovou dráhou.

V cíli

Do cíle dobíhali běžci i chodci v různých časech. Na festivalu Maminy Run není důležité být první, ale zúčastnit se zdravé pohybové a současně společenské aktivity.

„Myslím, že trasa je výborná, bylo to fajn,“ říká po doběhu do cíle jedna z maminek, která přijela z Chrudimi. „Podpořím jakoukoliv o sportovní aktivitu, která dává smysl. Není to úplně závod, v podstatě jde o běh pro radost. Závodění na úrovni moc neuznávám, považuji je za demotivující pro hobby běžce. Tuto akci podporuji," dodává mladá účastnice, která se letos v srpnu stane oporou běhu v Chrudimi.

Módní přehlídka od Berušky

Po doběhu do cíle a příjemném občerstvení došlo k očekávané módní přehlídce, která se uskutečnila navzdory chladu venku na dlažbě obchodního areálu. Někomu možná mohla přehlídka připomínat kurz otužování – navzdory chladnému počasí manekýnky předváděly letošní jarní a letní modely z francouzské a italské módy, které sklízely zasloužený potlesk.

„Manekýnky nejsou profesionální,“ prozradila majitelka prodejny Beruška – svět dam. „Jsou to vlastně zákaznice, které se rozhodly podpořit akci a uspořádat módní přehlídku.“

20150404maminyrunbrezinky
Maminka se připravuje ke startu. (Zdenka Danková/Epoch Times ČR)

20150404maminyrunbrezinky2
Rodinný doprovod nescházel a upřímně fandil. (Zdenka Danková/Epoch Times ČR)

20150404maminyrunbrezinky5
Dojezd do cíle byl vždy zasloužený. (Zdenka Danková/Epoch Times ČR)

20150404maminyrunbrezinky6

20150404maminyrunbrezinky7
Olympionik Jan Kůrka rozdával svoje autogramy. (Zdenka Danková/Epoch Times ČR)

20150404maminyrunbrezinky8
Také zvířátka měla svoji dráhu, která byla spíše překážková a pro zábavu. (Zdenka Danková/Epoch Times ČR)

20150404maminyrunbrezinky10
Módní přehlídka pod širým nebem vyžadovala opravdovou statečnost manekýnek. (Zdenka Danková/Epoch Times ČR)

20150404maminyrunbrezinky11

20150404maminyrunbrezinky12Čtěte také:

Na festivalu Maminy Cup v Praze vás přivítá Eva Šebrlová